Co je to linalool a jaké jsou účinky tohoto terpenu?


Terpeny byly odjakživa brány jen jako součást “zážitku” z konopí. Jejich bohatství ve formě vůně a chutě má ale mnohem více využití, jelikož zastávají velmi důležitou roli ve všech zdravotních účincích rostlinky.
Terpeny řadíme do jiné skupiny než kanabinoidy (např. THC, CBD…) a možná i z tohoto důvodu se jim nedostává tolik pozornosti. Produkty z konopí mají výrazně označený obsah CBD nebo THC, ale málokdy vidíme zmínku o terpenech jako je linalool, pinene nebo limonen. Časem se terpeny dočkaly více pozornosti díky tzv. doprovodnému efektu, který vyzdvihuje kombinaci více kanabinoidů a terpenů. Díky těmto kombinacím se zlepšuje využití terapeutického rázu.

Konopí vytváří celou řadu terpenů, ale my se v dnešním článku zaměříme na linalool.

Aroma linaloolu


Narozdíl od ostatních terpenů, není linalool pro konopí tak specifický. Kořeněná levandulová vůně je běžná u více než 200 typů rostlin. Bylo dokázáno, že i když nejste uživatelem konopí, tak do sebe dostanete zhruba 2 gramy linaloolu ročně a to skrz potravu. Může se zdát, že se jedná o celkem velké množství, ale je velmi malé riziko, že se objeví nějaké nepříznivé účinky. Navíc se linalool v lidském těle nedrží tak dlouho a nehromadí se jako kanabinoidy. Tím pádem se neukládá do zásob tuku po těle a v mozku.

Terapeutické účinky linaloolu


Proč tolik různých rostlin produkuje linalool? Jeho antimikrobiální výbava ochraňuje rostlinu před vnějšími parazity a zároveň nabízí eventuální terapeutické využití u lidí. Linalool (ve formě levandule nebo stonků a listů burských oříšků) se dlouho používal v tradiční medicíně. Byl oblíbený především díky svým sedativním a antiepileptickým účinkům.


Linalool navíc posilňuje imunitní systém díky čemuž se lidské tělo stává mnohem odolnějším vůči stresu. 

Jak linalool ovlivňuje mozek?

Výzkumy poukazují na to, že účinky linaloolu, které se týkají chování, mohou být nejvíce ovlivněné jeho působením na mozek. Jednou z potencionálních výhod linaloolu je jeho výbava proti některým formám epilepsie

Linalool navíc uvolňuje svaly a díky charakteristickému mechanismu nabízí úlevu od bolesti. Snižuje totiž sílu acetylcholinu, což je chemikálie nacházející se v mozku, která působí na svaly a pohyb.,,Domníváme se, že terpeny ovlivňují veškeré procesy v mozku. Převážně díky tomu, že umí měnit chování mozkových buněk.”Potencionální přednosti v boji proti Alzheimeru

Nejspíše nejzajímavějším terapeutickým využitím linaloolu je jeho potenciál stát se novým lékem Alzheimerovy choroby. Bohužel stále nebyl nalezen způsob vyléčení Alzheimera a současné léčby jsou ve většině případů neefektivní a neúspěšné. To se ale může díky linaloolu změnit. Vědci momentálně zkoumají techniky jakými lze zvrátit vývoj nemoci a vrátit všechny funkce mozku zpět do normálu.
Autor článku: Josh Kaplan
Zdroj článku: https://www.leafly.com

Zdroj fotografií: https://pixabay.com (autoři: Hans, Kaz, pixel2013)Zajímá Vás téma terpenů a chtěli byste se o nich dozvědět více? Tak mrkněte na některý z našich článků:

Přírodní konopí: Terpeny a účinky - Bisabolol

Mysteriózní terpeny v konopí: Feladren a Myrcen

3 konopné terpeny, které ještě neznáte

O čem píšeme

Vydáno: 08/23/19
(Aktualizováno: 11/12/20)