Proč jsou konopná semínka považována za superpotravinu?


Mnoho lidí mluví o konopných semínkách jako o superpotravinách. Všechny konopné potraviny vznikají právě ze semínek, které jsou velmi neobyčejné, jelikož obsahují mnoho tělu prospěšných látek. Konopná semínka se pyšní téměř dokonalým poměrem omega 3, omega 6, železa, vitamínu E a dalších aminokyselin.

Semínka se mohou jíst neloupaná nebo loupaná, syrová nebo opražená, ochucená nebo bez jakéhokoliv koření. Navíc se z nich dá vylisovat olej a ze zbytků pak rozemletím konopná mouka nebo protein. Díky všem těmto možnostem výroby se celková nabídka konopných potravin rozrůstá.

Konopí má navíc stejné výhody jako ostatní potraviny rostlinného původu. Protein z konopí se tráví mnohem lépe než živočišný, jelikož je k tomuto procesu zapotřebí menší produkce uhlíku. Konopné produkty jsou zkrátka perfektním zdrojem proteinu pro všechny - ne jen pro vegetariány či vegany!

Nutriční výhody konopných semínek


Protein

Konopná semínka obsahují téměř stejné množství proteinu jako sójové boby. Každých 30 gramů semínek obsahuje zhruba 9.46 g proteinu. Semínka navíc obsahují všech 9 aminokyselin.


Nenasycené tuky

Konopná semínka jsou skvělým zdrojem základních mastných kyselin jako kyselina alfa-linolenová (ALA), což je omega-3. Lidské tělo není schopno vytvářet mastné kyseliny, a proto je musí získávat z potravy. Tyto kyseliny jsou nezbytností pro dlouhodobé zdraví. Poměr kyselin omega-3 a omega-6 je také velmi důležité.

Lidé totiž mají tendenci jíst příliš mnoho omega-6 a velmi málo omega-3, ale díky konopným semínkům je velmi jednoduché dosáhnout vyváženosti.


Vláknina

Nejvíce vlákniny se nachází ve slupce semínka, ale i loupaná semínka mohou být dobrým zdrojem této živiny. Tři lžíce obsahují zhruba 1.2 gramu vlákniny.

Každodenní příjem dostatku vlákniny může:

- pomoci s váhou
- stabilizovat cukr v krvi
- zlepšit zdravotní stav vnitřností


Minerály a vitamíny

V konopných semínkách se objevuje velké množství vitamínů a minerálů.

Převážně se jedná o:

- vitamín E
- hořčík
- fosfor
- draslík
- železo
- zinek
- B vitamínyZdravotní přínosy konopných semínek


Ochrana mozku

CBD, které je obsaženo v extraktu z konopných semínek, může pomoci s následujícími neurologickými problémy:

- Parkinsonova nemoc
- Alzheimerova choroba
- roztroušená skleróza
- neuropatická bolest


Zlepšuje stav kůže

Atopická dermatitida a akné mohou vzniknout z chronického zanícení. Protizánětlivé sloučeniny v konopných semínkách tudíž mohou pomoci a udržet kůži ve zdravém stavu.

Mezi další zdravotní přínosy řadíme: úlevu od revmatoidní artritidy, podporu srdce, snížení zánětů…Autor článku: Kentucky Hempsters, Cathleen Crichton-Stuart
Zdroje článku: leafly.com, medicalnewstoday.com

Zdroj fotografií: pixabay.com (autoři: Susanna_Sieg, sweetlouise)

O čem píšeme

Vydáno: 09/06/19
(Aktualizováno: 05/24/21)