Hydroponické pěstování konopí: Jak na to?
Existuje spousta hydroponických systémů a abychom se vyznali v rozdílech, je třeba se zorientovat v obrovském množství informací. Všechny tyto systémy mají své výhody a nevýhody. Jejich volba závisí především na osobních preferencích a pěstitelských cílech. V tomto článku uvedeme pět nejoblíbenějších hydroponických systémů určených k pěstování konopí.
Hydroponický systém pěstování
Hydroponie je metoda pěstování konopí, při níž se jako základní médium používá voda. Hydroponické konopí je označení pro jakékoliv konopí, které se pěstuje bez použití zeminy. Hydroponické konopí je možné pěstovat různými způsoby, a to například v hliněných oblázcích, pouze ve vzduchu nebo v kamenné vatě.
Výhody hydroponického pěstování
Při hydroponickém pěstování konopí mohou rostliny vyrůst do větší výšky, rychleji růst a dosahovat vyšších úrod. Důvodem je především to, že živiny v hydroponickém systému jsou rostlinám mnohem snadněji dostupné. Živiny jsou rozpuštěny ve vodě a pronikají přímo do kořenového systému, protože se zde nevyskytuje půda. Naopak v půdě musí kořeny živiny hledat. Snadný přístup k živinám umožňuje rostlinám ušetřit energii, kterou pak mohou věnovat růstu.
Nevýhody hydroponického pěstování
Tento systém může být poněkud složitější, protože vyžaduje mnoho zásahů ze strany pěstitele. Je nutné kontrolovat hladinu pH, aby rostliny dokázaly vstřebat všechny živiny a co nejvíce rostly.
Jaká pěstební média se používají při hydroponickém pěstování?
Pěstební média jsou náhražky půdy využívané při hydroponickém pěstování. Hydroponický systém pěstování konopí vyžaduje pěstební médium, které umožní dodat rostlině dostatek vzduchu, zatímco kořeny rostliny dosáhnou na živiny obsažené ve vodě. Při hydroponickém pěstování konopí si můžete vybrat z mnoha pěstebních médií. Níže jsou uvedena ta nejoblíbenější z nich.
Kamenná vata Rockwool
Pravděpodobně jedna z nejoblíbenějších variant hydroponického pěstování. Rockwool je materiál vyrobený z roztavených kamenných vláken. Hlavní výhodou této vlny je její schopnost zadržovat vodu, což zajišťuje dostatečnou hydrataci kořenového systému. Nevýhodou je, že může obsahovat vysokou hladinu pH.
Vzduch
Kořeny rostlin jsou sice primárně určeny k pěstování v půdě, mohou ale růst i ve vzduchu. Vzduch může být velmi efektivním pěstebním médiem, protože kořeny potřebují ke svému růstu spoustu kyslíku, zároveň je však nutné udržovat stálou vlhkost, aby nedošlo k vyschnutí kořenů.
Hliněné oblázky
Hliněné oblázky jsou oblíbené díky provzdušňování kořenů. Pro dosažení optimálního prostředí pro růst je občas potřeba upravit pH. Oblázky by měly být umístěny v plastových miskách, které umožní kořenům prorůstat.
Nejčastější druhy hydroponických pěstebních systémů
Existuje mnoho druhů hydroponických pěstebních systémů, které se odlišují svou složitostí a mají své vlastní výhody a nevýhody. Všechny tyto systémy jsou si podobné v tom, že využívají vodu obohacenou o živiny. Avšak jejich nastavení se může značně lišit v závislosti na takových faktorech, jako je množství vody a způsob její cirkulace. Určitě zvažte svou úroveň odborných znalostí, množství peněz a času, které jste ochotni investovat, a také kolik rostlin si chcete do své zahrady pořídit.
Deepwater technology (hlubokovodní technologie)
Pokud patříte mezi začátečníky, kteří nikdy předtím hydroponický systém nesestavovali ani nepoužívali, tato technologie pro vás bude tou nejlepší volbou. Charakteristickým znakem hlubokovodní technologie je nádrž, která je schopna udržet velké množství vody. Vzduchové čerpadlo s příslušným vzduchovým filtrem zaručí, že voda bude dostatečně okysličená. Tato metoda přispívá k rychlému růstu rostlin a je relativně snadná na sestavení.
Nutrient Film Technique (technika živného filmu)
Technika živného filmu se vyznačuje tím, že nevyužívá pěstební médium, díky čemuž mohou kořeny rostlin růst do velké šířky. Kořenům zajišťuje stálý přísun vody a živin. Díky tomu je možné dosáhnout vysoké úrody za krátkou dobu. Tato metoda je ideální pro komerční velkopěstování.
Ebb and Flow (systém zaplavení a odtoku)
Při systému "ebb and flow" jsou kořeny na několik sekund zalité vodou a ta je poté během dne několikrát vypuštěna. Vodní kanálky nasávají živiny z externí nádrže, k provzdušňování se používají vzduchové kameny a s pohybem vody pomáhá čerpadlo. Toto zaplavování je třeba provádět třikrát denně, a proto se u této metody upřednostňují automatizované režimy.
Aeroponie
Aeroponický systém je nejmodernější hydroponický systém. Aeroponické pěstování nevyužívá žádné pěstební médium, takže kořeny rostlin mohou volně viset. Na kořeny je průběžně rozprašován živný roztok, což rostlinám umožní přijímat současně velké množství vzduchu a vody. Výhodou této metody je, že napomáhá přijímání a vstřebávání živin, což se projeví v rychlejším růstu rostlin.
Drip system (systém kropení)
Kropicí systém je nejběžnější variantou hydroponického pěstování a patří k těm nejrychlejším, protože každá rostlina dostává stejné množství živin. Tento systém zahrnuje velkou misku naplněnou pěstebním médiem. Součástí systému jsou i kropicí trubice. Rostliny tak obdrží pravidelný přísun živin, které na ně kapou přes pumpičky připojené k nádržím s vodou. Kořeny rostlin jsou také neustále vystaveny vzduchu.
Jaký hydroponický systém zvolit?
Pouze Vy můžete rozhodnout, které hydrosystémy jsou pro vaše pěstování nejvhodnější. Výběr nejlepšího hydroponického systému závisí na tom, kolik úsilí a peněz jste ochotni investovat. Základem je začít jednoduše, vybrat si vhodnou odrůdu a pečlivě dohlížet na potřeby rostlin. Pěstování v hydroponickém systému je velmi přínosné a vynaložená práce se Vám vrátí v podobě rychlého růstu a bohaté úrody.
Teď už znáte ty nejoblíbenější druhy hydroponických pěstebních systémů. Co takhle teorii proměnit v praxi a vyzkoušet si hydroponické pěstování na vlastní kůži? Zakupte si semínka konopí s obsahem THC do 1 % a pusťte se do toho!
Podobné články
- Záklaní typy hydroponického pěstování
- Jak pěstovat hydroponicky
- Top technologie v oblasti hydroponie
- Průvodce hydroponickým pěstováním konopí ze semen