Kompostový čaj aneb organické hnojivo pro konopí

Kompostový čaj si v posledních letech u pěstitelů získal velkou oblibu, protože mnozí z nich se začali přiklánět k trendu ekologického pěstování. Tak je tomu i u pěstitelů konopí. Pokud tedy i vy pěstujete konopí a zajímáte se o organické pěstování, kompostový čaj by pro vás mohl být tou správnou volbou. V tomto článku vám vysvětlíme, co to vlastně je kompostový čaj, jak prospívá konopným rostlinám a jak kompostový čaj připravit a následně použít

Co je to kompostový čaj?
Co je to kompostový čaj

Kompostový čaj je v podstatě podomácku vyrobené hnojivo. Jedná se o živný roztok vyrobený z kompostované organické hmoty, kterou tvoří hlavně organický odpad z domácnosti. Pokud je kompostový čaj vyrobený z kvalitních surovin, dodává rostlinám konopí velké množství vysoce kvalitních živin, které přispívají k jejich zdraví, vitalitě a dokonce je chrání před patogeny. Kromě toho, že kompostový čaj zásobuje rostliny všemi potřebnými živinami nezbytnými pro správný růst, plní také ochrannou funkci, hlavně pokud jde o kořeny, a snižuje tak riziko výskytu škůdců a plísní.

Výhody kompostového čaje pro konopné rostliny
Výhody kompostového čaje pro konopné rostliny

Teprve nedávno se kompostový čaj stal z dříve neznámého hnojiva jedním z nejvíce vyhledávaných hnojiv využívaných pěstiteli konopí. Kompostový čaj představuje směs mnoha přírodních látek, které přispívají k lepšímu růstu a prospívají zdraví rostlin. Mezi hlavní výhody kompostového čaje patří:

Přispívá růstu rostlin

Kompostový čaj pomáhá rostlinám lépe vstřebávat živiny a zvyšuje jejich celkovou schopnost růstu. Také přispívá ke zdravému vývoji kořenů.  

Snižuje použití toxických chemikálií

Pokud použijete kompostový čaj, obejdete se na zahradě bez různých chemikálií, které jsou toxické jak pro vás, tak i pro životní prostředí. Díky kompostovému čaji vytvoříte hnojivo, které je 100% organické, a tím přispějete k lepšímu fungování ekosystému.

Zvyšuje výskyt prospěšných mikroorganismů

Kompostový čaj dodává půdě nejen živiny, ale také prospěšné mikroorganismy, jako jsou například mykorhizní houby a dravé hlístice. Tyto drobné organismy pomáhají chránit rostliny před mnoha dalšími mikroorganismy, které pro konopí nejsou prospěšné.

Chrání před nemocemi

Kompostový čaj snižuje výskyt plevelů a škůdců, a tím pomáhá konopným rostlinám lépe odolávat nemocem, jako je například plíseň. Dokáže také ochránit konopí před patogeny, které by mohly rostlinu poškodit nebo dokonce zahubit.

Zlepšuje strukturu půdy

Vzhledem k tomu, že kompostový čaj přirozeně provzdušňuje půdu a pomáhá zadržovat vodu, zajistí vašim rostlinám zdravější základnu pro růst. Zvýšeným zadržováním vody v půdě taky omezuje zbytečné plýtvání vodou.

Příprava kompostového čaje krok za krokem
Příprava kompostového čaje krok za krokem

K přípravě kompostového čaje budete potřebovat následující suroviny a náčiní:

  • nechlorovanou vodu,
  • nádobu na vodu (kbelík, sud),
  • vzduchové čerpadlo,
  • hadičku pro přívod vzduchu,
  • 250 ml organické melasy,
  • 10 litrů kvalitního organického kompostu, pokud možno vlastní výroby,
  • povlak na polštář nebo punčochové kalhoty na scezení čaje.

Postup

  1. Začněte s konstrukcí nádoby na přípravu kompostového čaje. Na dno nádoby připojte vzduchové čerpadlo, aby se voda mohla okysličovat.
  2. Polovinu nádoby naplňte kompostem. Dbejte na to, aby nedošlo k přílišnému stlačení. Kompost by měl být dostatečně nakypřený, aby ním dobře proudil vzduch.
  3. Naplňte nádobu asi z 85 % vodou a zapněte vzduchové čerpadlo. Důležité je použít vodu neobsahující chlór. Pokud je voda chlorovaná, provzdušněte ji, abyste ji zbavili chemikálií. Stačí naplnit ji nalít do kbelíku a pomocí čerpadla ji nechat po dobu 48 hodin probublávat. Tak dojde k odstranění chlóru.
  4. Přidejte organickou melasu (250 ml) a pečlivě ji vmíchejte do kompostu, aby se dostala až ke dnu nádoby. Melasa slouží jako doplňková potrava pro mikroorganismy a přispívá k jejich rozmnožování.
  5. Jakmile jste přidali všechny suroviny do probublávající vody, zbývá už jen počkat. Vaření může trvat od 12 do 48 hodin
  6. Směs několikrát denně promíchejte.
  7. Po uplynutí 24 hodin by se na povrchu měla začít tvořit pěna, ta značí, že se mikroorganismy začínají množit a vše jde podle plánu.
  8. Pomocí povlaku na polštář nebo punčochových kalhot přeceďte tekutinu do jiné nádoby, abyste se zbavili nerozpuštěných zbytků.

Použití kompostového čaje
Použití kompostového čaje

Kompostový čaj je připraven. Zbývá ho už jen použít. Použít jej můžete různými způsoby. Můžete jím přihnojovat půdu nebo jej stříkat na listy

Pro dosažení co nejlepších výsledků aplikujte čaj na půdu nejpozději dva týdny předtím, než rostliny začnou klíčit. Pokud čaj používáte ve formě listového postřiku, aplikujte jej večer nebo brzy ráno, kdy rostliny nejsou vystaveny slunci

I když kompostový čaj by neměl ani při aplikaci ve velkém množství rostlinám ublížit, někteří pěstitelé jej raději ředí vodou. V případě ředění dodržte poměr 1:20 pro půdní aplikaci a 1:2 pro listovou aplikaci. Pokud chcete zabránit výskytu nemocí a udržet půdu co nejvyživejnější, aplikujte kompostový čaj každé dva týdny.

Přihnojujte konopí kompostovým čajem

Vzhledem k tomu, že se průmysl a celá společnost stále více přiklání k přírodním a ekologickým procesům, přidávají se k nim i pěstitelé konopí. Použití kompostového čaje představuje šetrný a organický způsob hnojení. Jeho výroba je navíc poměrně snadná a levná. Hlavním důvodem, proč používat kompostový čaj pro konopí, je podpora růstu a zvyšování výnosů rostlin. Pomocí tohoto hnojiva ochráníte rostliny před škůdci a patogeny. I když váš první kompostový čaj možná nebude dokonalý, s praxí se určitě zlepší. Jakmile sami poznáte, jaké výhody kompostový čaj vašim rostlinám konopí poskytuje, může se jeho příprava klidně stát pravidelnou součástí vašeho pěstování.

Zkuste si vyrobit vlastní kompostový čaj a na vlastní oči sledujte, jak prospívá Vašim konopným rostlinám. Toto organické hnojivo můžete otestovat na rostlinách vypěstovaných ze semen s obsahem THC do 1 %, která naleznete na našem e-shopu.


Podobné články

Štítky

Autor: Lidka