Kvetení zblízka - kdy začíná a končí
Ačkoliv domácí pěstování konopí je regulováno legislativou, některé odrůdy marihuany pro léčebné účely (CBD odrůdy), si doma pro svou potřebu, vypěstovat smíte. Pěstování konopí však může být skutečnou alchymií. Podívejme se tedy společně, jak o rostliny správně pěstovat a jak je správně přivést do fáze kvetení. Víte jaká péče je ve fázi kvetení konopí nejpodstatnější? Podívejme se na to...
Co se v dnešním článku dozvíte?
Samčí vs. samičí rostlina konopí: Jak se odlišují?
Fáze kvetení konopí je obzvláště důležitá část životního cyklu rostliny. Během kvetení dochází v konopí k mnohým změnám a chemickým reakcím. Tyto reakce se aktivují při změně světelných podmínek, tzv. změně světelného cyklu.
Jestliže je rostlinám poskytnuto více hodin tmy, přestávají růst do výšky a vstupují do fáze kvetení. Délka kvetení se různí. Obecně se ale tato doba odhaduje na cca 7-9 týdnů. Některé odrůdy Sativy potřebují pro kvetení mnohem delší dobu.
Během kvetení dochází také k odlišení pohlaví rostlin, vznikají rostliny samčí a samičí. Po dvou týdnech kvetení je pohlaví rostlin již docela dobře znatelné.
-
Samičí rostliny poznáte snadno - z jejich zárodků vyrůstají drobné chloupky, nazývané pestíky, jež jsou určeny k zachytávání pylu ze samčích rostlin. Zárukou samičích rostlin jsou již feminizovaná semínka.
-
Samčí rostliny poznáte podle malých kuliček na stopkách. Tyto kuličky jsou plné pylu. Zásadní rozdíl mezi samčí a samičí rostlinou tkví v tom, že samčí rostliny nejsou pěstovány pro svá květenství, ale pro zmíněný pyl.
Porovnání samčí vs. samičí rostliny konopí.
Kvetení samonakvétacích odrůd
Samonakvétací semena marihuany jsou poměrně oblíbená, jelikož fáze kvetení není závislá na specifických fotoperiodách, které jsou jinak při pěstování velmi důležité.
Zahájení fáze kvetení konopí se řídí stářím rostliny. Jestliže je tento typ konopí pěstován uvnitř, doba osvětlování je po celou dobu “života” rostliny 18-20 hodin, zatímco tma je rostlinám dopřána 4-6 hodin. Rostliny začínají nakvétat asi po 3 týdnech od vyklíčení.
Kvetení konopí při indoor vs. outdoor pěstování
Fáze kvetení marihauny se při vnitřním a venkovním pěstování lehce liší. Konkrétním a největším rozdílem jsou světelné cykly, na které je třeba dbát hlavně u indoor pěstování.
1. Indoor pěstování
Při Indoor pěstování konopí doma a následném nakvétání konopí, je třeba věrohodně napodobit zimní/letní světelné podmínky. Tento proces se také nazývá “přepnutí na květ”.
Růstová fáze konopí vyžaduje asi 18 hodin světla a 6 hodin tmy. Pro úspěšné zahájení nakvétání je však třeba rostlinu “přepnout” na 12 hodinový cyklus, tedy 12 hodin světla a 12 hodin tmy.
Velmi důležitá je také síla svítivost výbojky, a obecně typ indoor osvětlování při pěstování konopí. Dobrých výsledků je dosahováno při použití sodíkových výbojek. Zkrácený cyklus osvětlování a dostatečně “teplé” světlo, je dokonalou reprodukcí přirozeného podzimního slunečního svitu, který rostlina v období nakvétání potřebuje.
Negativní dopady pozdního přepnutí rostlin konopí do fáze kvetení:
-
Tísnění rostlin - nedostačující prostor zapříčiňuje špatné větvení. Světlo se tak nemůže dostat na všechna potřebná místa. Výsledkem jsou malé a nekvalitní květy.
-
Vyšší riziko plísní souvisí s tísnění a vzájemným dotýkáním rostlin. Mezi listy konopí se drží vlhkost a špatná teplota, ta tak vytváří příhodné prostředí pro vznik plísní.
-
Ztížené ošetřování postřiky opět souvisí s tísněním rostlin konopí. Kvůli velké propletenosti větví a listů, nemá pěstitel možnost, dostat se s postřiky na všechna místa.
Stejně jako pozdní, i brzké přepnutí rostlin konopí, může mít za následek některá negativa. Mezi ty základní můžeme zařadit:
-
prostor určený k pěstování, není zcela využit
-
světlo je využíváno zbytečně a nehospodárně
-
mnohem nižší výnosy
Správné světlo je pro fázi kvetení klíčové.
2. Outdoor pěstování
Již víme, že při pěstování konopí venku rostliny vstupují do fáze kvetení na podzim - ve chvíli, kdy se dny a sluneční svit začínají zkracovat. Samičí rostliny začnou intenzivně produkovat THC a pryskyřici s dalšími kanabinoidy. Důvodem je přesun energie rostlin do produkce konopných květů (pupenů) místo semen.
Pěstování venku se může zdát snazší než vnitřní, jelikož není třeba starat se o světlo. To za vás zařídí příroda. Nicméně při venkovním pěstování je velmi důležitá volba správných outdoor semínek marihuany s optimální dobou kvetení, která koresponduje s podnebnými podmínkami, ve kterých je konopí pěstováno.
U nejrychleji dozrávajících odrůd se ve venkovních podmínkách fáze kvetení konopí pohybuje mezi 4-6 týdny. Většina běžně prodávaných odrůd začíná kvést koncem července a dozrává zhruba na konci září až října.
Vhodnou volnou a zárukou kvality jsou semínka Cannapio
Konec fáze kvetení a kdy je čas na sklizeň marihuany?
Poznat optimální zralost marihuany, není tak jednoduché. Zaměřme se znovu, na zmíněné pestíky, tedy chloupky, kterými disponuje samičí rostlina konopí.
Tyto chloupky jsou během růstové (nejmladší) fáze, bílé. S postupem fáze kvetení a dozrávání konopí, se však jejich barva mění. Jak rostlina zraje, chloupky se zbarvují do hnědých, fialových nebo oranžových odstínů.
Dostatečná zralost a správný moment pro sklizeň konopí, nastává v okamžiku, kdy je poměr bílých a barevných chloupků cca 50-75 % pro tmavé pestíky.
Správný moment pro sklizeň konopí je naprosto klíčový. Nevýhody brzké sklizně zahrnují zejména zhoršenou kvalitu květů - necelistvost a křehkost. Největší nevýhodu brzké sklizně, představují malé výnosy.
Podle zbarvení pestíků lze poznat správný moment pro sklizeň konopí.
Nejčastější problémy spojené s kvetením konopí
Po dobu celého pěstování se můžete setkat s některými problémy konopí. V průběhu fáze kvetení marihuany mohou však napáchat významné škody. Jaké to jsou?
• Plíseň - většinou je zapříčiněna nadměrnou vlhkostí, tísněním rostlin a nemožností aplikovat ochranné postřiky na správná místa, špatná teplota.
• Škůdci, jako jsou například drobní pavoučí roztoči.
• Hermafroditní rostliny vznikají, jsou-li rostliny konopí ve stresu - například špatným osvětlením. Stres může být také způsoben špatnou zálivkou, ať už nadměrnou či nedostatečnou, případně kolísavou teplotou.
• Únik světla má za následek výrazný stres rostliny. Ten může způsobit zpomalení fáze kvetení konopí a také vznik hermafroditů konopí.
Pavoučí škůdci jsou jedním z nejzávažnějších problémů, jež mohou při pěstování nastat.
Už víte, jak správně "přepnout na květ"? Věříme, že ano. Pro další zajímavosti navštivte náš blog a kategorii pěstování, kde najdete mnoho informací. K ruce vám může být i náš Průvodce pěstováním konopí indoor a outdoor.
Semena konopí jsou určena výhradně ke sběratelským účelům! Pěstování rostlin s vyšším obsahem THC je přestupkem, nebo trestným činem! Více se dočtete v našem aktualizovaném článku o legislativě konopí v ČR.
Podobné články
- Nejčastější škůdci konopí 1/2
- Nejčastější škůdci konopí 2/2
- 7 tipů pro bohatý výnos
- Nejčastější chyby od klíčení po semenáče
- Teplota při pěstění - jakou hraje roli
- Pěstování konopí a dopad na životní prostředí - Studie
- AKTUALIZOVÁNO: Semena konopí s obsahem THC do 1% a možnost jejich pěstování