Nejčastější chyby od klíčení po semenáče
Pěstování konopí je někdy tak trochu věda. Ne vždy jde vše hladce a krok po kroku jako z příručky. Nicméně, objeví-li se zádrhel, nemusíte propadat panice. Zásadní fází předcházející pěstování jako takovému, zejména pak růstu, je fáze klíčení a vytvoření malých semenáčků rostlin. A právě na tuto fázi pěstování se dnes podíváme zblízka. Jaké jsou nějčastější chyby od klíčení po semenáče konopí? O tom si povíme na následujících řádcích.
3 fáze klíčení aneb kdy může nastat problém?
Fázi klíčení bychom mohli rozdělit na 3 základní fáze. Jedná se o:
- Prasknutí semínka a vytvoření malého zárodku, neboli klíčku
- Vyrašení klíčku a zakořeněení v substrátu
- Tvorba semenáčku s první a druhou řadou mladých lístků rostliny
Tato 3 období jsou skutečně klíčová. Projde-li jimi semínko úspěšně, velký kus práce máte za sebou. V opačném případě je růstová fáze narušená a rostlinu může poškodit, případně její růst zcela zastavit.
Každou z těchto etap si dnes podrobně projdeme. Zjistíme, jaké problémy mohou nastat. Jak se jim efektivně vyhnout a zejména, jak je řešit.
Nezapomeňte, že následující informace se týkají výhradně semen legálních genetik konopí, tedy těch, jejichž obsah THC je max. 1 %.
Semena konopí Auto Purple CBD Cannapio
Semínko nevyrašilo, co teď?
Připravili jste pro semínko vhodné podmínky ke klíčení, ale stále se nic neděje? Nezoufejte, někdy stáčí velmi málo k tomu, aby semínko konečně puklo a vyrašil klíček. Problémy mohou být v zásadě 2...
1. Semínko vypadá stále stejně - nepuklo
Pakliže se se semínkem ani po několika dnech klíčení nic neděje neznamená to nutně, že jsou semínka špatná. Velmi často stačí o něco málo zvýšit frekvenci zavlažování. Některá semena konopí potřebují více vlhka, aby začal proces klíčení.
V případě, že vláha je dostečná, vyčkejte ještě pár dní. Často se stává, že semena mají pouze tvrdou a silnou skořápku. Semínku uvnitř tak trvá trochu déle, než se mu podaří vyklubat. A pokud se ani tehdy vytoužený klíček neobjeví, pomožte semínku s klíčením vy. Existuje více cest, jak pomoci semenům vyrašit, jako například třením o tvrdý povrch, lehoučké naříznutí skořápky skalpelem. Poslední možností je lázeň v čisté vodě s pár kapkami peroxidu, který celý proces klíčení může výrazně urychlit.
Samozřejmě se může stát, že semínko nepukne vůbec. V takovém případě za vším nejčastěji stojí špatné skladování nebo nekvalitní semena konopí. Semínka proto vždy kupujte pouze od spolehlivého a kvalitního prodejce.
Semena konopí mívají tvrdou skořápku bránící vyklubání klíčku
2. Semínko mění barvu, ale nepuklo
Změna barvy semínek konopí během klíčení může značit vznik plísně. Plesnivění se v prvních fázích projevuje pouze na skořápce, a to v podobě bílého povlaku. V případě ztmavnutí skořápky se však plíseň dostává k jádru semínka a dochází k úhynu srdíčka semene.
Za vznikem plísně obvykle stojí přiliš mnoho vláhy nebo kontaminace během manipulace. Bezpodmínečně zásadní během celého procesu pěstování, od klíčení po sklizeň, je hygiena a sterilní prostředí. Na semínka proto sahejte pouze čistýma rukama nebo ještě lépe v rukavicích. Bakterie a plísně jsou v tomto případě velkým nepřítelem. Pokud si nevíte rady, postačí vše vydesinfikovat vařící vodou.
Co dělat, když se stále neobjevuje klíček?
Nabízí se několik příčin. Méně kvalitní voda může být příčinou zpomalení nebo úplného zastavení růstu. Voda by neměla obsahovat velké množství chloru, solí nebo být nikterak kontaminovaná. Co se týká vody, platí několik zásad:
- Je lepší volit vodu odstátou při pokojové teplotě
- Vhodná je také dešťová voda
- Správné pH je klíč k úspěchu a správnému růstu - zásaditost půdy, i vody, je zásadní. Mělo by se pohybovat okolo hodnoty kolem 6,5. Příliš kyselý nebo příliš zásaditý substrát způsobí rostlině žízeň a hlad. Nebude totiž schopná přijímat z půdy téměř žádné živiny.
- Nevhodná je přítomnost pesticidů a fungicidů. Během klíčení není vhodné ošetřování prostředky proti škůdcům a chorobám.
pH půdy při pěstování konopí
Problémy se semenáčky
Třetí fáze klíčení, tedy tvorba semenáčků je obvykle spíše radostná část tvroby mladých rostlin. Nicméně i zde se mohou objevit některé potíže. O jaké se jedná a jak s nimi zatočit? Čtěte dál...
1. Část semínka se drží stonku
Je poměrně běžné, že se z klíčku začne formovat stonek s prvními lístečky razící si cestu vzhůru, avšak na jeho vrcholu se stále drží obal semínka.
Jedná se o drobnost, která vznikne v případě, kdy je semínko zasazeno nedostatečně hluboko, tedy méně než 2 cm pod povrch. Řešení je snadné. Stačí obal semínka šetrně odstranit. Ale pozor - je třeba maximální opatrnost a sterilní zacházení!
Před odstraněním slupky je vhodné ji orosit, aby nejprve dobře změkla. Nešetrné odstranění slupky a odtržení prvních lístků by znamenalo nenávratné poškození semenáčku.
Část semínka se může držet stonku semínka, jedná se však o drobnost
2. Vysoký, ale slabý stonek rostlin
Pokud se právě vzrostlé rostliny táhnou příliš nahoru a nechce se jim vytvářet listy, rostlina dává najevo, že má nedostatek světla.
Nejedná se o problém, který by bránil růstu. Spíše snižuje výsledný výnos při sklizni. Co do růstu je vhodnější a efektivnější nižší rostlina s většími listy, než vysoká rostlina malými lístky. Pokud tedy máte tento problém, doplňte rostlině světlo za pomoci lampičky nebo výbojky. Zjistě více o indoor typech osvětlení.
Nižší a bohatější rostliny s většími listy jsou pro vyšší výnos efektivnější
3. Stonek se ohýbá nebo praská
Pokud je stonek na některých místech viditelně zúžený, ohýbá se nebo dokonce praskne, může jít o napadení houbovými chorobami. Ty přežívají v méně kvalitní nebo staré půdě. V tomto případě už nelze u tak malých rostlin nic dělat.
Druhou a častější příčinou ohýbání semenáčků je nadbytek vody. Z půdy by nikdy neměla po stlačení prsty vytékat voda.
Podobný efekt má na sazenice nedostatek vody. Pokud je substrát příliš suchý nebo je také příliš slaný, stonek začne většinou v polovině usychat, vlivem zúžení se ohne a rostlina odumírá.
Krásné zdravé semenáčky vyžadují dostečnou zálivku, ne však přelévání.
Tento článek má pouze informační charakter. Semena konopí slouží výhradně ke sběratelským účelům. Jakákoliv manipulace, pěstování či dokonce zneužívání konopí s obsahem THC nad legální hranici 1 % je zakázáno. Porušením zákona se osoba vystavuje hrozbě trestného činu či přestupku! Respektujte legislativu a pěstuje POUZE LEGÁLNĚ!
Podobné články
- 6 rad na 99% problémů pěstování
- Jak uchovávat semena a udržet klíčivost
- Genotyp vs. fenotyp. Úvod do genetiky konopí
- Genetika konopí: Nové druhy a metody šlechtění