Stříhání konopí: Jaký je správný postup?
Mnoho začínajících pěstitelů neví, že stříhání pupenů po sklizení je velmi důležitou součástí pěstebního procesu. Existuje celá řada způsobů stříhání konopí, z nichž každý má svůj účel. Stříhání však není jednorázová záležitost. Je důležité konopí stříhat během celého růstu, abyste dosáhli co nejkvalitnější a nejvyšší úrody, jakmile nastane čas sklizně. V tomto článku Vám představíme postup stříhání konopí, vysvětlíme Vám, jak postupovat při stříhání a jaký vliv má stříhání na konopné rostliny.
Co je to 'trimming' neboli stříhání konopí?
Mnoho začínajících pěstitelů neví, že stříhání pupenů po sklizni je velmi důležitou součástí pěstování. Stříhání znamená zbavení se přebytečných cukernatých listů od pupenů rostliny konopí.
Proč je důležité stříhat konopí?
Listy konopí přijímají světlo nutné k provádění fotosyntézy a jsou velmi důležité pro růst rostliny. Po sklizni je rostlina nadále nepotřebuje. Pokud rostliny konopí neostříháme, vyroste na nich pouze několik pupenů.
Způsoby stříhání
Existují dva způsoby stříhání konopí. Každý z nich má své výhody a nevýhody. Někteří pěstitelé stříhají konopí před sušením a někteří až po usušení pupenů.
Stříhání listů okamžitě po sklizni
Během stříhání konopí před sušením jsou listy ještě mokré. Tenhle způsob je rychlejší a jednodušší. Výhoda stříhání ihned po sklizni je, že pupeny uschnou rychleji. Cukrové listy se taky snadněji odstraňují a vy nemusíte hledat místo, kam byste rostliny zavěsili.
Nevýhodou stříhání ihned po sklizni je slabší chuť, a to proto, že konopí rychleji tvrdne a obsahuje více chlorofylu. Další nevýhodou je lepkavost. Trichomy se přichytávají na prsty, nůžky, kůži, zkrátka na všechno. Proto doporučujeme používat rukavice.
Stříhání listů po usušení
Tento proces nastává po usušení, které může trvat 10 až 15 dní, během kterých pupeny ztratí většinu vlhkosti. Po uschnutí se pupeny stáhnou z větviček a ostříhají se.
Výhody stříhání listů po usušení jsou: méně nepořádku - trichomy při schnutí konopí tvrdnou, čímž se sníží množství lepkavých látek. Nevýhodou je však nutnost opatrného odstraňování nevzhledných listů a stonků ze suchých pupenů, a to způsobem, při kterém nedojde k jejich zlomení nebo úniku pryskyřičných trichomů.
Stříhání konopí krok za krokem
Ať už dáváte přednost stříhání ihned po sklizni nebo po usušení, odstraňování přebytečných rostlinných částí z pupenů můžete provádět buď ručně nebo pomocí stroje.
Ruční stříhání
K stříhání konopí budete potřebovat:
- rukavice,
- nůžky,
- nádobu na pupeny,
- misku,
- trpělivost.
Krok 1: Odstřihněte větvičky rostlin
Jakmile si nasadíte rukavice, můžete začít odřezávat pupeny z větví. Při stříhání ihned po sklizni buď celou rostlinu nebo její menší větve okamžitě zavěste, aby se usušila. V případě stříhání po usušení tenhle krok přeskočte a přejděte rovnou ke kroku číslo 2.
Krok 2: Odstraňte vějířovité listy
Po odstřižení větví rostliny se zbavte jejích vějířovitých listů. Jedná se o ikonické listy konopí ve tvaru vějíře s pěti nebo sedmi cípy. Za vlhkého počasí může být rychlejší je od sebe opatrně oddělovat rukama, ale můžete je také odstřihnout nůžkami. Pokud stříháte na sucho, je nutné je odstřihnout.
Krok 3: Pupeny odejměte z větví
Jakmile rostliny zbavíte vějířovitých listů, otrhejte pupeny z větví.
Krok 4: Odstřihněte cukrové lístky z pupenů.
Po oddělení pupenů je čas odstranit menší cukrové lístky, které vyrůstají z květináče. Cílem je odstranit vše, co není pokryté trichomy. Správný způsob stříhání je postupovat od základny poupat směrem nahoru. Odstraňujte všechny stonky a drobné lístky. Také odstřihněte oranžové a červené pestíky a to co nejblíže pupenu.
Při stříhání ihned po sklizni je třeba hotové pupeny na několik dní položit na sušicí podložku. Při stříhání po usušení je třeba nechat pupeny ztvrdnout.
Krok 5: Skladování ostříhaných pupenů
Jakmile jsou pupeny odříznuty, je nutné je správně uskladnit a nechat vytvrdnout. Pro správné vytvrzení pupenů je skladujte ve skleněných nádobách. Tyto nádoby umístěte do tmavé skříně, kde je nižší teplota.
Krok 6: Zbavení se odřezků
Po ostříhání rostliny vám zůstanou všechny její větvičky, kořeny a další zůstatky. Ze zbytků lze vyrobit různé konopné produkty. Jinou variantou je všechny nezužitkovatelné odřezky uložit do kompostu.
Stříhání pomocí stroje
Stejně jako u mokrého a suchého stříhání má strojní nebo ruční stříhání své výhody a nevýhody.
Pokud se rozhodnete pro stříhání konopí pomocí stroje, existuje v tomto odvětví celá řada přístrojů, které tento proces provedou za Vás. Někteří pěstitelé využívají střihací stroje, protože zpracovávají velké množství pupenů a zbavují se tak monotónního procesu stříhání konopí. K dostání jsou různé modely zastřihovačů. Ty nejběžnější fungují tak, že se pupeny vloží do stroje, který z nich odstraní listy a následně je oddělí od pupenů.
Stříhání pomocí stroje je rychlé a snižuje náklady na pracovní sílu, je však méně precizní a může způsobit ztrátu trichomů. Stroje na ořezávání se zpravidla používají, pokud chcete vyrábět výtažky, poživatiny nebo jakýkoli typ konopných produktů, u kterých nevidíte výsledné pupeny. Používá se také k stříhání CBD pupenů.
Podobné články
- Tipy pro úspěšné outdoor pěstování
- Jak správně sklízet, sušit a skladovat konopí?
- Jak zvýšit obsah terpenů v konopí?