Konopí a plíseň: Jak s ní zatočit?
Plísně konopí při sušení
Jak rozpoznat plíseň?
Plíseň šedá a jiné druhy plísní
Je plesnivé konopí škodlivé pro člověka?
14 preventivních kroků, jak předejít plísním u konopí
Kdy se plíseň na rostlinách objevuje nejčastěji?
Vystavení konopí nadměrné vlhkosti a nesprávné teplotě může podpořit růst plísní. Poranění rostliny může zvýšit pravděpodobnost výskytu plísně na konopí. I pokud jsou teploty příliš nízké, může mít vystavení vlhkosti za následek vznik plísně. K růstu plísní může přispět také přílišné zalévání nebo ponechání rostliny v příliš vlhkých podmínkách. Plíseň může způsobit také nesprávné sušení a skladování konopí.
V přírodě plíseň napomáhá procesu recyklace rostlin tím, že je rozkládá a zpřístupňuje živiny v půdě. Plíseň je však velmi nežádoucí pro člověka, který pěstuje své vlastní CBD konopí. Může taky zvýšit pravděpodobnost, že ostatní rostliny ve vašem pěstebním prostoru budou taky napadeny plísní, patogeny nebo jinými škůdci.
Během vegetační fáze
Když jsou vaše rostliny velké a listnaté, rostou v prostředí, kde je teplo a vlhko bez velkého proudění vzduchu. Čím více mají rostliny vegetace, tím více uvolňují do vzduchu vody.
Čím menší je pěstební prostor, tím méně vzduchu v něm cirkuluje. Vzduch tak v pěstírně stojí, což je velmi časté v menších pěstebních prostorech, jako jsou stany.
Během několika posledních týdnů kvetení
V posledních několika týdnech kvetení jsou květy citlivější na plísně. Čím větší a hustší jsou palice, tím snáze se nakazí.Ve fázi kvetení se plíseň na konopí obecně označuje jako šedá plíseň nebo-li botrytida. Při botrytidě listy kolem palice zežloutnou nebo se uvolní a vypadnou a květ se zbarví. Plíseň se může objevit v různých barvách.
Sušení a zrání
Metody použité ve fázi sušení a zrání ovlivní vzhled a kvalitu vašich květů a některé chyby mohou způsobit plísně.
Je velmi důležité nevynechávat žádné kroky a sklizené konopí pravidelně kontrolovat. Pokud květy skladujete ve sklenicích, jednou denně otevřete víčka, aby se uvolnily toxiny a dovnitř se dostal čerstvý vzduch.
Jak rozpoznat plíseň?
Plíseň na konopí se často projevuje jako bílé, ochmýřené chloupky, ale může mít i podobu ochmýřeného hnědého, zeleného či černého/šedého porostu nebo barevných skvrn. Fotky některých typů plísní doporučujeme prohlédnout zde.
Druhy plísní
Pojďme se nyní podívat na nejčastější druhy plísní a řas postihujících rostlinu konopí:
Botrytis / plíseň šedá:
Botrytis, známá také jako plíseň šedá nebo hniloba pupenů, je patogenní houba a jedna z nejčastějších hub vyskytujících se na rostlinách konopí. Botrytis může postihnout kořeny, stonky, listy a pupeny rostliny a rychle se šíří se schopností zahubit rostlinu a celou úrodu během několika dní. Šíří se vzduchem, proto je důležité vždy včas zakročit a napadené palice zlikvidovat.
Identifikace: jedním z prvních příznaků infekce plísní šedou jsou suché, usychající a hnědě zbarvené listy na jednotlivých květech nebo celých palicích, načechraný bílý porost uprostřed nebo po stranách pupenů
Prevence plísně: udržujte správnou vlhkost a kvalitně odvětrávejte, v případě napadení jedné palice ji odstřihněte i se stonkem
Prachová plíseň:
Prachová plíseň obvykle nejprve napadá starší listy a může způsobit, že se některé z nich zlomí nebo zdeformují. Následně může přejít i na kořenový systém.
Identifikace: v počátečních stadiích výskytu prašné plísně si můžete všimnout malých koleček bílého prachu na vrcholcích listů a stoncích
Fusarium:
Tato potvora dokáže léta spát ukrytá v půdě a rostlinu zasáhnout nečekaně, bez příznaků. Fusarium se velmi těžko odhaluje, protože útočí přímo na kořeny. Způsobuje jejich hnilobu a zároveň přerušuje tok živin a vody v rostlině. Napadené rostliny opadávají, vadnou a často během několika dní odumírají. Na fusarium neexistuje lék a pěstitelům, kteří čelí této houbě, se obvykle doporučuje, aby rostliny spálili, vyhodili zeminu a květináče, vydezinfikovali pěstební prostor a zahájili zcela nové pěstování.
Pythium:
Pythium je druh parazitické řasy, (minulosti klasifikována jako houba). Napadá kořeny rostlin konopí. Je to jedna z nejčastějších příčin hniloby kořenů. Ačkoli může napadnout rostliny konopí v kterémkoli stadiu života, obzvláště ohroženy jsou sazenice, protože velká část rostliny žije ve velmi vlhkém prostředí.
Identifikace: velmi obtížná, protože způsobuje různé nadzemní příznaky, které mohou připomínat vše od nedostatku živin až po lehké spálení.
Při hydroponickém pěstování, jde jednoduše rozpoznat napadení Pythiem. Snáze spatříte hnědé zbarvení a puchýřovitou, slizovitou hmotu kolem kořenů rostliny. Ty jsou výstražnými příznaky kořenové hniloby. A za tu je ve většině případů zodpovědné právě Pythium.
Je plesnivé konopí škodlivé pro člověka?
Ano. Plíseň na konopí sice pravděpodobně nezpůsobí závažné zdravotní problémy, ale může vést k nevolnosti, zvracení a kašli. Plesnivé konopí může být škodlivé, zejména pokud se dostane do plic, protože může způsobit plicní infekci nebo alergickou reakci. To je nebezpečné zejména pro pacienty s oslabenou imunitou.
Jak na prevenci: 14 způsobů, jak předejít plísním konopí
Jak na prevenci proti plísním u konopí? Jako nejlepší preventivní kroky, jak se vyhnout plesnivému konopí a rostlinu ochránit, lze doporučit:
- Správné sušení a zrání
- Vhodné skladování
- Pravidelná kontrola
- Dostatečné proudění vzduchu a filtrační systémy v pěstírně
- Vyvarujte se nadměrnému zavlažování v závěrečných fázích kvetení
- Kontrolujte úroveň vlhkosti a držte ji na správné hranici (pod 50%)
- Germicidní světlo: Před chorobami se můžeme bránit používáním germicidního světla
- Propolis nebo včelí med lze rozetřít nebo nastříkat na rostliny, abyste zničili plíseň
- Přesličkový čaj: lze využít k postřiku
- Esenciální oleje z tymiánu, rozmarýnu, eukalyptu, černého kmínu a citronové trávy lze použít jako difuzéry, které pomáhají zabránit usazování spor plísní
- Křemelina v půdě může pomoci posílit stonky a působit jako regulátor alkality
- Odstranění napadených částí rostliny nebo úplné odstranění rostliny a její likvidace, pokud je plíseň příliš silná a rozšiřuje se
- Správné prostřihávání aby byl garantován přístup vzduchu i do těch nejzazších zákoutí
- Fígl nakonec, jak riziko plesnivění eliminovat: nastříhat brčka (bohužel ideální jsou plastová) a zastrčit je mezi hrozny palic, aby pak jimi mohl dovnitř proudit vzduch
Plesnivé rostliny jsou náchylnější k chorobám a napadení škůdci, kteří mohou poškodit ostatní rostliny v okolí. Ošetření výskytu plísní dříve, než se stanou větším problémem, je nanejvýš důležité, aby se ze skvělé úrody nestala katastrofa. V některých případech může být nutné rostlinu zlikvidovat. Aby se předešlo vzniku plísní, je nutné poupata vhodně usušit, ošetřit a uskladnit.