Indoor vs. outdoor
Jak to bylo a je
Na začátku si pro nezasvěcené objasněme, co znamená indoor pěstování a co skrývá označení outdoor. Indoor je domestifikovaný způsob pěstování konopí. Označuje to způsob, kterému se květina nedobrovolně podvolila a pod vedením svého pěstitelé svůj vývoj přečkává v útrobách domu, či jiného stavení. Slunce zná pouze z doslechu a všechny sounáležitosti spojené s povětrnostními vlivy zná pouze z doslechu.
Outdoor je klasické pěstování pod širým nebem, které tu bylo nejdříve. V minulosti se outdooru začalo říkat obyčejné. Příval podlampovek se stal hitem a o outdoor se ztratil zájem. Ovšem doba pokročila a navrací se opět ke kořenům. S dnešní technikou a znalostmi se venku, s přihlédnutím na druh rostliny a určité místo, dají vypěstovat luxusní modely.
Každý, kdo se rozhodně pěstovat konopí se nejdříve musí rozhodnout, zda marihuanu pěstovat uvnitř nebo venku. Hodně také záleží na tom, v jakém ročním období se občan rozhodné konopí pěstovat, jak pro své potřeby, tak popř. pro potřeby třeba svých domácích mazlíčků. Oba dva způsoby pěstování mají své výhody i nevýhody.
Pěstování venku
Výhoda pěstování venku je v tom, že rostliny rostou rychleji. V místnosti působí totiž řada omezení jak omezení prostorové, tak i světelné. Tedy pokud nepoužijeme umělé osvětlení. Ale tento způsob se nám prodraží, neboť jistě všichni sami moc dobře víme, kolik v dnešní době stojí elektřina.
Pěstování marihuany pod širým nebem nám poskytuje za příznivých podmínek větší výtěžek za vynaloženou námahu a náklady. Na druhou stranu je pěstování pod širým nebem více nebezpečnější, neboť úroda je příliš na očích a může hrozit její totální vyplenění. Důležitý je také intimní vztah, který vzniká mezi pěstitelem a jeho rostlinami při pokojovém způsobu pěstování.
Doba pěstování marihuany se může protáhnout na celý rok, je totiž snadné ovlivnit a řídit životní cyklus včetně doby květu. U pěstování cannabis venku ještě hrozí to, že rostlina může být napadena různými škůdci. Avšak pro potenci produkce je jedno, zda byla vypěstována na poli či v pokoji. Záleží jen a jen na tom, zda byla vypěstována zdravá rostlina, jež dozrála a dokončila svůj životní cyklus.
Pěstování doma
Při pěstování konopí doma je jedna velká výhoda v tom, že pod umělým osvětlením lze dobře ovlivňovat mikroklimatické podmínky růstu rostliny. Při pěstování rostlin doma zjistíte, že toto není jen zábavné a zajímavé, ale také poučné a zároveň snadné.
Při správném, efektivním používání umělého světla rostliny porostou mnohem rychleji než za přirozeného slunečního světla. Se správným umělým osvětlením a správně aplikovanými znalosti, jak ho využívat, lze dosáhnou dokonalého řízného prostředí, v němž se jim bude dařit, a budou optimálně růst. Obecně však platí, že čím víc světla je při pěstování cannabis poskytnuto, tím roste rychleji. Dvě lampy umístěné vedle sebe nad rostlinami jsou tudíž účinnější než jedna.
Rostlina však poroste i pod jedinou zářivkou, intenzita světla však nemusí být dostatečná k vývoji silné, husté rostliny. Čas, po který poskytneme svým rostlinám denně světlo, má na jejich vývoj velký, lze říci přímo zásadní vliv. Vhodným rozdělením dne na část tmy a světla se určí rychlost jejich růstu a také doba jejich zrání a květu.
Jak zvládnout fotoperiodu
Teorie a praktické zvládnutí fotoperiody je tedy doslova alfou a omegou pěstování konopí doma s aplikací umělého světla. Chce-li pěstitel, aby rostliny přešly z vegetativní fáze, kterou si uměle osvětleným režimem prodlužuje, do vývojového stádia reprodukčního, tj do květu, musí být denní perioda dostatečně zkrácena. Je-li naopak účinkem nadále produkovat stálý zdroj listový, pak se nechají světla rozsvícena třeba celých čtyřiadvacet hodin denně.
Závěrem lze tedy říci, že základní potřeby rostlinám poskytují prvky prostředí, totiž světlo, voda, vzduch a půda. Ty ovlivňují růst i životní cyklus rostliny. Je-li jediný z faktorů nedostatkový, růst i vitalita slábnou, nehledě na ostatní tři. Za špatného osvětlení je rychlost růstu omezená, lhostejno, jak úrodná a vlhká je zemina. Stejně tak, trpí-li půda deficitem minerálů, rostlina má omezený růst bez vlivu zvyšovaného osvětlení.
Slunce kontra lampa
Konopí pěstované venku se řadí mezi vysoce kvalitní, z valné většiny je více obalené pryskyřicí, která funguje jako ochranný obal. Povětrnostní podmínky pod širým nebem podporuje její výskyt. Slunce rostliny vysušuje, a pokud by na nich nebyla pryskyřice přítomna, určitě by seschly úplně.
Umělé osvětlení, ať je jakkoliv převratné, či moderní, tak v současnosti neexistuje dokonalá náhrada slunečního záření. Rostliny zkrátka pouze oblbneme, ale nepřesvědčíme o pravosti světelného zdroje.
To, že Slunci nedokáže žádná výkonná zářivka konkurovat, se dá dokázat na jednoduchém příkladu. Pokuste se do jakékoliv zářivky podívat okem, určitě to na chvilku vydržíte, ale zkuste pohlédnout přímo do nitra oslepující záře vydávané Sluncem. Tento důkaz mluví za vše. Pod umělým světlem se dá vypěstovat velice kvalitní rostliny, ale vše je spojené s mnohými nevýhodami.
Nevýhody indoor pěstování
Rostliny pěstované venku se dorůstají podstatně větší výšky a mají od matky přírody podstrojováno, ať už jde o proudění vzduchu, sluneční záření nebo závlahu, tak v tomto indoorové rostliny strádají. Většinou jsou vystavovány vysokým teplotám a malému proudění vzduchu. Tento neblahý jev má za následky tvoření škůdců a chemikálií.
Zasvěcení lidé vědí, že si každá rostlina s nastavenou venkovní genetikou zaslouží to nejlepší, a to je venkovní podmínky. Vše ostatní je manipulování s přírodou. Není nad dostatek koňského hnoje, slunce a vody. Pokud sloučíte tyto tři faktory a nezapomenete k nim přimíchat semínko konopí, tak se můžete těšit na fantastické kousky.
Dalším důležitým aspektem pro ideální pěstování pod širým nebem je ph půdy. Jakmile máte všechny náležitosti "zamluvené", nic vám nebrání k vypěstování báječných rostlinek. Indoorové pěstování skrývá jednu neochvějnou nevýhodu, která ji staví do stinného světla. Atraktivita se ztrácí s nadměrným úbytkem elektřiny.
Vysoce savé zářivky při větším počtu rostlin se umí přihlásit o svůj peníz. Venkovní pěstování je oproti tomu velice levné. Dalo by se říci, že skoro zadarmo. Je prokázáno, že v léčitelském sektoru jsou atraktivnější rostliny pěstované venku a to kvůli jejich většímu účinku v lécích. Outdoorové nejsou špatné, ale mají účinek slabší.
Spotřeba jako hrom
Na pěstování uvnitř je zapotřebí kvalitní osvětlení, nejlépe tisíciwattové sodíkové výbojky, které ovšem nejsou zadarmo. Účet za elektřinu se může vyšplhat do závratných výšin a pěstitel se tak snadno dostává do střetu zájmu. Jakmile se rostliny nacházejí ve fázi růstu, postačí i standardní zářivky s chladným bílým světlem (délka mezi 70, až 150 cm).
Jakmile se na rostlinách začne objevovat náznak květu, musí se přesedlat na kvalitnější osvětlení, jinak se kytky v růstu zastaví. Zde by postačily fluorescenční zářivky. Takže pokud to shrneme, tak outdoorové pěstování je nenáročné, přirozené a kvalitnější, oproti tomu indoorové pěstování je nákladnější a rostliny vyžadují odbornější péči.