Léčebné konopí a budoucnost neurologie (STUDIE)


Léčebné konopí a neurologie. Velmi časté téma, kterému se věnuje mnoho studií a vědců. Je možné tyto dvě věci spojit a zařídit jim společnou budoucnost?Výtah ze studie


Neurologie byla velmi omezena kvůli své neschopnosti pokročit v symptomatické léčbě neurodegenerativních onemocnění. Ačkoliv by měly být léky na bázi konopí bezpečné a efektivní v léčbě roztroušené sklerózy (RS), syndromu Dravetové a Lennox-Gastautovu syndromu, tak před námi stojí stále mnoho výzev a zkoušek.

Tato studie se zabývá rozborem fascinujících objevů týkajících se léků na bázi konopí a jejich přínosů, které nabízí v oboru neurologie. Tyto testy zahrnovaly neutrální fytokanabinoidy do kterých patří tetrahydrokanabinol (THC), kanabidiol (CBD) a jejich prekurzory kyselin jako je kyselina tetrahydrokanabinolová (THCA) nebo kyselina kanabidiolová (CBDA). Kromě výše zmíněných tam řadíme i terpenoidy.

Všechny sloučeniny by mohly najít své využití v léčbě pěti nemocí, které jsou momentálně označeny jako nevyléčitelné a je u nich třeba silnějšího lékařského zásahu. Mezi tyto nemoci řadíme: těžkou epilepsii, nádory mozku, Parkinsonovu nemoc (PN), Alzheimerovu chorobu (AD) a traumatická poranění mozku (TBI)/chronickou traumatickou encefalopatii (CTE).

Současná věda a klinické výzkumy podporují bezpečnost a efektivitu doplňků léčby, které se dají užívat při léčbě těchto nemocí.


Klíčová slova studie: konopí, bolest, nádory mozku, epilepsie, Alzheimerova choroba, Parkinsonova nemoc, traumatické poranění mozku, mikrobiom


Autor studie: Ethan B. Russo
(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Russo%20EB%5BAuthor%5D&cauthor=true&cauthor_uid=30405366)
Více z této studie si můžete přečíst na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6200872/. Celá studie je v anglickém jazyce.

Zdroj fotografie: pixabay.com (autor: VSRao)

O čem píšeme

Vydáno: 09/04/19
(Aktualizováno: 11/12/20)