Nejčastější škůdci konopí 2/2
Škůdců, které mohou rostliny konopí potkat je skutečně mnoho. Od nejběžnějšího zahradního hmyzu, až po divokou lesní zvěř. Mezi škůdce můžeme však zařadit také houbové onemocnění, které se může vyskytnout jak v růstu rostliny, tak při samotném sušení. Jak mohou tito škůdci rostliny léčebného konopí poškodit? Lze poškození škůdci nějak předcházet? O tom a mnohém dalším v dnešním článku…
Plíseň šedá / Okvětní plíseň
Této infekci houbou Botrytis se nejvíce daří v chladném podnebí (při teplotě 15°C), při velké vlhkosti vzduchu, v období deštivého jara nebo vlhkého letního počasí.
Plíseň šedá může být obzvláště škodlivá právě když prší a je vlhko, které trvá po dobu několika dnů či týdnů. Plíseň se objevuje ve spárách květu a je stříbrno-šedé barvy. Kromě toho také nepříjemně páchne a je pro člověka jedovatá.
Může napadnout také listy, stonky, semena, sazenice, nebo jakékoli jiné části rostliny s výjimkou kořenů. Tato houba dokáže přežít zimní období. Jako prevence napadení okvětní plísní, pouze čistota pěstebního prostoru sama o sobě nestačí. Plíseň se totiž šíří velmi rychle.
Řešení okvětní plísně na konopí
Nejlepším způsobem, jak se zbavit plísní je udržet nízkou vlhkost vzduchu a zaručit rostlinám správnou cirkulaci vzduchu. S tím samozřejmě souvisejí pravidelné kontroly a okamžité kompletní odstranění infikovaných částí rostliny pokud se taková plíseň objeví. NIKDY se nesnažte plísně zbavit tak, že ji mechanicky odstraníte pouze z povrchu napadené části.
Nízká vlhkost dokáže zpomalit tvorbu plísní až o 50%. Nižší vlhkost vzduchu je optimální, zejména ke konci květní fáze, kdy je rostlina k napadení nejvíce náchylná.
Nic nezkazíte ani přidáním aktivních fungicidů dostupných ve formě postřiků, nebo kombinace fungicidů. Ultrafialového záření dokáže bakterie Botrytis také velmi účinně eliminovat.
Kořenová plíseň na rostlinách konopí
Kořenová plíseň může být způsobena několika různými druhy houby odrůdy Pythium a objevuje se převážně na kořenech rostlin. Tyto houby jsou běžně obsažené například v polní půdě, písku nebo se objevují také v sedimentu (usedlině) vody.
Mohou ji způsobovat také mrtvé kořeny v substrátu po předchozí vegetaci. Proto je vhodné dát přednost sterilnímu novému substrátu. Nikdy také nepoužívejte substrát více než pro jednu vegetační fázi a po každém ukončení pěstebního procesu zakupte půdu novou. Vyhnete se tak riziku napadení kořenovou hnilobou.
Kořenová hniloba může vést až k úhynu celé rostliny.
Housenky a slimáci
Tyto larvy motýlů útočí přímo na listy rostlin a mohou způsobit mnoho škody za velmi krátké časové období. Objevují se převážně při venkovním pěstování, ale naštěstí díky jejich velikosti jsou snadno spatřitelné pouhým okem. Nepřehlédnutelným příznakem napadení housenkami jsou viditelně nakousané listy.
Jak se zbavit housenek a slimáků na konopí?
Nejvhodnějším postupem je tyto housenky z listů mechanicky odstranit. Housenky jsou v přírodě nenahraditelným zdrojem minerálních látek pro půdu, proto je vhodné je pouze odnést na bezpečnější místo.
Kromě housenek se pěstitelé často setkávají se slimáky. Konopí je pro ně lahodným pokrmem. Jakmile pod vahou dešťových kapek začnou rostliny polehávat u země, je zaděláno na vážný problém. Jednoduchým a v podstatě přírodním řešením je pivo. Ano, čtete správně. Rozlití do kelímku a po okraj zakopání poblíž rostlin konopí zajistí, že do něj slimáci přímo naskáčou a utopí se.
Housenky a slimáci mohou rostliny konopí nenávratně poškodit.
Napadení konopí moučným červem
Tento červ se nachází převážně ve vlhkém, teplém podnebí, ale v ČR ho můžeme objevit také. Moučný červ se živí mízou rostlin. Obvykle se vyskytuje na kořenech, ale i na jiných částech rostliny.
Vylučuje moučně voskovou vrstvu používanou jako ochranu a zároveň jako filtr pro zachycení rostlinné šťávy. Červí samc žijí jen krátce, a to pouze po dobu nezbytně nutnou pro oplození samiček. Tito roztoči mají drobný oválný tvar. Dorůstají délky maximálně 1-2 cm a mají bílou barvu.
Jak se moučných červů zbavit?
Nejlepším řešením je prevence a pravidelná kontrola. Kontrolujte povrch listů, ale především povrch substrátu zda-li se neobjeví bílé nitky z vylučované voskové hmoty.
Mouční červi se živí mízou z rostliny konopí.
Jeleni a divoká zvěř: Predátoři konopí
Některé savce bychom mohli nazvat jakými si rostlinnými predátory. Například jelen dokáže venkovní úrodu zcela nenávratně poničit. Ačkoliv jelení strava zahrnuje převážně stravitelné mladé rostlinky a stromky, v jejich jídelníčku bohužel nalezneme také konopí.
Řešení je poměrně snadné. Ve volné přírodě se jeleni neobjeví tam, kde je cítit lidská stopa. Nejlepší obranou je tedy navštěvovat místo outdoor pěstování velmi často. Natolik často, aby se zde lidský pach držel soustavně - je proto vhodné zanechat na strategických místech například kus oblečení apod.
Zákeřné mšice a jak s nimi zatočit?
Mezi naprosto nejběžnější přirozené škůdce bezesporu patří mšice. Ty mohou rostlinu doslova obalit, až je téměř nemožné se jich zbavit. Ochrana rostlin není snadná. Existují sice různé postřiky, ale všechny jsou na chemické bázi. Vhodnější jsou alternativní způsoby boje proti škůdcům.
Proti mšicím zabírají růže, saturejka, petržel. Postačí je zasadit v nejbližším okolí a mšice se dané lokalitě budou vyhýbat obloukem.
Jeleni mohou rostliny konopí vážně poškodit nebo dokonce kompletně zničit.
Škůdcem pro konopí může být i přílišná péče
Konopí, stejně jako jiné rostliny potřebují specifické zacházení, aby do jejich vývoje nezasáhly nežádoucí okolní vlivy. Těmito skutečnostmi máme na mysli nejrůznější choroby a škůdce, které se objeví tam, kde jim je dopřáno.
Pěstitelé se pochopitelně snaží toto riziko minimalizovat. Přílišná péče může však také škodit. Nejběžnějším problémem bývá přehnojení a přelévání. Méně je někdy více. A co může kromě špatné zálivky nebo hnojení rostlinám dále škodit?
-
Nesprávná teplota - Optimální teplota pro rostliny konopí se pohybuje v rozmezí od 20° do 26°C přes den a v noci by neměla klesnout k nulovým hodnotám. Jakmile se na květenství tvoří stopky, tak se teplota může přiblížit i ke hranici 32°C.
-
Větrání - Konopí pěstované uvnitř (indoor) potřebuje dostatečné větrání. Stejně jako člověk dýchá plícemi, i konopí využívá své listy k tomuto účelu. Zachování dostatečného proudění vzduchu je důležité v otázce samočištění. Díky větru ze sebe listy odlučují škodlivé látky.
Už víte, jak si poradit se škůdci konopí? Věříme, že ano. Pro další zajímavosti navštivte náš blog a kategorii pěstování, kde najdete mnoho informací.
Semena konopí jsou určena výhradně ke sběratelským účelům! Pěstování rostlin s vyšším obsahem THC je přestupkem, nebo trestným činem! Více se dočtete v našem aktualizovaném článku o legislativě konopí v ČR.
Podobné články
- Nejčastější škůdci konopí 1/2
- Seznam povolených odrůd konopí setého (AKTUALIZOVÁNO)
- Jaký výnos má rostlina konopí
- Co způsobuje stres rostlině a jak ho poznat?
- Spektrum světla pro růstovou fázi