Pěstování indoor
Indoor pěstování má mnoho plusů a faktorů, díky kterým se těší velké oblibě. Je však nutné zmínit, že jsou k němu potřeba patřičné znalosti a v ideálním případě i předchozí zkušenost. Při indoor pěstování jakýchkoliv rostlin, ne jen těch konopných, máte v rukou prakticky celý proces od výsevu a klíšení, přes růst a důslednou péči o rostlinu, tak případně konečnou sklizeň. Víme ale, že žádný učený však z nebe nespadl. I proto si dnes o základech a principech indoor pěstování v domácích podmínkách povíme podprobněji. Dozvíte se:
- Co je to indoor pěstování?
- Jaké je ideální místo pro vnitřní pěstování?
- Proč je důležité správné pH půdy?
- Jaké zvolit osvětlení při indoor pěstování?
- Jak často hnojit a zalévat?
- Proč je podstatný dostatek vzduchu?
Indoor pěstování - to jsou znalosti a péče
Co je to indoor pěstování?
Jedná se o způsob pěstování rostlin ve vnitřních prostorách. To samozřejmě vyžaduje jisté úpravy interiéru a nebo případně jeho části, kdy se do místnosti umísťují často tzv. grow boxy.
Jak už bylo řečeno, indoor pěstování však vyžaduje dostatek znalostí, jelikož pěstitel má v tomto případě veškeré procesy ve svých rukách. Nejvýznamnější povinností vyžadující znalosti i zkušenosti je nutnost 100% nahradit přísun přirozeného světla (slunce) za vhodný světelný zdroj.
Světlo přitom musí respektovat biorytmus rostlin a typ svícení by měl skutečně "suplovat" přirozené světlo jako při outdoor pěstování. Aby samičí rostlina konopí při indoor pěstování vykvetla musí mít přísun 18/6 (18 hodin světla, 6 hodin tmy) nebo 12/12 ( hodin svícení a 12 hodin tmy). O tom si povíme více za malou chvíli.
Během vnitřního pěstování je nesmírně důležitá hygiena a prevence vzniku některých chorob rostlin či plísní. Nádoby pro pěstování je tedy potřeba před každým výsevem nebo přesazením sterilizovat. Při manipulaci s rostlinami se nosí také hygienické rukavice. Veškeré nástroje a pěstební pomůcky by se měly pravidelně sterilizovat.
Indoor pěstování
Ideální místo k pěstování uvnitř
Na výběru správného místa skutečně záleží. V prvé řadě je nutné zajistit, aby byl prostor čistý a neobjevovaly se v něm plísně či spory. Kromě toho je důležitá také teplota. Ta by se během svícení měla pohybovat okolo 22 - 26 °C a v noci (v době tmy) je ideální nižší teplota mezi 18 - 20 °C. Za všech okolností by měla být teplota v pěstírně konstatní, bez velkých teplotních výkyvů.
Kvalita a správné pH půdy jsou klíčové faktory
Správný výběr substrátu pro pěstování, a celkově pěstebního média, je zcela zásadním faktorem. Skutečně se vyplatí, dát si na výběru zálěžet. Čím lepší půda, tím lepší potenciál rostlina má. Vhodný substrát by měl splňovat:
- Optimální pH (viz. infografika níže) - příliš kyselá půda samičím rostlinám neprospívá
- Měla by dobré odvádět vodu
- Osvědčený je poměr rašelina/písek/perlit v poměru 2/1/1. Velmi efektivní je také kokosový substrát
Vráťme se na moment k pH půdy. Přílišná kyselost půdy je pro samičku často škodlivá a neprospívá jejímu růstu, natož fázi kvetení. Zjistěte, jaké jsou nejčastějí problémy pěstování konopí ve spojení se špatným pH půdy.
pH půdy při pěstování konopí
Typy osvětlení při indoor pěstování
Důležitost optimálního svícení i typu světla jsme již nakousli o pár řádků výše. Nicméně, typů světla pro indoor pěstování existuje opravdu hodně. Každé z nich se však většinou hodí k jinému účelu, konkrétně tedy pro odlišné fáze pěstování - fázi růstu, květu, dozrávání apod.
V růstové fázi je pro rostlinu důležité modré spektrum, díky kterému v rostlinách probíhá fotosyntéza. V růstové fázi vyžadují rostliny 18 hodin světla a 6 hodin tmy. 18 hodin je maximální doba, jakmile svítíme více rostlina prostě světlo nepřijme a pokud ano, nebude ho dokázat plně využít.
Jakmile je rostlina konopí vysoká a silná, je dobré změnit lampu (tzv. přepnout na květ) na tu s převahou žlutého spektra. V této fázi má rostlina ráda 12 hodin světla a 12 hodin tmy. Silnější lampa znamená často větší květy. Mezi lampou a rostlinou musí být vždy alespoň několik cm.
Při tvorbě květů je vhodnější žluté světlo
Hnojení i zálivka jsou individuální, ALE!
Rostlina miluje dostatek živin. Samozřejmě však i tady platí, že všeho moc škodí. V případě přehnojení by mohlo velmi snadno dojít ke spálení živinami. Hnojení není tolik potřeba v případě, že je pro pěstování používaný výživný substrát. Obvykle se přidává jen kořenový stimulátor pro posílení a první hnojení přichází na řadu až po cca 4 týdnech růstu nebo podle potřeby. Je to skutečně individuální. Důležité je dávky zvětšovat postupně aby si rostlina zvykla.
K zálivce se používá odstátá voda, případně voda dešťová. Vody by měla mít vždy pokojovou teplotu, aby rostlina neutrpěla šok. Odstátí kohoutkové vody je nezbytné. Kohoutková voda je chlórovaná, což konopí v dlouhodobém časovém horizontu škodí. Během 24 hodin ztratí voda v otevřené nádobě všechen chlór.
Půda by měla být vždy optimálně vlhká od povrchu až dolů, nikoliv přemokřená! Optimální je vytvořit dobou drenáž, aby bylo zavlažování substrátu komplexní a soustavné. Voda jen proteče, uchytí se kde musí a rostlina je správně zavlažena.
Rostliny při indoor pěstování
Vzduch - opomíjený faktor
Dostatek čerstvého vzduchu je věc, na kterou se nevyplatí zapomínat. Rostlina dýchá listy. Je ptoro důležité, aby se vzduch dostal ke všem částem rostliny, a to i do nižších pater. Pokud jsou rostliny příliš blízko u sebe mohou se navzájem dusit. Větrání je důležitým faktorem ke správné kondici rostliny.
Konopné rostliny milují vzdušnou vlhkost. Ta je významným faktorem, zejména v růstové fázi. K tomuto účelu slouží tzv. zvlhčovačka ale taky obyčejný rozprašovač. Při vydatném růstu do výšky by měla být vlhkost kolem 80 %, v době kvetení ale ne vyšší jak 40 %.
Podobné články
- Jak na klíčení a výsev semen
- NOVINKA: Seedbanka Seedsman v naší nabídce
- Nirvana seeds: Čerstvá novinka semen marihuany u nás!
- Seedbanka Fast Buds: nové autoflower semena k dispozici