Jak správně sklízet, sušit a skladovat konopí?
Pokud není konopí správně sklizeno, usušeno a skladováno, hrozí řada nepříjemností. I když se postupy při sklizni a sušení mohou u jednotlivých pěstitelů mírně lišit, existuje několik tipů a osvědčených postupů. V tomto článku se dozvíte, jak sklízet rostlinu konopí, jak sušit pupeny, kdy sklízet a jak konopí skladovat. Vyvarujte se častých chyb a radujte se z bohaté úrody. Znalost postupů správné sklizně, sušení a skladování konopí vám pomůže dosáhnout těch nejlepších výsledků.
Sklizeň
Sklizeň je při pěstování konopí klíčovým bodem. Prvním krokem při sklízení plodů z vašich rostlin konopí je zjistit, kdy jsou zralé a připraveny ke sběru. Velmi často se stává, že začátečníci předbíhají a snaží se rostliny sklízet příliš brzy. Rostlina přitom sama dává signály, podle kterých přesně poznáme, kdy je připravena ke sklizni.
Jak poznat, že je rostlina připravena ke sklizni?
Jakmile rostlina dokončí svůj růstový cyklus, dochází k mnoha fyzickým změnám. Následující změny naznačují, kdy je čas na sklizeň:
-
Změna zbarvení vějířovitých listů: pouhá změna zbarvení vějířovitých listů sice k určení, kdy je rostlina připravena ke sklizni, nestačí, ale je to první známka toho, že se sklizeň blíží. Pokud začnou vějířovité listy měnit barvu, všímejte si dalších viditelných náznaků.
-
Vzhled pupenů: velikost, tvar a celkový vzhled pupenů sice sám o sobě není příliš spolehlivá metoda pro posouzení, zda jsou vaše rostliny připraveny ke sklizni, ale může to být nápomocné. Zralé pupeny jsou obvykle pevné a sevřené. Pokud pupeny vypadají ochable, může to být známkou toho, že je na sklizeň příliš brzy.
-
Barva trichomů: vzhled trichomů je jedním z nejspolehlivějších způsobů, jak zjistit, kdy je čas sklízet. Čas sklizně obvykle nastává, když jsou trichomy mléčně bílé a několik z nich má jantarovou barvu. Pokud jsou trichomy stále průhledné, je na sklizeň příliš brzy. Ze všech sledovaných příznaků je barva trichomů nejspolehlivější.
Dřívější sklizeň
Pokud chcete sklidit co nejvíce poupat, brzká sklizeň není dobrý nápad. Pokud sklízíte příliš brzy, hrozí problémy s kvalitou úrody. Chuť bude zřejmě méně výrazná, poupata totiž budou tvořit méně chlorofylu, a tedy i terpenů.
Pokud je většina trichomů průhledná, nejsou rostliny konopí připraveny ke sklizni. Průhledné trichomy naznačují, že produkce pryskyřice nedosáhla maxima a výsledné konopí bude méně silné, aromatické a chuťově výrazné. Je sice možné začít sklízet, jakmile rostlina začne vytvářet květy, ale hladina kanabinoidů zůstává až do dozrání poupat velmi nízká. Pro některé uživatele je však konopí pro léčebné použití sklizené o týden dříve to nejvhodnější.
Pozdní sklizeň
Někteří pěstitelé dávají přednost delší době kvetení konopí, což znamená, že se velké množství trichomů zbarví do červené až jantarové barvy. Pokud zpozorujete převážně jantarové trichomy, jsou květy konopí přezrálé. Kanabinoidy, jako je THC, se začnou štěpit, jakmile jantarové trichomy vystřídají mléčně bílé. Pokud se sklizní otálíte příliš dlouho, konopí se znehodnotí. Chuť bude mnohem slabší.
Sklízet konopí v pozdějším stádiu se nedoporučuje, ale může to být lepší než sklízet konopí předčasně. Terpeny mohou být při pozdní sklizni účinnější, ale je to na úkor vůně a chuti.
Sušení
Sušení nastává po sklizni. Čerstvě uříznuté rostliny jsou vlhké nebo mokré. Správné usušení pomůže zachovat sílu, výraznost a barvu poupat. Při nesprávném usušení mohou pupeny zplesnivět a ztratit vůni a chuť.
Pěstitelé zavěšují rostliny vzhůru nohama. Dbejte na to, aby byla v místnosti tma a aby byl zapnutý ventilátor. Při sušení je důležité zabránit úbytku trichomů tím, že se větvičky během sušení nedotýkají žádného povrchu. Kontakt s povrchem může trichomy poškodit a odlomit je z rostliny. Sušení trvá přibližně 2-7 dní.
Stříhání konopí
Stříhání konopí lze provést před sušením nebo po něm. Většina pěstitelů dává přednost stříhání konopí po sušení. Před stříháním po usušení se uříznuté rostliny na několik dní zavěsí, aby uschly. Pokud jde o stříhání před sušením, pupeny se stříhají ihned po ustřižení rostliny. Suché stříhání se obecně považuje za lepší postup. Cílem je odstranit přebytečné cukrové listy, které mají nižší obsah trichomů než květy.
Curing konopí
Když jsou poupata vysušená, počáteční vlhkost je pryč a je čas nechat konopí dozrát. Během dozrávání se přebytečná vlhkost dostává ze středu pupenu směrem ven. Curing přispívá k rozvinutí pupenů, zlepšuje jejich chuť a vůni. Správné dozrávání také umožňuje dlouhodobé skladování konopí bez obav z plísní nebo snížení obsahu kanabinoidů či terpenů. Pupeny dozrávají ve skleněných nádobách nebo sklenicích přibližně 4-8 týdnů.
Během prvních dvou týdnů sklenice jednou denně na hodinu otevřete a poté je uzavřete. Dozrávání by mělo být postupné, aby byla zachována rovnováha mezi množstvím vzduchu a vlhkosti, a tím se uchovala vůně a chuť. Po dvou až čtyřech týdnech ve sklenicích by mělo být konopí dostatečně dozrálé. Někteří lidé dávají přednost čtyř týdennímu zrání a některým odrůdám prospívá půlroční nebo delší zrání.
Jaký je nejlepší způsob skladování usušeného konopí?
Po curingu můžete konopí skladovat až dva roky bez větší ztráty jeho účinku. Konopí lze skladovat v uzavřené nádobě, která chrání produkt před světlem a vlhkostí. Poupata nemusíte kontrolovat tak často, ale dbejte na to, aby byly nádoby řádně uzavřené a květy příliš nevysychaly.
Nesprávné skladování může vést ke snížení kanabinoidů, ztrátě terpenů, snížení trichomů a ke vzniku plísní, pokud jsou dozrálé květy konopí vystaveny vlhkosti. Správné skladování je nezbytné pro zachování kvality konopí. Pro nejlepší dlouhodobé výsledky je ideální vzduchotěsná skleněná nádoba. Většině lidí postačí zavařovací sklenice - jen je třeba ji skladovat mimo dosah přímého slunečního světla, na chladném a suchém místě.