Snížilo by se legalizací konopí užívání opioidů?


Opioidy sice skvěle fungují proti bolesti, ovšem jejich vedlejší účinky mohou dosáhnout tragických výsledků. V Journal of Psychoactive Drugs se objevila zmínka o tom, že by legalizace konopí mohla vše změnit a konopí by mohlo tyto analgetika nahradit.


Studii podstoupilo tisíc osob užívajících konopí. 65% z nich užívá konopí za účelem zbavení se bolesti. A 80% lidí trpících bolestmi potvrdilo, že jim konopí velmi pomáhá. Tato studie vedla k následujícím výsledkům:

- 82% těchto osob bylo schopno omezit nebo přestat s braním léků proti bolesti

- 88% z nich dokázalo skoncovat s opioidními analgetiky


Lékařské konopí by mohlo snížit užívání opioidů

74% dotázaných si koupilo konopí kvůli nespavosti - 84% z nich souhlasí s tím, že jim konopí pomohlo a více než 83% potvrdilo, že snížili dávky léků nebo s nimi úplně skončili.

Z této studie vychází, že pokud by se legalizovalo konopí, tak by to vedlo k velkému snížení užívání opioidů. Vědci ale stále varují, že je potřeba udělat více testů, aby byly pochopeny veškeré terapeutické přínosy.

,,Zhruba 20% dospělých Američanů trpí chronickou bolestí a každý třetí se pořádně nevyspí.” říká doktorka Gwen Wurmová, docentka klinické pediatrie na University of Miami Miller School of Medicine.


Rizika opioidů

Léky proti bolesti, které jsou na předpis, sice mohou pomoci, ale vedlejší účinky mohou být velmi vážné. Opioidy ovlivňují dýchací systém, tudíž může při předávkování dojít k fatálním následkům.

,,Lidé si vytváří odolnost vůči opioidům, což znamená, že potřebují vyšší dávky, aby dosáhli požadovaného účinku,” řekla doktorka Julia Arnstenová, profesorka medicíny na Albert Einstein College of Medicine.

,,To znamená, že osoby trpící chronickou bolestí občas zvyšují svou dávku opioidních analgetik a tím si i zvyšují riziko předávkování.”


Není třeba spoléhat na léky

Doktorka Wurmová se svým týmem rozjela anketu týkající se právě zmíněných účinků konopí na dané zdravotní problémy. Z celé ankety se zjistilo, že osoby, které užívají konopí pro léčbu potíží, buďto snížili nebo přestali brát předepsané léky. 

Celá studie dopomáhá teorii, že by se zlepšením přístupu ke konopí, mohlo snížit užívání léků na předpis


Je potřeba podrobit konopí více výzkumům

Doktorka Wurmová dodává: ,,Nesteroidní protizánětlivé léky (NSPZL) jako ibuprofen způsobují gastrointestinální krvácení a ničí ledviny, pokud se užívají velmi často. Toxicita způsobená paracetamolem (acetaminofenem) je druhým nejčastějším důvodem transplantace jater.”

Přesto je ale třeba konopí více prostudovat, aby se porozumělo všem zdravotním, ale i vedlejším účinkům.

,,Problémem je to, že se stále neví, které produkty z konopí fungují a které ne. Dokud není vše jasné, tak pacientům nezbývá nic jiného než zkoušet, získávat informace od přátel či využít internetu.” ukončuje doktorka Wurmová.


Zdroj článku: www.healtheuropa.eu

Zdroje fotografií: 
https://pixabay.com/ (autoři: jarmoluk, nosheep) | https://www.freeimages.com (autor: Craig Parylo)

O čem píšeme

  • Články z kategorie Legalizace konopí mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 08/26/19
(Aktualizováno: 11/12/20)