Konopí keříčkového vzrůstu - jak na to?
Pokud vás trápí nedostatek prostoru, pak by vás měly zajímat následující pasáže o pěstování. Jak docílit malé, košaté a bohatě kvetoucí rostliny jsme shrnuli do následujících částí:
Vyberte si tu správnou odrůdu
Dostatek světla
Správná velikost květináčů
Konec vegetativní fáze
Odstranění listů
Ohýbání
FIM technika
Vyberte si tu správnou odrůdu
Správný výběr odrůdy konopí má obrovský vliv na to, jak budou Vaše rostliny vysoké. Vlastnosti vzrůstu rostliny jsou většinou dány její genetikou, takže pokud od rostlin vyžadujete, aby Vám vytvořily nízký vzrůst, ale zároveň tzv. „huňatý“ vzhled. O charakteristice konkrétní odrůdy dobré se informovat předem. Osvědčené odrůdy konopí indického dorůstají spíše menší výšky, nežli je tomu u konopí setého. Indické konopí nemá geneticky předurčeno táhnout se tolik do výšky.
Existují 3 hlavní odrůdy konopí:
Konopí Indické
Roste většinou nízké a košaté. Pro keříčkové pěstování vhodné, ale s nelegálním obsahem THC.
Konopí seté
Roste do výšky, velmi vysoká a vytáhlá odrůda. Více o technickém konopí ZDE. Pouze nešlechtěné konopí seté můžete pěstovat legálně, s obsahem THC do 0,2 procenta!
Konopí rumištní
Hybridy konopí rumištního a konopí indického nejsou závislé na světelných cyklech a přecházejí do květu automaticky, což může být pro zachování malého vzrůstu rostlin velmi vhodné. Více o rumištním konopí ZDE
Dostatek světla
Jedním z hlavních faktorů ovlivňujícího finální výnos a bohaté květenství je dostatek světla.
Z pravidla platí podmínka, že více světla = větší výnos.
Během vegetativní fáze, mají rostliny trpící nedostatkem světla tendenci táhnout se ke zdroji takového záření, proto porostou více do výšky a vytvoří tak hodně prostoru mezi jednotlivými patry. To není úplně ideální, protože vysoké rostliny jsou těžké a dochází tak často k ohýbání, někdy i k úplnému zlomení slabších větví pod tíhou květu.
Během fáze kvetení je právě dostatečná intenzita světla to, co nejvíce pohání výrobu kvalitních pupenů. Pro dosažení maximálních výsledků samozřejmě chceme, aby všechny místa rostliny byla přímo vystavena silnému slunečnímu záření. Pokud si myslíte, že Vaše rostlina potřebuje více světla pro spodní větve a listy, můžete dokoupit například úsporné zářivky a umístit je na boční strany pěstebního prostoru. Úsporné zářivky nevydávají tolik tepla (infračerveného světla), proto je můžete umístit blíže k rostlinám.
Správná velikost květináčů
Mějte rostliny v menších květináčích, pokud chcete zamezit velkému růstovému potenciálu rostlin. Pokud kořeny nemají prostor pro jejich rozrůstání, Vaše rostliny budou vždy menší. Nevýhodou takových menších nádob je fakt, že budete muset zalévat rostliny mnohem častěji. Udržování rostlin v malých nádobách, je zvláště důležité, pokud pěstujete více rostlin na omezeném prostoru.
Konec vegetativní fáze
Další technika, kterou můžete použít pro získání menších rostlin je změnit cyklus světla na 12/12 hodin co nejdříve. Tak tedy přinutíte rostliny ukončit jejich vegetativní období a přejít rychle do květové fáze. Minimální doba pro vegetativní fázi rostlin jsou ovšem 2 týdny pokud pěstujete v půdním substrátu. U hydroponie se tato doba zkracuje na 1 týden. Pokud by rostliny začaly kvést příliš brzy, hrozí nebezpečí malého výnosu a také snížení rostlinné imunity, což samozřejmě vystavuje Vaše rostlinky více náchylné k okolním změnám.
Odstranění listů
UPOZORNĚNÍ: Zbavte se pouze listí u rostlin, které jsou zdravé. Nikdy neodstraňujte listí z nezdravé nebo nemocné rostliny!
Vegetativní fáze:
Pokud začnete s odstraňováním listů z rostliny příliš brzy, rostlina ztratí energii, kterou potřebuje pro vegetativní růst. To způsobí, že rostlina zpomalí svůj růst a to zejména pokud jste odstranili příliš mnoho listů najednou. Ve vegetativní fázi se odstranění přiměřeného množství listů používá k potlačování rostlinného růstu. V zásadě odstranění listů v průběhu vegetativní fáze způsobí, že větve porostou pomaleji. Při kombinaci s jinými technikami kontroly růstu ve vegetativní fázi, můžete pěstovat rostliny, které nebudou mít tvar Vánočního stromu, ale košatého keříku. Získáte více plochý růst, který je stejně vysoký a rovnoměrně pokrytý světlem. Ve vegetativní fázi rostliny však doporučujeme odstraňovat listy pouze v krajním případě. (více o růstové fázi ZDE)
Fáze kvetení:
Mnoho pěstitelů zastává názor, že květ bývá mnohem hustší, pokud je přímo vystaven světelnému zdroji. Odstranění listů v průběhu kvetení skutečně výrazně zvyšuje celkový výnos. Doporučujeme odstraňovat listy vždy s rozumem, tzn. V průběhu druhé poloviny květu odstranit zhruba jednu hrst listů denně, až do výše 50% všech listů. (o fázi kvetení také ZDE)
Ohýbání
Tato technika je považována za citlivý a neškodný způsob, jak jednoduše ovládat a kontrolovat růst rostliny. Na rozdíl od více agresivních metod, ohýbání nijak trvale nepoškozuje Vaši rostlinu ani jinak nezvyšuje její stres.
Nápady jak rostliny ohýbat už závisí přímo na Vás a Vaší fantazii. Pro většinu pěstitelů je cílem dosáhnout plochého rovnoměrného rozložení po celém pěstebním prostoru. Nejdůležitější je v tomto případě ohnout vyčnívající hlavní i boční větve, které jsou delší nežli ostatní a jejich následné navázaní na závaží nebo fixaci k jinému pevnému bodu. Někteří také jemně ohýbají flexibilní větve za pomoci plastových kloubů, do kterých se větev jednoduše umístí a tento kloub ji drží pod úhlem.
Při použití této metody sami, můžete vymyslet libovolný tvar, kterého chcete dosáhnout. Tato metoda umožňuje rovnoměrnější rozložení světla a díky ohybu rostliny budou mít všechny větve rovnoměrný přístup ke světlu. Nakonec uvidíte, že všechny květy začnou růst kolmo vzhůru ke světlu. Zpočátku ohýbání se může růst rostlin zpomalit na pár dní, ale jakmile se rostlina zotaví, začne opět nabírat svůj plný potenciál. Krom toho je jedna z přirozených reakcí všech rostlin, že pokud je vrchní větev ohnutá, spodní větve začínají více košatět.
Více také v článku Zastřihávání a prostřihávání.
FIM technika
je málo traumatizující a stimuluje rostlinu k růstu 4 hlavních větví z jednoho hlavního místa řezu. Pokud se rozhodnete použít právě tuto metodu, udělejte to, dokud je rostlina ještě mladá (obvykle pokud má okolo 3 - 5 pater).
Vaše rostlina bude také potřebovat nějaký čas k celkovému zotavení. Nepoužívejte již žádný ze způsobů zaštipování, pokud je rostlina v květu. Pokud je Vaše rostlina příliš vysoká a je ve fázi kvetení, zkuste kombinaci ohybu a odstranění listů pro kontrolu její výšky. Při použití FIM techniky, stačí opravdu jen odštípnout vrchol nejnovějšího růstu.
Semena konopí / marihuany jsou určena výhradně ke sběratelským účelům! Pěstování rostlin s vyšším osbahem THC je přestupkem, nebo trestným činem! Více zde