Co je to linalool a jaké jsou účinky tohoto terpenu?


Terpeny byly odjakživa brány jen jako součást “zážitku” z konopí. Jejich bohatství ve formě vůně a chutě má ale mnohem více využití, jelikož zastávají velmi důležitou roli ve všech zdravotních účincích rostlinky.
Terpeny řadíme do jiné skupiny než kanabinoidy (např. THC, CBD…) a možná i z tohoto důvodu se jim nedostává tolik pozornosti. Produkty z konopí mají výrazně označený obsah CBD nebo THC, ale málokdy vidíme zmínku o terpenech jako je linalool, pinene nebo limonen. Časem se terpeny dočkaly více pozornosti díky tzv. doprovodnému efektu, který vyzdvihuje kombinaci více kanabinoidů a terpenů. Díky těmto kombinacím se zlepšuje využití terapeutického rázu.

Konopí vytváří celou řadu terpenů, ale my se v dnešním článku zaměříme na linalool.

Aroma linaloolu


Narozdíl od ostatních terpenů, není linalool pro konopí tak specifický. Kořeněná levandulová vůně je běžná u více než 200 typů rostlin. Bylo dokázáno, že i když nejste uživatelem konopí, tak do sebe dostanete zhruba 2 gramy linaloolu ročně a to skrz potravu. Může se zdát, že se jedná o celkem velké množství, ale je velmi malé riziko, že se objeví nějaké nepříznivé účinky. Navíc se linalool v lidském těle nedrží tak dlouho a nehromadí se jako kanabinoidy. Tím pádem se neukládá do zásob tuku po těle a v mozku.

Terapeutické účinky linaloolu


Proč tolik různých rostlin produkuje linalool? Jeho antimikrobiální výbava ochraňuje rostlinu před vnějšími parazity a zároveň nabízí eventuální terapeutické využití u lidí. Linalool (ve formě levandule nebo stonků a listů burských oříšků) se dlouho používal v tradiční medicíně. Byl oblíbený především díky svým sedativním a antiepileptickým účinkům.


Linalool navíc posilňuje imunitní systém díky čemuž se lidské tělo stává mnohem odolnějším vůči stresu. 

O čem píšeme

Jak linalool ovlivňuje mozek?

Výzkumy poukazují na to, že účinky linaloolu, které se týkají chování, mohou být nejvíce ovlivněné jeho působením na mozek. Jednou z potencionálních výhod linaloolu je jeho výbava proti některým formám epilepsie

Linalool navíc uvolňuje svaly a díky charakteristickému mechanismu nabízí úlevu od bolesti. Snižuje totiž sílu acetylcholinu, což je chemikálie nacházející se v mozku, která působí na svaly a pohyb.,,Domníváme se, že terpeny ovlivňují veškeré procesy v mozku. Převážně díky tomu, že umí měnit chování mozkových buněk.”Potencionální přednosti v boji proti Alzheimeru

Nejspíše nejzajímavějším terapeutickým využitím linaloolu je jeho potenciál stát se novým lékem Alzheimerovy choroby. Bohužel stále nebyl nalezen způsob vyléčení Alzheimera a současné léčby jsou ve většině případů neefektivní a neúspěšné. To se ale může díky linaloolu změnit. Vědci momentálně zkoumají techniky jakými lze zvrátit vývoj nemoci a vrátit všechny funkce mozku zpět do normálu.
Autor článku: Josh Kaplan
Zdroj článku: https://www.leafly.com

Zdroj fotografií: https://pixabay.com (autoři: Hans, Kaz, pixel2013)Zajímá Vás téma terpenů a chtěli byste se o nich dozvědět více? Tak mrkněte na některý z našich článků:

Přírodní konopí: Terpeny a účinky - Bisabolol

Mysteriózní terpeny v konopí: Feladren a Myrcen

3 konopné terpeny, které ještě neznáte

Vydáno: 08/23/19
(Aktualizováno: 11/12/20)