Co je veganské pěstování a jak souvisí s konopím?

Určitě jste si všimli, že za poslední roky je skloňování slova vegan mnohem častější než kdykoliv předtím. Veganství představuje inovativní životní styl, který s sebou přináší určitá pozitiva. Není to jen o stravování, ale také módě, cvičení či pěstování. Vegansky lze pěstovat i konopí. Pokud jste ještě neslyšeli spojení veganské pěstování, máte jedinečnou šanci se o něm dozvědět vše potřebné.

Co je veganské pěstování?

Pokud vycházíme ze základní definice veganství, tak bychom mohli říci, že veganství je životní styl, který se vyhýbá používání živočišných produktů včetně potravin, oblečení a jiných produktů, které zahrnují ubližování nebo vykořisťování zvířat. Ve stejném duchu je to aplikovatelné i na veganské pěstování. Čili to znamená, že v hospodářství se nepožívají vedlejší živočišné produkty (kostní moučka, krevní moučka), ani zvířecí hnůj. Celé pěstování je založeno na rostlinné bázi.

Veganské pěstování konopí

 Veganské pěstování konopí

Historie a hlavní principy veganského pěstování

Veganské pěstování se začalo rozvíjet už kolem roku 1940. Jako první s takovými technikami přišli dlouholetí zahradníci Bruce a O'Brien. Chtěli světu dokázat, že rostliny lze pěstovat i jinak a bez použití živočišného odpadu. Původní metody, které byly používány, sloužily pouze v případě vnějšího pěstování. Úplně nejzákladnějším principem je 100% zajištění dostupnosti živin. Do toho spadá i zdraví půdních mikrobů, které je druhým nejdůležitějším principem.

Výhody veganského pěstování konopí

Vegansky lze pěstovat téměř všechny rostliny – ano i konopí. Pěstování konopí pomocí veganských postupů zahrnuje používání hnojiv na rostlinné bázi, pesticidů a úprav půdy, které produkují zdravé, organické rostliny konopí, které jsou bez kontaminace živočišnými vedlejšími produkty. Výhody tak můžeme vidět v:

  • Čistší konopí
  • Chutnějším kmeny konopí
  • Zdravější/bio konopí

Vegansky pěstované konopí

Veganské pěstování nepoužívá žádný živočišný odpad

Postup veganského pěstování konopí

Začínají výběrem kvalitních semen a zasazením do půdy bohaté na živiny. Důležitým krokem ve veganském pěstování konopí je používání zeleného hnojení, které zahrnuje výsadbu krycích plodin jako jetel, vojtěška nebo žito, které dokážou vázat dusík v půdě. Tento proces obohacuje půdu bez použití vedlejších živočišných produktů, čímž se vytváří vynikající prostředí pro růst konopí.

Dalším základním prvkem pro veganské pěstování konopí je používání hnojiv na rostlinné bázi, které zahrnují skalní fosfát, emulzi z mořských řas a prospěšné mikroorganismy, jako jsou mykorizní houby. Tato hnojiva poskytují všechny potřebné živiny pro rostliny konopí, aby rostly zdravé a silné, aniž by spoléhaly na vedlejší živočišné produkty.

Ke kontrole plevele a škůdců používají veganští pěstitelé konopí přirozené metody, jako je střídání plodin, společná výsadba, pěstování v pastích a používání prostředků pro biologickou kontrolu, jako jsou háďátka, dravý hmyz a mikrobiální insekticidy. Tyto metody pomáhají udržovat zdravý ekosystém, který nepoškozuje zvířata ani životní prostředí.

Některé techniky, využívané při veganském pěstování

Veganské pěstování využívá určité techniky, které jsou nezbytné pro správný výsledek. Patří sem např.:

  1. Mikrobiový čaj: připravíte ho tak, že namočíte kompost v provzdušněné vodě alespoň na 8 hodin. A počkáte, až se voda odfiltruje od pevných zbytků, pak můžete použít.
  2. Provzdušnění půdy a vody
  3. Hladina pH mezi 5,5 až 7,0

Na závěr rostoucí poptávka po organických, udržitelných a veganských produktech podnítila přijetí veganských pěstitelských postupů v pěstování konopí. Použitím hnojiv na rostlinné bázi, pesticidů a úprav půdy mohou zemědělci produkovat organické rostliny konopí, které neobsahují vedlejší živočišné produkty a poskytují spotřebitelům zdravé a zdravé produkty. Jelikož si spotřebitelé stále více uvědomují svůj výběr, veganské pěstování konopí se pravděpodobně stane normou v tomto odvětví a očekává se, že tento trend bude v následujících letech růst.

Podobné články

Štítky

Autor: Martina