Foxtail neboli liští ohon na konopí: Co to je a jak se ho zbavit?
Co je to konopný foxtailing?
Liščí ohony představují druh estetické deformace, se kterou se můžeme setkat u rostlin konopí. Vyskytuje se u konopí, jejichž kalichy se vytvoří na ostatních, a to obvykle v období kvetení, až do takové míry, že jsou lehce viditelné, což má za následek, že pupeny nabývají podivných tvarů. Působí podlouhlé a vypadají, jako by rostly v chomáčích. Místo obvyklé husté a zakulacené struktury se pupeny podobají liščímu ocasu.
Tři důvody výskytu liščího ohonu u konopí
Existují tři hlavní faktory, které mohou způsobovat výskyt liščích ohonů u rostlin konopí:
Genetika
Určité odrůdy konopí jsou ve srovnání s jinými náchylnější ke vzniku liščího ohonu. Někteří pěstitelé si tyto odrůdy velmi oblíbili, protože tak mohou získat zvláštně vypadající rostlinu s jedinečnými pupeny. Při venkovním pěstování je výskyt liščího ohonu téměř vždy zapříčiněn genetikou. Častěji se s ním setkáte u odrůdy sativy než u indických odrůd, protože ty mají protáhlejší strukturu pupenů a větší rozestupy mezi jednotlivými pupeny.
Světelný stres
Rostliny konopí ke svému růstu potřebují dostatek světla. Pěstební světla, která jsou příliš horká nebo visí příliš blízko květům rostliny, mohou vést k vysokému stresu a následnému výskytu liščích ohonů. Rostliny s tímto typem liščího ohonu obvykle mají vybělené nebo spálené špičky listů nebo pupenů.
Tepelný stres
Rostlinám konopí se nejlépe daří při teplotách mezi 20 a 30 °C. Nadměrné teplo je pro rostliny konopí škodlivé, protože konopí dává přednost konstantní teplotě během celého vegetačního období. Velké výkyvy teplot mají za následek zpomalení růstu, což negativně ovlivňuje úrodu. Při dlouhodobém překračování uvedených teplot může dojít ke vzniku liščího ohonu.
Jsou liščí ohony pro konopí škodlivé?
Liščí ohon nemusí nutně znamenat něco škodlivého, nepřináší totiž žádné negativní dopady. Pokud je daná odrůda k této zvláštnosti geneticky předurčena, neměl by s ním být žádný problém. Jedná se v podstatě o estetickou záležitost a některým pěstitelům se výskyt liščího ohonu dokonce líbí.
Některé liščí ohony se ale mohou vymknout kontrole a vytvořit na vrcholku květu velké chomáče, které mohou negativně ovlivnit správný růst a dozrávání květu a snížit celkovou úrodu.
Jak se zbavit liščího ohonu?
Pokud nepatříte mezi příznivce liščího ohonu nebo vám vadí struktura pupenů, je možné tento problém vyřešit úpravou pěstebního prostředí. Níže uvádíme, jak můžete postupovat:
Nastavte správnou teplotu
Při pěstování je důležité dbát na teplotu v pěstebním prostoru. Pokud je v pěstební místnosti velké teplo, přizpůsobte teplotu. Při rozsvícených světlech by se teplota v pěstební místnosti měla pohybovat kolem 23 stupňů Celsia, při zhasnutých světlech by měla být o pět až sedm stupňů nižší. Ke snížení horka můžete zajistit dodatečné větrání, které odvede teplý vzduch, nebo můžete zapnout klimatizaci. Pokud jsou pěstební světla v přiměřené vzdálenosti a teploty nejsou příliš vysoké, s liščími ohony byste se neměli setkat.
Změňte vzdálenost světel
K liščímu ohonu často dochází, když jsou rostliny umístěny příliš blízko světelného zdroje. Pokud zaznamenáte náznaky zbělení nebo výskyt liščího ohonu, umístěte rostliny do větší vzdálenosti od světelného zdroje.
Zkontrolujte pH
Vždy zkontrolujte hladinu pH vody a půdy, aby nedošlo k omezení přísunu živin, které vede ke vzniku liščích ohonů.
Můžou se pupeny s liščím ohonem sklízet?
I když jsou pupeny s liščím ohonem méně husté a proto také váží o něco méně než běžné pupeny, ve sklízení pupenů s liščími ohony by Vám nemělo nic bránit. I nadále se můžete těšit z výtěžků Vaší práce, protože konopí s liščím ohonem je především estetickou záležitostí.
Teď už víte, jak vyzrát na liščí ohony a při pěstování konopí Vás už nemůže nic překvapit! Zakupte si semínka s obsahem THC do 1 % a pusťte se do pěstování!
Podobné články
- Nejčastější chyby pěstování konopí
- Tipy pro úspěšné outdoor pěstování
- Co je to polyploidní konopí a jak jej lze vypěstovat?