Co je to polyploidní konopí a jak jej lze vypěstovat?
Polyploidní konopí je typ konopí, které se geneticky liší od běžných rostlin konopí. Tento druh zmutovaného konopí otevírá bránu nových možností a příležitostí v konopném průmyslu. Semena polyploidního konopí jsou totiž podle některých studií dalším velkým pokrokem v oblasti pěstování konopí.
Konopí obecně patří mezi diploidní druhy rostlin. To znamená, že se jejich DNA skládá z 23 párů chromozomů, které se nacházejí v jádře buněk. Každý pár obsahuje jeden chromozom od matky a jeden od otce. Pokud je v jádru obsaženo tři nebo více chromozomů, vznikne triploidní nebo polyploidní organismus.
Polyploidní konopí proto představuje genetickou anomálii. Ve svých buňkách má totiž seskupeno více chromozomů než většina rostlin konopí.
Typické znaky polyploidního konopí
Zatímco u jiných plodin, jako je kukuřice a pšenice, je polyploidie velmi rozšířená, u konopí se jedná o vzácný jev.
Hlavními charakteristikami polyploidního konopí jsou:
-
větší listy,
-
hustší vlásečnice,
-
výrazný terpenový profil s vyšším počtem terpenů,
-
zvýšený obsah CBD,
-
stejné množství THC.
Výhody polyploidního konopí
Polyploidní konopí má v současné době jen pár známých benefitů. Výzkumy ukázaly, že rostliny polyploidního konopí jsou velmi produktivní, odolné a silné. Ve srovnání se svými předchůdci však tyto rostliny nevykazují výrazné zlepšení. Například obsah kanabinoidů, jako je THC a CBD, je velmi blízký obsahu nezmutovaných rostlin.
Nicméně mírné zlepšení růstu a produktivity rostlin konopí může být pro konopný průmysl zajímavé, zvlášť když se rostlina pěstuje ve velkém měřítku. Zvýšená produktivita rostlin pak může vést k velkým ekonomickým přínosům.
Nevýhody polyploidního konopí
Jedna z nevýhod polyploidů je, že jejich růstové návyky mohou být velmi nepředvídatelné, někdy až dokonce nezvladatelné. Hustota pupenů může být tak nekontrolovatelná, že se může stát téměř nemožným zajistit dostatečné proudění vzduchu do jádra rostliny. To pak může vést k nevyhnutelné hnilobě pupenů a plísním.
Vyskytuje se polyploidní konopí v přírodě?
Polyploidismus je evoluční proces, který je u rostlin častým a přirozeným jevem. Rostliny jako jsou pšenice nebo kukuřice, jsou skvělým příkladem přirozené polyploidie. U mnoha rostlin tedy k polyploidii dochází spontánně v přírodě. To však není případ konopí. Konopí nemá schopnost přirozeně zvětšovat svůj genom. Lidé proto uplatňují chemické metody k získání polyploidního konopí.
Jak vypěstovat polyploidní konopí?
Nejpoužívanější metody ke získání stabilní odrůdy polyploidního konopí jsou:
-
Použití kolchicinu: tento přípravek se u lidí používá k léčbě dny. V určitých dávkách může být velmi toxický, ale vykazuje skvělé antimitotické vlastnosti, to znamená, že je schopen potlačit nebo zastavit dělení buněk. V několika studiích se podařilo získat polyploidní konopí právě aplikací kolchicinu na výhonky rostoucích rostlin.
-
Použití oryzalinu: tento herbicid je alternativou kolchicinu a je schopen blokovat růst rostlinných buněk. V několika studiích se podařilo získat polyploidní konopí aplikací oryzalinu na části mateřské rostliny, které byly pěstovány v umělém prostředí. Ukázalo se, že oryzalin je pro dosažení polyploidie u rostlin konopí účinnějším a méně toxickým prostředkem než kolchicin.
Slibná budoucnost pro polyploidní konopí
Historie ukázala, že polyploidie může u mnoha rostlin přispět k vytvoření velmi výnosné úrody. U konopí je však tato skutečnost stále předmětem zkoumání. Pokud výzkum polyploidního konopí dopadne dobře, bude to mít pro konopný průmysl obrovské výhody. Soudě podle množství výzkumných studií, si můžeme být jisti, že polyploidní marihuana má před sebou slibnou budoucnost.
Už víte, co je to polyploidní konopí? Věříme, že ano. Navštivte náš blog, kde se dozvíte spoustu dalších informací a zajímavostí.