Úvod do Endokanabinoidního Systému

  • Endogenní kanabinoidní systém je naprosto esenciální pro zdraví jedince
  • Studie průběžně potvrzují jeho obrovskou důležitost
  • Díky tomuto systému působí konopné látky léčivě

Léčebné konopí je medicína vskutku historická. Zprávy o jejím používání můžeme nalézt například v historii starověké Číny, kde ji již téměř 3000 let před Kristem, alespoň podle čínských legend, "předepisoval" jako přísadu do čaje císař Shen Neng. Tehdejší pacienti trpící například na revma, malárii či špatnou paměť si tak mohli naprosto beze strachu uvařit léčebný, konopný čaj. Právě z Číny se postupně cannabis rozmohl po celém světě a jedna z nejdůležitějších věcí, které za to můžeme vděčit je náš endokanabinoidní systém, díky kterému dokáže léčebné konopí účinkovat v synergii s naším tělem.

V tomto článku se pokusíme tento systém co nejlépe popsat a alespoň částečně osvětlit mechanismus, díky jemuž je konopí schopno léčit natolik širokosáhlé spektrum nemocí a chorob.

Historie endokanabinoidního systému

Od mořských sumků , přes drobné hlístice a dále, všechny druhy dnešních obratlovců na naší planetě sdílí tento endogenní kanabinoidní systém, který nám umožňuje neustále se přizpůsobovat měnícímu se vnějšímu prostředí. Momentální věda odhaduje, že se tento systém vyvinul v primitivních zvířatech zhruba před 600 miliony let.

Možná si myslíte, že dnes již o endokanabinoidním systému víme všechno od A do Z. Od objevu tohoto systému, v polovině devadesátých let minulého století, izraelským doktorem Raphaelem Mechoulamem (který mimochodem jako první identifikoval a pojmenoval THC), uběhlo pouze něco přes 20 let. Za těchto dvacet let vyšlo více než 20 tisíc vědeckých publikací věnovaných tomuto tématu, což vychází zhruba na 2 studie denně (!). Pravdou však zůstává, že i toto množství studií je pouze posvícením na povrch celé problematiky endokanabinoidního systému.

Shen Nung

Endogenní Kanabinoidní systém

Doktor Dustin Sulak z lékařské kliniky Maine amerického státu Massachusetts, který se se svými kolegy podílel a nadále podílí na léčbě více než 1800 pacientů trpících na rakovinu, Crohnovu nemoc, epilepsii, chronickou bolest, sklerózu, nespavost, Touretteův syndrom, ekzémy a mnoho dalších chorob, vyzdvihuje následující:

"Takzvaný endogenní kanabinoidní systém, pojmenovaný příhodně po rostlině díky které byl objeven, je dost možná ten nejdůležitější fyziologický systém zodpovědný za jak tvorbu tak údržbu lidského zdraví.

Endokanabinoidy a jejich receptory můžeme nalézt v celém těle: v mozku, orgánech, pojivových tkáních, žlázách a buňkách imunitního systému. V každé z těchto částí těla pracují kanabinoidy různým způsobem, cíl je však vždy stejný: takzvaná homeostáze, údržba stabilního vnitřního prostředí napříč výkyvům v prostředí externím."

Kanabinoidy podporují homeostázi na každé úrovni biologického života, od subcelulární přes celý organismus a dost možná i v celé společnosti. Jedním z příkladů je takzvaná autofagie, proces při kterém je buňka schopna izolovat části jejího obsahu, "strávit" je a recyklovat pro další použití. Celý tento proces je zprostředkován právě endokanabinoidním systémem. Zatímco tento proces umožňuje zdravým buňkám udržovat stálý proces syntézy, degradace a následné recyklace, na zhoubné nádorové buňky má přesně opačný efekt: naprogramuje jejich buněčnou smrt, což má za následek podporu homeostáze a přežití zdravých buněk v celém těle.

Kanabinoidy proti úrazům

Endokanabinoidy se nachází i na průsečících různých biologických systémů těla a umožňují tak vzájemnou komunikaci a koordinaci různých typů buněk. Například v místě úrazu nalezneme kanabinoidy, které regulují uvolňování aktivátorů bolesti a citlivosti v poraněné tkáni. Stabilizují tak nervové buňky a také uklidňují buňky imunitního systému, kterým v podstatě říkají "klid, nemusíte vypouštět tolik prozánětlivých látek". V tomto případě tedy endokanabinoidní systém zasahuje do tří různých buněčných mechanismů, opět za jediným účelem: minimalizovat bolest a následky způsobené úrazem.

Endogenní kanabinoidní systém

Propojení vědomí a těla

Kanabinoidy nejenže regulují naši vnitřní buněčnou homeostázi, ovlivňují také vztah dané osoby k vnějšímu prostředí. Ze společenského úhlu pohledu kanabinoidy jasně podporují mimo jiné sdílení myšlenek, humor či kreativitu.

Navíc, jako zprostředkovatelé takzvané neurogeneze (aktivní tvorby nových neuronů), podporují neuroplasticitu a tím pádem i otevírají mysl jedince pro nové úhly pohledu. Tímto procesem dochází k možnosti "přeformátování" starých myšlenkových vzorců a utvoření nových, efektivnějších vzorců chování a přemýšlení, což v dnešním neustále se měnícím světě určitě není na škodu.

Kanabinoidní receptory

Kanabinoidní receptory jsou přítomny po celém těle, zakotveny ve všech buňkách a je odhadováno, že jsou početnější než kterékoli jiné receptorové systémy. Aktivace či stimulace těchto receptorů má za následek vlnu dalších fyziologických procesů.

Dodnes byly objeveny dva základní kanabinoidní receptory: CB1 receptory, které se nachází převážně v nervovém systému, pojivových tkáních, žlázách a orgánech a CB2 receptory, převážně nacházející se v buňkách imunitního systému. Mnoho tkání obsahuje oba tyto receptory, přičemž v nich každý slouží k jiným procesům. Momentálně se spekuluje o existenci receptoru CB3, který však zatím nebyl objeven.

Endokanabinoidy jsou látky, které lidské tělo produkuje za účelem stimulace těchto receptorů. Anandamid a 2-AG (2-arachidonoylglycerol) jsou zatím dva endokanabinoidy, které jsou v současné době nejlépe pochopeny. Tělo si je syntetizuje "na poptávku", mají lokální efekt a krátkodobou životnost, po použití je rozkládá hydroláza amidů mastných kyselin (FAAH) a hydrolytický enzym lipáza.

Fytokanabinoidy jsou látky obsažené v rostlinách, které jsou taktéž schopny stimulovat naše kanabinoidní receptory. Například tetrahydrocannabinol neboli THC, bezesporu nejslavnější z kanabinoidů,  ale také často zmiňovaný kanabidiol (CBD) nebo kanabinol (CBN), které se poslední dobou díky své paletě léčebných účinků také dočkaly pozornosti. Většina dosud objevených fytokanabinoidů bylo izolováno z rostlin konopí, jsou tu však i další léčivé byliny, které tyto látky obsahují, například Třapatka Nachová (echinacea purpurea).

Zajímavé je, že rostliny konopí samy využívají tyto látky za stejným účelem jako lidské tělo - k samoléčbě a ochraně proti nemocím. Naturální pro kanabinoidy je například antioxidační účinek, který chrání listy proti ultrafialovému záření tím, že neutralizují škodlivé volné radikály UV paprsků. V lidech zase volné radikály způsobují stárnutí, rakovinu a zhoršení hojivých schopností těla.

Endogenní kanabinoidní systém

Zdravé tělo, zdravý duch, zdravý endokanabinoidní systém

Něco málo již o endokanabinoidním systému víme, mnoho však stále čeká na vysvětlení. Na jedné věci se však vědci z různých oblastí vědy shodují již dnes: endokanabinoidní systém je naprosto esenciální pro zdraví člověka. Od embrya po celý vývoj člověka nám tento systém pomáhá přizpůsobovat se neustále měnícímu se vnějšímu prostředí.

Pokud už tedy víme k čemu endokanabinoidní systém slouží a co jsou to kanabinoidy, vychází na povrch důležitá otázka: Dá se funkce tohoto systém vylepšit dodatečnou sumplementací či "doplňkovou stravou" kanabinoidů? Dá se působení konopí na tento pradávný systém, kromě léčení symptomů či úplného vyléčení nemocí, využít také pro předejití těchto nemocí? Mnoho současných vědců věří že ano a již zmíněný Dustin Sulak je jedním z nich.

"Výzkum jasně prokazuje, že malé dávky kanabinoidů z rostliny konopí dávají tělu signál k další, následné produkci endokanabinoidů a tvorbě nových receptorů. Tímto faktem se i vysvětluje důvod, proč pro mnohé uživatele první zkušenost s konopím nepřináší žádný efekt, avšak při druhém či třetím užití už je tělo připravené "odpovědět", jelikož se vytvořil dostatek nových receptorů. Více receptorů znamená větší citlivost na cannabis a uživateli se tak sama vytvoří laťka účinku. Osobně věřím, že malé, pravidelné dávky konopí fungují jako tonikum pro náš centrální fyziologický léčebný systém."

Potenciál konopné terapie

Mnoho dnešních lékařů stále nechce mít s předepisováním konopí čí doporučováním rostlinné léčby, nedej bože s kouřením cannabisu, nic společného. Pro dnešní medicínský systém je pohodlné spíše soustředit se na jednotlivé, izolované látky, které se dají spolknout v podobě prášku. Tento model bohužel výrazně omezuje potenciální léčbu konopím.

Bylinný cannabis obsahuje oproti syntetickým derivátům více než stovku různých kanabinoidů, které fungují synergicky a přináší tak daleko lepší léčebný účinek než například izolované THC. Léčebné konopí je relativně zdravé a účinné i při aplikaci klasickým kouřením, mnoho pacientů se však chce vyhnout zbytečné iritaci dýchací soustavy, volí tak raději vaporizér, tinkturu či konopnou mast.

Probíhající vědecké bádání a posudky pacientů jasně dávají najevo, že konopí v jeho naturální formě má oproti syntetickým kanabinoidům naprosto nadřazený účinek.

K této současné problematice je příhodný citát Thomase Edisona z roku 1902, který je aktuální dodnes: "Ještě nikdy nepracovalo tolik schopných mozků na problematice léčby onemocnění jako dnes, všechny objevy však dávají najevo jednu jednoduchý fakt. Přírodu nelze nahradit."

A co Vy, naši čtenáři? Jaký je váš názor na současný vývoj v léčbě konopím ? Podělte se s námi o vaše názory a zkušenosti v sekci komentářů! 

Zdroje: leafly.com norml.org vice.com medicaldaily.com reset.me

Obrázky: illegallyhealed.com vice.com onnit.com fineartamerica.com

Podobné články

Štítky