Konopí a svilušky: Jak jim předcházet a jak je zlikvidovat?
Sviluška je pravděpodobně jeden z nejčastějších a nejotravnějších škůdců, kteří mohou napadnout konopné rostliny. I když jsou malé, mohou napáchat velké škody a ohrozit celou úrodu. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou znaky napadení konopí sviluškami a jak chránit konopí před tímto škůdcem.
Svilušky: Co jsou zač a jak vypadají?
Svilušky jsou okřídlený hmyz z čeledi blanokřídlých. Ve skutečnosti existuje asi 1 500 různých druhů svilušek, z nichž nejběžnější je sviluška skleníková. Tento hmyz je asi 1-1,5 mm dlouhý (samci bývají ještě menší), má tři páry nohou a dvě nebo čtyři široká křidélka.
Nejčastěji se vyskytují na spodní straně listů (kde kladou vajíčka) a podobně jako jiný savý hmyz, jako například mšice nebo mouční červi, se živí vysáváním rostlinné mízy. Rychle a ve velkém množství se množí. Samičky svilušek můžou naklást na spodní stranu listů 80 až 300 vajíček. Z vajíček se za pouhých 6 dní vylíhnou larvy a za dalších 28 dní se z nich stanou dospělí jedinci, a proto je často obtížné se s napadením sviluškami vypořádat.
Znaky napadení konopí sviluškami
Při napadení rostlin škůdcem je velmi důležité tento hmyz identifikovat, aby bylo možné zjistit, jak postupovat. Napadení sviluškami je velmi snadné odhalit. Konopí napadené sviluškami můžete poznat následovně:
- vajíčka nakladená na spodní straně listů,
- žluté nebo světlé skvrny na povrchu listů,
- seschlé žluté listy,
- výskyt medovice,
- plíseň, která vede ke špinavým černým listům,
- předčasně opadané listy,
- výskyt mravenců. Pokud na rostlinách zpozorujete mravence, je možné, že je přilákala medovice.
Jak se zbavit svilušek na konopí?
Boj se sviluškami je velmi obtížný. Za jediný měsíc se může jejich početnost zvýšit až o 200 %. Proto je nutné zakročit hned, jakmile si všimnete prvních známek napadení. V boji proti sviluškám vám může pomoct:
Nimbový olej
Nimbový olej je oblíbený nejen u pěstitelů konopí, ale i u ekologických pěstitelů. Nimbový olej je spolehlivým řešením, které by mělo napadení sviluškami vyřešit, a to bez větších škod na životním prostředí. Pamatujte však, že škodí většině hmyzu a v případě požití je pro člověka velmi nebezpečný.
Insekticidní mýdlo na hmyz a škůdce
Insekticidní mýdla mohou být dobrou volbou v boji proti sviluškám. Oslabí povrch těla těchto škůdců, jejich použití na rostliny je navíc zcela bezpečné a nezanechávají na nich žádné velké škody. Nepoužívejte je přímo na palice a raději je použijte opakovaně, abyste se ujistili, že jste zlikvidovali všechny svilušky v pěstírně.
Nalákání užitečného hmyzu
Válku se sviluškami můžete také zahájit pomocí přilákání užitečného hmyzu, který zlikviduje jejich vajíčka, larvy i dospělé jedince. Berušky, světlušky a roztoči se živí sviluškami a jejich vajíčky. Přilákáním tohoto hmyzu do pěstebního prostředí vám může pomoct v boji proti celé řadě škůdců.
Žluté lepové desky
Kolem rostlin strategicky rozmístěte lepové pasti, které přilákají svilušky, které se do těchto pastí zachytí a nebudou moct odletět.
Jak předcházet napadení konopí sviluškami?
Chcete-li se vyhnout případnému napadení konopí sviluškami, je dobré podniknout určitá opatření dříve, než se tito škůdci objeví. Výskytu svilušek můžete zabránit následovně:
Údržba pěstebního prostoru
Dbejte na to, aby byla vaše pěstírna co nejčistší. Před přesunem rostlin do pěstírny nebo skleníku vše důkladně vyčistěte a dbejte na to, aby byl prostor relativně čistý.
Kontrola pěstebních podmínek
Je důležité udržovat nízkou teplotu, protože svilušky mají rády horké prostředí (ideální je 20-25 °C). Také zajistěte dostatečné větrání v pěstební místnosti. Jedná se o důležitý krok, který vám pomůže v boji proti většině škůdců, kteří si potrpí na vlhké prostředí.
Lepové pasti
Lepové pasti byste měli používat od samého začátku. Umístěte je ke všem oknům nebo vchodům, kterými by se svilušky mohly dostat dovnitř, a několik zavěste i mezi rostliny.
Preventivní postřik
Někteří pěstitelé, hlavně ti, kteří pěstují rostliny venku nebo ve sklenících, aplikují každých zhruba 20 dní nimbový olej, aby zabránili napadení škůdci. Pokud chcete použít nimbový olej, smíchejte ho s vodou a výsledný roztok každé dva týdny nastříkejte na rostliny.
Svilušky: Škůdce, kterého se musíte, co nejdříve zbavit
Svilušky nepatří mezi hmyz, který byste na svých rostlinách chtěli objevit. I když jsou to jen drobní tvorové, dokáží na konopných rostlinách napáchat velké škody. Nejlepším způsobem boje proti sviluškám je prevence, proto se jejich napadení nejlépe vyhnete tak, že budete udržovat pěstební prostor čistý a budete často kontrolovat spodní stranu listů a preventivně používat přípravky, jako je například nimbový olej.
Navštivte náš e-shop a vyberte si z naší široké nabídky osvědčených semen konopí s THC do 1 %. Díky našim semínkům získáte klíč k úspěchu a bezproblémovému pěstování. Objednejte si je ještě dnes a pusťte se do pěstitelského dobrodružství!
Podobné články
- Škůdci konopí: Jak se zbavit slimáků a hlemýžďů?
- Škůdci konopí: Jak chránit konopí před hlodavci?
- Konopí a křískovití: Jak chránit konopí před těmito škůdci?
- Konopí a cvrčci: Jak s těmito škůdci zatočit?
- Mravenci jako škůdci konopí: Jak se jich zbavit?
- “Banánky” na konopí: Co je způsobuje?