Kořenová hniloba: Jak na ni?
Hniloba není nikdy dobrou zprávou. Pokud se navíc týká kořenů, může mít fatální důsledky pro celou rostlinu. Příčin jejího vzniku může být přitom hned několik a její odstranění nemusí být zcela jednoduché, ani 100%. Existuje však několik metod, kterými hnilobě předcházet. V dnešním článku se dozvíte:
- Jak kořenovou hnilobu zavčasu rozpoznat?
- Příznaky a důsledky plísně kořenů
- Jaká je prevence kořenové hniloby?
- Co dělat pro zastavení kořenové hniloby?
Co to je kořenová hniloba?
Kořenová hniloba se řadí mezi závažnější problémy při pěstování jakýchkoliv rostlin, ne jen těch konopných. Vzniká obvykle v případech, kdy je zálivka, respektive voda na zálévání:
- kontaminovaná
- nemá dostatek živin
- má špatné pH (zásaditost)
Jejím následkem je výrazně špatný růst rostlin, který často vede až k jejich odumření vlivem uhnívání.
Kořeny konopí, které se topí ve vodní lázni, aniž by měly k dispozici dostatek kyslíku, jsou mnohem náchylnější k problémům kořenové hniloby. Zdravé kořeny mají vždy čistě bílou někdy až krémovou barvu, zatímco kořeny ovlivněné hnilobu jsou místy až zcela nahnědlé a jsou nepříjemně cítit.
Zdravé kořeny hydroponicky pěstovaných rostlin.
Důsledky kořenové hniloby
Rostliny ovlivněné touto kořenovou nemocí začnou časem spontánně ztrácet všechny své listy, které kromě opadávání velmi rychle také žloutnou. Prvním varovným signálem je nižší spotřeba vody, než-li je u rostlin obvyklé.
Kořenové poškození mývá většinou trvalý charakter a oobnovení je možné pouze díky nově vzniklému kořenovému systému. Staré trvale poškozené kořeny rostlin konopí se pravděpodobně již nikdy nevzpamatují ze šoku, který jim plíseň způsobila.
Kořenová hniloba může postihnout jakoukoliv genetiku a rostlinu pěstovanou jakýmkoliv způsobem. Velmi často se však objevuje u hydroponie. Důvod je logický - hydroponické pěstování je založeno na použití pěstebního roztoku namísto substrátu. Rostliny jsou tedy trvale vystaveny vlhku a k hnilobě jsou náchylnější. Za drobrách pěstebních podmínek a dodržování hygieny a sterilního prostředí se však jedná o velmi efektivní způsob pěstování.
Kořenová hniloba rostlin konopí.
Prevence plísní a kořenové hniloby
Způsobů prevence je několik. Pro nejlepší výsledky je možné kombinovat i několik z nich. Které to jsou?
1. Dostatek kyslíku
Jedním slovem - kyslík. Kořenová hniloba nemá ráda kyslík, pakliže tedy poskytnete rostlině, půdě a potažmo kořenovému systému kyslíku dostatek, je to to nejlepší preventivní opatření. S tím mohou pomoci kvalitní vzduchová čerpadla. Dostatek kyslíku napomůže k bohatému růstu a květenství.
2. Dodržování sterilního prostředí
Pěstební médium, ať už hydroponický roztok nebo substrát, by mělo být tak čisté, jak to jen jde. V ideální případě skutečně sterilní. Před začátkem každého nového pěstování i klíčení semen, je potřeba všechny nádoby, nástroje a pěstební pomůcky pečlivě vyčistit. Vhodná je směs vody a bílého octa, jehož kyseliny napomůžou zlikvidovat všechny nebezpečné bakterie.
3. Hydroponie potřebují důkladnou péči
Při pěstování v hydroponických systémech je třeba měnit rezervoár vody (hydroponického roztoku) pravidelně, aby se zabránilo přemnožení bakterií v celé nádrži. Měnit pěstební roztomk je doporučováno alespoň 1x týdně. Pravidelná výměna roztoku pomůže rostlinám získat lepší přístup k živinám a kořenům zaručí pravidelný přístup ke kyslíku.
Mrtvé kořeny, listí nebo jiné typy rostlinných zbytků se nesmí dostat do zásobníku s roztokem hnojiv. Došlo by ke kontaminaci a časem by se zde rozmmnožily špatné bakterie, které způsobují kořenovou plíseň.
Správné pH je dobrou prevencí před množením nežádoucích bakterií, zejména u hydroponií.
4. Konstatní pokojová teplota
Teplota vody, kterou jsou rostliny zalévány by neměla přesáhnout běžnou pokojovou teplotu. Teplá voda obsahuje mnohem méně kyslíku než chladnější voda a proto také poskytuje ideální prostředí pro růst nežádoucích bakterií. Maximální doporučená teplota roztoku je přibližně 22°C.
5. Kořenový systém nemá rád světlo
Dejte pozor, aby se žádné světlo nedostalo ke kořenům rostliny. Také světlo, spektrální záření a hlavně teplo podporuje výskyt nežádoucích bakterií.
Jak kořenovou hnilobu zastavit?
Zastavit hnilobu v kořenovém systému je poměrně náročné. Nejde pouze o výměnu vody nebo pěstebního roztoku u hydroponií. Kořeny postižené hnilobou vyžadují patřičné ošetření a dezinfekci likvidující bakterie.
Na trhu je však naštěstí mnoho přípravků, které s touto procedurou mohou pomoci. Kromě toho, že fungují jako první pomoc a léčba plésně kořenů, některé lze používat i jako velmi účinnou prevenci.
Napadené kořeny jsou obvykle léčeny přídavkem peroxidu vodíku, který funguje jako vysoce efektivní dezinfekce. Přídavek peroxidu ve vodě zlikviduje veškeré bakterie a mikroorganismy, které se v roztoku nachízejí. Nevýhdou však je, že dojde k usmrcení i dobrých bakterií, jež rostlině propsívají a pomáhají zachovávat zdravoé prostředí. Dobré bakterie je tedy zapotřebí znovu doplnit.
Jedno z prvních míst, kde se nemoc rostlin projevuje jsou listy - často mění barvu, např. žloutnou.
Tato metoda je účinná pouze v krátkodobých intervalech. Proto je třeba lázeň či zálivku v roztoku peroxidu vodíku opakovat pravidelně, téměř každý den. Nejlepší ochranou pro napadené rostliny bývají přípravky s přídavkem subkultury B, jako je Bud Rot Stop.
Záchrana napadené rostliny a její vyléčení je úspěšné pouze v případě, že je kořenová hniloba odhalena zavčasu. I v takovém případě je však třeba začít rychle s ošetření, aby byla šance na znovuobnovení kořenového systému.
Tento článek má pouze informační charakter. Semena konopí slouží výhradně ke sběratelským účelům. Jakákoliv manipulace, pěstování či dokonce zneužívání konopí s obsahem THC nad legální hranici 1 % je zakázáno. Porušením zákona se osoba vystavuje hrozbě trestného činu či přestupku! Respektujte legislativu a pěstuje POUZE LEGÁLNĚ!
Podobné články
- Pěstování konopí a dopad na životní prostředí - Studie
- Legalizace konopí 2021: Legalita CBD ve světě
- Jaký výnos má rostlina konopí
- Spektrum světla pro růstovou fázi
- AKTUALIZOVÁNO: Semena konopí s obsahem THC do 1% a možnost jejich pěstování