Konopí a tepelný stres: Jak ho rozpoznat a vyřešit?

Ačkoli většina odrůd konopí snáší teplo dobře, při jeho pěstování se může vyskytnout tepelný stres. Rostlina konopí snese jen určité množství tepla a světla. Intenzivní horko může být vážným problémem, který může rostlinu konopí trvale poškodit nebo dokonce zahubit. Dokonce i odrůdy, které zdánlivě přežijí tepelný stres, mohou ve výsledku produkovat nižší úrodu a nekvalitní poupata
teplota při pěstování konopí

Co je to tepelný stres u konopí?

Tepelný stres znamená, že rostliny konopí ztrácejí schopnost samoregulace vnitřní rovnováhy, která jim pomáhá se ochlazovat. Konopí má rádo vysoké teploty, ale někdy jich bývá až příliš, což může způsobit řadu problémů, které mohou mít na konopí vážný vliv, pokud nejsou včas řešeny. 

K tepelnému stresu u konopí dochází, když jsou rostliny vystaveny vyšším nebo nižším intenzivním teplotám, než jsou schopny snášet.

Proč dochází k přehřívání rostlin konopí?

K přehřívání nedochází jen proto, že je horko, ale je třeba zvážit i některé další faktory, které vám pomůžou problém lépe rozpoznat a najít jeho příčinu. Existuje několik důvodů, které způsobují tepelný stres:

Příliš mnoho světla
Intenzivní světla jsou často příčinou nadměrného tepla.

Intenzivní světla jsou často příčinou nadměrného tepla. Z tohoto důvodu se obecně dává přednost LED diodám před světly HID, protože produkují méně tepla a lze je snadno ztlumit.

Nízká vlhkost vzduchu

Pokud pěstujete na velmi suchém místě, rostliny rychle ztrácejí vlhkost. Nízká vlhkost vzduchu brání rostlinám v ochlazování.

Nedostatečné větrání

Větrání je pro pěstování velmi důležité. Rostliny, které nemají dostatek čerstvého vzduchu, jsou náchylné k přehřívání. Větrání napomáhá v udržování nízké teploty.

Příznaky tepelného stresu u konopí
zažloutlé listy jsou následkem teplotního stresu

Pokud je rostlina konopí vystavena stresu z nadměrného tepla, může to mít velmi nepříznivé následky. Příznaky tepelného stresu u konopí se liší v závislosti na stádiu rostliny konopí a příčině tepelného stresu. Rostlina, která se dostane pod stres během vegetační doby, bude mít jiné příznaky než rostlina, která již vykvetla.

Tepelný stres u sazenic

  • zpomalený růst

  • bledé a povadlé listy

  • sazenice jsou křehké

Tepelný stres ve vegetativní fázi:

  • zkroucené, suché a vadnoucí okraje listů

  • žlutohnědé skvrny na listech

  • stopy po spálení na špičkách listů

Tepelný stres ve fázi kvetení:

  • vybledlé a nažloutlé listy

  • nadměrné množství bílých pestíků

  • kroucení listů

Je důležité rozlišovat mezi příznaky tepelného stresu a jinými podobnými pěstitelskými problémy, jako je intenzita světla, nedostatek nebo nadbytek živin.

zkroucené listy konopí jsou následkem teplotního stresu


Tipy pro řešení stresu z horka u rostlin konopí

To, zda se rostliny konopí mohou zotavit z tepelného stresu a do jaké míry, závisí na několika skutečnostech, jako je stádium vývoje rostlin a rozsah jejich poškození.

Existují rozdíly mezi zvládáním teplotního stresu venku a v interiéru:

Řešení tepelného stresu u konopí pěstovaném v interiéru

Problémům s tepelným stresem při pěstování v interiéru lze předejít následovně:

  • pokud nemáte regulaci intenzity světla, zvětšete vzdálenost mezi sazenicemi a zdrojem světla,

  • umístěte do místnosti oscilační ventilátory,

  • používejte LED světla, která vytvářejí méně tepla než běžná svítidla,

  • pokud teploty dosahují extrémních hodnot, nainstalujte vhodnou klimatizaci,

  • udržujte teplotu v místnosti pod 25 °C.

je důležité vzdálenost mezi sazenicemi a zdrojem světla

Řešení tepelného stresu u konopí pěstovaném ve venkovním prostředí

Pokud pěstujete venku, může být kontrola tepelného stresu o něco obtížnější, ale i tak můžete konopí pomoci:

  • zvolte odrůdu konopí s přirozenou odolností vůči teplu.

  • Sazenice vypěstujte v květináčích, jakmile se u konopí objeví známky tepelného stresu, můžete sazenice přesunout na chladnější místo do stínu.

  • Rostliny zalévejte ráno a večer, protože jsou náchylnější k rychlejším ztrátám vody v důsledku vystavení přímému vlhku a teplu.

  • Vysazujte rostliny ve správnou dobu, aby se růstové období shodovalo s přijatelnou venkovní vlhkostí. 

  • Kořeny udržujte v chladu. Zamezte přímému dopadu světla na kořeny. Doplňky z mořských řas pomáhají kořenům regulovat teplotu a vlhkost a snižují riziko, že rostliny v případě přehřátí uschnou.

  • Vytvořte stín. pokud rostliny nemůžete přemístit, přikryjte je, abyste jim během nejteplejších částí dne poskytli na několik hodin stín.

Při dodržení těchto hlavních zásad můžete snadno zabránit tepelnému stresu u konopí. Prevence tepelného stresu u konopí začíná už správným plánováním. Vytvoření vhodných podmínek před začátkem pěstování vám může ušetřit spoustu pozdějších problémů. Proto věnujte čas tomu, abyste se ujistili, jaké podmínky jsou pro rostliny konopí ideální. Prevence je základ. Zajištění optimálního prostředí pro vaše rostlin je vždy lepší než zjištění problému, když už je pozdě. 

Podobné články

Štítky

Autor: Lidka