Anatomie rostliny konopí - od semene po trichomy
Samec vs samice rostliny konopí
Většina pěstitelů se zajímá pouze o pěstování samičích rostlin. Ty totiž produkují pryskyřicí nasáklé palice, které jsou tak využívané a oblíbené.
Mnoho samopěstitelů sází na feminizované nebo samonakvétací semena. Ty vedou ke vzniku více než 95% samičích rostlin konopí.
Samčí rostliny jsou štíhlejší a dozrávají asi o měsíc dříve, zatímco samičí rostliny bývají kratší a produkují známé přisedlé květy plné kalichů, pestíků a dalších částí samičích rostlin.
Izolace samčích a samičích rostlin
Samčí rostliny produkují pyl ze stopkatých samčích květů (vypadají podobně jako miniaturní hrozen) a jsou obvykle od těch samičích izolovány, aby se snížila jakákoli šance na opylení samičích rostlin (opylení by vedlo ke vzniku semen, ne pryskyřicové palice).
Izolací samců mají samičí rostliny možnost vyrůst do mnohem větších výšek.
Bez opylení má samičí rostlina více energie, kterou lze nasměrovat k produkci vyšších hladin THC a CBD.
Předpohlavní znaky konopí
Rostliny konopí vykazují vizuální známky svého pohlaví přibližně po 6-8 týdnech vývoje. V uzlech, se vytvoří tzv. předkvěty (pestíky nebo bílé chloupky, které jsou zárodkem pupenů), podle kterých poznáte, jestli se jedná o samčí nebo samičí rostlinu. Při pěstování z feminizovaných, nebo samonakvétacích semen je poměrně nepravděpodobné, že vyroste samčí rostlina.
Hermafroditní konopí
Konopí je dvoudomá rostlina, což znamená, že se na každé jednotlivé rostlině vytvoří buď samčí, nebo samičí orgány, ze kterých potom vznikají rozdílné samčí a samičí rostliny. Skrývá se tu ale i třetí možnost, a tou je rostlina se samčími i samičími prvky: hermafrodit.
Hermafroditi jsou u konopí často výsledkem specifického traumatu, které rostlina prožila během svého vývoje, jako je nemoc, poškození nebo špatné povětrnostní podmínky.
Hermafroditní konopí má stejnou schopnost opylit, jako to samčí. Z toho důvodu se od samičích rostlin odděluje i hermafroditní rostlina, aby nehrozil vznik semen (pokud sklizeň semen není účel). Více o hermafroditním konopí ZDE.
Části rostliny CBD konopí
Semena a sazenice konopí
Semena konopí jsou produkována, když je samičí rostlina opylena samčí rostlinou. Pyl přistane na stigmatu (pestíku) a zahájí proces produkce semen. V nově vytvořeném semeni konopí jsou předávány genetické vlastnosti samčích i samičích rodičů.
Fáze růstu sazenic je křehká a rostliny musí dostat 18-24 hodin slunečního světla, vlhkou půdu a mírnou vlhkost, aby rychle rostly.
Kořenový systém konopí
Pro růst je nezbytné dostatečné zásobování vodou a potřebnými živinami.
Kořeny konopí jsou bíle/krémově zbarvené a tvoří rozsáhlou síť, která rostlině dodává všechny potřebné minerály a živiny. Kořeny mohou růst v půdě, ale také v kokosových vláknech, hydroponii, aeroponii, skleněných vláknech a dalších substrátech. Vše, na čem rostlině konopí opravdu záleží, je to, že rostlina je zásobována veškerou vodou a živinami, které jsou nezbytné pro růst.
Větve a stonky konopí
Ze stonku vyrůstají větve. Pokud ze stonku odstraníte rostoucí špičku, vznikne kratší a bujnější rostlina konopí. Při pěstování vysoce výnosných odrůd konopí se mohou větve někdy ohýbat v důsledku váhy vlastních květů. V případě potřeby lze větve podepřít jejich svázáním.
Charakteristicky vláknitý stonek je již po staletí využíván k tvorbě konopné látky
Uzly
Uzel je bod, ve kterém se setkávají kmen a větev. Předkvěty, nezralé pohlavní části rostlin, se tvoří v uzlech a v případě samičích rostlin konopí se mohou vyvinout do zralých květů. Vzdálenost mezi uzly je známá jako internodální vzdálenost. Internodální vzdálenost může být u některých rostlin sativy větší než u rostlin indica a může naznačovat, zda bude vaše rostlina kompaktní nebo dosáhne velkých výšek.
Listy
Vějířovité listy jsou charakteristickým znakem konopí. Mohou dosáhnout velikosti ruky nebo i více. Vějířovité listy jsou jednou z hlavních oblastí fotosyntézy a pomáhají rostlině přeměňovat světelnou energii pro využití v buněčném růstu.
Kališní lístky
Cukrové listy, jak se také občas těmto listům říká, jsou malé, špičaté listy, které se nacházejí v květech. I tyto malé listy jsou součástí absorpce světla při fotosyntéze.
Cukrové lístky jsou plné pryskyřice a díky tomu mají vysoký obsah kanabinoidů.
Některé odrůdy mají plno těchto květů, jiné ne. Často jsou potaženy trichomy, a právě z toho důvodu je pěstitelé nevyhazují. Lístky jsou plné pryskyřice a díky tomu mají vysoký obsah kanabinoidů. Po zastřižení květů lze vyrobit například:
-
hašiš
-
scuff
-
konopné máslo
Květy, palice konopí
Samičí květy konopí, známé také jako palice/šišky, jsou pokryty pryskyřičným povlakem. Tento povlak je zodpovědný mimo obsahu kanabinoidů taky za aroma konopí, které se může jemně lišit druh od druhu. Po sklizni se květy většinou rozdělují na paličky, aby se vysušily. Květy mají široké využití. Nejběžnější využití jak CBD, tak běžných konopných květů:
-
kouření - květy jsou ke kouření využívané už po tisíce let
-
vaporizace
-
potraviny - kapsle, sušenky a jiné
Pestíky a stigmata
Květy jsou připravené ke sklizni, jakmile se stigma zabarví do tmavších odstínů-
Pestík obsahuje reprodukční části květu a zářivě zbarvená vlákna pestíku, tenké jako vlas, nazývané stigma neboli blizna. Stigma je hlavní reprodukční součást samičího květu. Slouží k zachytávání pylu ze samčích rostlin konopí. Jsou zprvu bílé a postupně tmavnou (obvykle do oranžové, červené, nebo hnědé barvy), jak rostlina dozrává.
Kalich, listen
Listen je drobná struktura ve tvaru kapky, která pokrývá reprodukční části samičí rostliny konopí. Listy by měly být hustě pokryté silnou vrstvou trichomů – ty produkují nejvyšší koncentraci kanabinoidů v celé rostlině konopí.
Kalich je průsvitný obal kolem vajíčka na bázi květu a není vidět, protože je pokryt listenem.
Trichomy
Trichomy jsou malé výrůstky podobající se drobným chloupkům. Tyto pryskyřičné žlázky pokrývají pupeny, ale lze je najít i na listech, větvích a stonku. Pro člověka jsou užitečné hlavně díky tomu, že jsou zdrojem kanabinoidů, terpenů a jiných vzácných léčivých látek. Pro konopí jsou důležité primárně z důvodu ochranné funkce.
Jak se blíží čas sklizně, uvidíte trichomy v jednom ze tří odstínů: čirý, zakalený nebo jantarový.
Pokud jsou trichomy čiré, rostlina ještě není připravena na sklizeň.
Lepkavý povlak z trichomů funguje na povrchu rostlin jako fyzická bariéra proti škůdcům a predátorům. Terpeny obsažené v konopných trichomech je zase efektivně odpuzují svým zápachem. Předpokládá se, že pryskyřičná vrstva trichomů také slouží jako ochrana citlivých rostlinných pletiv před škodlivými účinky UV paprsků. Kanabinoidy obsažené v trichomech pravděpodobně působí jako chemické odpuzovače hmyzu i predátorů, zatímco nám přináší ono potěšení.
V tomto článku jsme se zaměřili na anatomii konopné rostliny. Pokud se chcete dozvědět více o využití zbytků rostliny po sklizení květů, doporučujeme Vám přečíst si tento článek.
Podobné články
- Tipy pro úspěšné outdoor pěstování
- AKTUALIZOVÁNO: Semena konopí s obsahem THC do 1% a možnost jejich pěstování