Který hmyz chrání rostliny konopí?

Škodlivý hmyz je jedním z nejčastějších důvodů neúrody konopí. Škůdci požírají kořeny konopí, okusují listy, a dokonce napadají poupata. Užitečný hmyz vám pomůže udržet škůdce pod kontrolou a zabrání tomu, aby vám zničili úrodu. Zlepšuje také kvalitu půdy, a to bez nutnosti použití agresivních chemických pesticidů a hnojiv. Pokud tedy dáváte přednost ekologickému pěstování konopí, využití užitečného hmyzu je správnou volbou.

Proč používat hmyz na zahradě s konopím?

Každý, kdo někdy pěstoval konopí, ví, že to vyžaduje spoustu času, úsilí a trpělivosti. Proto si jistě dokážete představit to zklamání, když vám rostliny na poslední chvíli zničí škůdci a zmaří veškerou vaši píli a dřinu. 

Existuje několik obvyklých druhů škůdců, kteří si rádi pochutnávají na rostlinách konopí. Mezi nejčastější patří:

  • mšice,

  • bejlomorky,

  • roztoči.

Škůdci napadající konopí

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se těchhle škůdců zbavit, je použitím pesticidů. To však nepřipadá v úvahu, pokud konopí pěstujete ekologicky. Pesticidy by také mohly zanechat na pupenech stopy chemikálií, které by nejen zkazily chuť, ale také by vám mohly uškodit na zdraví. 

Užitečný hmyz je proto lepší volbou, jak si poradit se škůdci. Vytváří pro rostliny konopí lepší prostředí. Odstraňují škůdce a pečují o doprovodné rostliny, čímž dávají konopí lepší šanci dosáhnout svého plného potenciálu.

Mezi hlavní výhody používání hmyzu na zahradě s konopím patří:

  • ochrana proti škůdcům,

  • opylování rostlin,

  • zvýšení biologické rozmanitosti,

  • zabránění šíření chorob.

Hmyz, který pomáhá chránit rostliny konopí

Mezi nejoblíbenější druhy hmyzu, které pěstitelé používají k ochraně konopí před škůdci patří:

Berušky
Beruška na konopí

Berušky jsou velmi spolehlivým likvidátorem škůdců. Berušky se rády živí mšicemi, jedním z nejčastějších škůdců zahrad. Během jediného dne sežerou až šedesát mšic. Požírají také vajíčka molů, brouků, roztočů a třásněnek.

Klíčem k úspěšnému využití berušek na zahradě je připravit pro ně prostředí, které je k pobytu bude lákat. Zařazením vhodných rostlin do okolí zahrady poskytnete beruškám důvod k pobytu.

Berušky mají rády následující rostliny:

  • pažitku,

  • měsíček lékařský,

  • kopr,

  • koriandr.

Draví roztoči
Dravý roztoč požírající svilušku

Draví roztoči jsou účinným hmyzem biologické ochrany proti škůdcům. Kořistí dravých roztočů jsou svilušky (mezi pěstiteli konopí všeobecně nenávidění vetřelci). Dravé roztoče přitahuje máta, takže její výsadba na zahradě může podpořit výskyt tohoto velmi užitečného hmyzu.

Kudlanky
Kudlanka nábožná na konopí

Kudlanka nábožná je hmyz, který je známý svou dravostí. Kudlanky požírají různé škůdce, včetně mšic, much, molů a komárů. Kudlanky milují křovinaté keře, které využívají své jako obydlí a loviště. Na zahradu je tedy můžete přilákat výsadbou následujících rostlin: 

  • bazalka,

  • rozmarýn,

  • levandule.

Žížaly
Žížala

Na rozdíl od výše zmíněného hmyzu žížaly nepomáhají při hubení škůdců. Pro půdu však mají velké přínosy. Rozkládají organický materiál a provzdušňují půdu, čímž zlepšují odtok vody a pomáhají produkovat živiny, které hnojí půdu pod rostlinami.

Svinky
Svinka

Svinky jsou běžnou součástí zahrad. Často se nachází pod nádobami nebo kameny. Stejně jako žížaly se živí rozkládající se hmotou a mohou být skvělým doplňkem kompostu. Svinky jsou nenasytné, prokousávají se většinou věcí, které jim přijdou do cesty. Od odumřelých rostlin a listí až po mrtvý hmyz. Svinkyjsou proto skvělým způsobem, jak udržet konopnou zahradu čistou.

Klíč k ochraně venkovních rostlin konopí

Biodiverzita je klíčem k ochraně venkovních rostlin konopí. Přestože rostliny konopí mají díky vysoké koncentraci terpenů určitou přirozenou odolnost, vůči škůdcům nejsou zcela imunní. Proto je nutné zahradu často kontrolovat, zda se na ní nevyskytují známky napadení. 

Čím více života na zahradě, tím zdravější budou vaše rostliny. Přilákáním užitečného hmyzu do zahrady vytvoříte zdravou potravní síť a oázu života, ve které se vašim konopným rostlinám bude dařit. 

Už víte, jak zabránit škůdcům, aby vám nezničili úrodu? Pokud ano, pusťte se do pěstování! Na našem webu najdete různé druhy semen vyšlechtěných speciálně k pěstování outdoor!

Podobné články

Štítky

Autor: Lidka