Konopí v oblasti neuropsychofarmakologie (STUDIE 2019)


Působení omamných účinků na systémy v lidském těle může vést k vážným duševním poruchám včetně psychózy či schizofrenie.Výtah ze studie


Hlavní psychoaktivní látkou v konopí je Δ9-tetrahydrokanabinol (THC), který je částečným agonistou endokanabinoidního CB1 receptoru. Konopí a THC produkují velkou škálu účinků, které působí na neurokognitivní a farmakologické systémy.

Tyto účinky působí na výkonné, emoční a paměťové procesy, které se řídí skrz přímé interakce s endokanabinoidním systémem a nepřímé interakce s glutamatergickými, GABAergními a dopaminergními systémy.

Kanabidiol, neomamný kanabinoid, který nalezneme v některých typech konopí, může tyto účinky vyrovnat.

Velmi časté užívání konopí, obzvlášť během dospívání, se pojí s nepříznivými účinky na tyto systémy. Tato skutečnost zvyšuje nebezpečí duševních nemocí jako jsou závislosti nebo psychóza.

V této studii jsme se zaměřili na poskytnutí všeobecného přehledu vytvořeného z výzkumů na chronickou neuropsychofarmakologii konopí. Využili jsme k tomu dostupný výzkum týkající se  neurozobrazování u lidí.

Vysvětlujeme účinky užívání drog během vývoje a jeho důsledky, abychom pochopili psychózu a jiné poruchy spojené s užíváním konopí. Lepší pochopení celého mechanismu, který vytváří účinky konopí, by mohlo poskytnout nové cíle celé léčby.

Klíčová slova studie: závislost, konopí, poznání, vývoj, neurozobrazování, psychóza


Autoři studie: Michael A.P. Bloomfield, Chandni Hindocha, Sebastian F. Green, Matthew B. Wall, Rachel Lees, Katherine Petrilli, Harry Costello, M. Olabisi Ogunbiyi, Matthijs G. BossongTom P. Freeman
Více z této studie si můžete přečíst na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6416743/. Celá studie je v anglickém jazyce.

Zdroj fotografie: pixabay.com (autor: geralt)

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/09/19
(Aktualizováno: 11/12/20)