Škůdci konopí: Jak se zbavit slimáků a hlemýžďů?

Konopí pěstované venku se během svého životního cyklu potýká s mnoha hrozbami. Ochrana proti škůdcům je velmi důležitou součástí pěstování konopí. I když slimáci a hlemýždi plní v zahradních ekosystémech prospěšnou roli a jejich přítomnost v zahradě je velmi důležitá, s nárůstem jejich počtu mohou způsobit značné škody na rostlinách konopí a dokonce zkonzumovat celé sazenice. V tomto článku se s vámi podělíme o nejlepší tipy a triky, díky kterým ochráníte rostliny konopí před slimáky a hlemýždi.

Jak poznat, že jsou rostliny konopí napadeny slimáky nebo hlemýždi?
slimáci napadají konopí

Slimáci a hlemýždi jsou prvními škůdci, kteří se během vegetačního období mohou objevit. Objevují se na jaře, což se časově kryje s růstem rostlin konopí. Tito škůdci jsou zpravidla nejaktivnější v noci, i když je můžeme zahlédnout i ve dne. I přesto je velmi snadné zjistit, zda jsou vaše rostliny těmito živočichy v noci napadány. Pokud je chcete přistihnout, všímejte si těchto signálů:

  • okousané listy: velké a natržené dírky na listech,
  • skvrny od stříbrného slizu na okousaných listech a na zemi,
  • slimáčí vajíčka umístěná na vlhké půdě nebo v kompostu. 

Prevence proti slimákům a hlemýžďům
hlemýždi jsou škůdci konopí

Stejně jako v případě jiných škůdců, kteří mohou napadat rostliny konopí, je nejlepší jim předcházet. Za pomoci těchto tipů můžete snadno zabránit šíření slimáků a hlemýžďů na zahradě s konopím:

Nezalévat v nočních hodinách

Slimáci a hlemýždi jsou nočními tvory a vyhledávají vlhké prostředí. Nezalévejte rostliny na noc. Místo toho je zalévejte až ráno.

Zkuste doprovodnou výsadbu

Doprovodná výsadba je nejen ekologická, ale také pomáhá vytvářet silný ekosystém, který je prospěšný pro životní prostředí. Doprovodná výsadba využívá přírodních terpenů, které zabraňují výskytu škůdců. Rostliny jako levandule, bazalka, heřmánek, koriandr a kopr produkují velmi výrazné terpeny, které přirozeně odpuzují mnoho škůdců konopí.

Postavte bariéry

Další jednoduchý, ale účinný způsob, jak zabránit slimákům a hlemýžďům při pěstování konopí, je vytvořením fyzických zábran. Vytvořte kolem rostlin suchý prostor a nasypte kolem rostlin vápno, diatomitickou zeminu nebo slaný písek. Jakýkoli druh suché, štěrkovité směsi pomáhá držet slimáky a hlemýždě dál od zahrady s konopím, protože sucho tyto živočichy odpuzuje. Použít můžete taky kávu. Posypte rostliny nebo květináče zrnky kávy. Ta slimáky a hlemýždě odpuzuje.


Jak se zbavit slimáků a hlemýžďů?

Pokud tito měkkýši už hodují na vašich konopných rostlinách, jednejte rychle a efektivně, abyste jim v tom zamezili. Existuje několik způsobů, jak se s nimi vypořádat:

Odeberte je ručně
odebrání hlemýždě z konopí ručně

Tento způsob je jednoznačně nejjednodušším způsobem, jak se s těmito škůdci vypořádat. Mnoho pěstitelů své rostliny brání tím, že je sbírají a přemisťují jinam. Je třeba je chytat v noci, kdy vylézají ze svých úkrytů, aby si našli potravu. Preventivně se na slimáky a hlemýždě můžete zaměřit i během dne, a to nadzvednutím květináčů, cihel a podobných krytých míst, kde se mohou skrývat.

Přilákejte dravce

Přilákání dravců je nejspíš tou nejlepší volbou, protože se zahrada promění ve funkční ekosystém a zároveň ochráníte rostliny konopí.

Mezi obvyklé dravce slimáků a hlemýžďů patří:

  • brouci,
  • ropuchy,
  • žáby,
  • myši,
  • ježci,
  • veverky,
  • ptáci.

Pokud chcete přilákat žáby, je nutné pro ně vytvořit vlhké prostředí. Přilákat je mohou malé mokřady včetně rybníčků. Máte-li na zahradě hustou a různě vysokou trávu, je to lákavé pro ježky, kteří se rádi živí slimáky a hlemýždi.

Nastavte pasti
pivní past proti slimákům

Pokud nemáte dostatek času nebo energie na to, abyste plže ručně lovili, je možné je přilákat a pak je chytit do pasti. Tradiční nástrahou proti slimákům a hlemýžďům je pivní past. Do země vyhlubte díru a vložte do ní nádobku s pivem, slimáci a hlemýždi nebudou schopni odolat této vůni, spadnou dovnitř a v mžiku utonou.


Další tipy týkající se problémů se škůdci konopí najdete v článcích v sekci pěstování na našem blogu. Přečtěte si například o nejčastějších škůdcích konopí.

Podobné články

Štítky

Autor: Lidka