Balkónové pěstování do tisícovky

Chcete začít pěstovat a moc se vám nechce nebo si nevěříte? I pro takové je řešení. Pěstování je relativně snadné, když zjistíte, že jediné co musíte, je pravidelně zalévat. Zbytek už se dostaví sám. 

Stačí mít pouze dvě věci - kvalitní semínka a slušný předhnojený substrát. S dobrým substrátem nemusíte vůbec hnojit. Většina předhnojených substrátů vydrží 6 týdnů, což stačí na celou řadu rychle kvetoucích druhů.

 

 

 

 

 

Pro 3 kvalitní rostliny budeme potřebovat.. 

Minimální vybavení

Slušné semínka

Tady se vyplatí nešetřit. Nejsou semínka jako semínka. Pokud do nečeho investujeme čas, staráte se o to, vyplatí se mít kvalitní základ. Semínka, které jsou třeba 2x dražší než jiné (ačkoli mají klidně také stejný název genetiky) mají často vyšší výnos, jsou odolnější, atp.. Na semínkách určitě nešetřete, je to nejlepší investice, kterou uděláte. Rychlejší rostliny s krátkou dobou květu a menším vzrůstem jsou výhodnější.

Semínka jsou genetický základ, jaký je základ, taková je rostlina

 

V ukázkovém případě použijeme 3 semínka rychlerostoucích druhů cca do ceny 450 Kč

 

 

 

 

Substrát je základ

Většina lidí stále upřednostňuje pěstování v substrátu. Není divu, na pěstování v půdě potřebujete nejnižší náklady na investici. Ačkoli hydroponické pěstování je mnohem efektivnější a méně náchylné na škůdce.

Substrát můžeme rozdělit na dva druhy - předhnojený a nepředhnojený. Pokud si chcete veškerou výživu přidat sami, zvolte nepředhnojený (např. Atami Light mix). Pokud jste línější a nechcete se starat o výživu zvolte předhnojený. Kvalitní substrát obsahuje základní živiny NPK, většinou na 6 týdnů. Navíc má správné pH půdy, o které se už nemusíte starat. Tím, že nehnojíte, výrazně snižujete riziko poškození rostliny vlivem změny pH, spálením atp.. Hnojivo totiž mění hodnotu pH v půdě, která je tolik důležitá k jedho vstřebávání. 

Kvalitní substrát je velmi důležitý

 

K našemu příkladu si vezmene 2 balení 20l substrátu AllMix od Biobizz. Celkem 396 Kč

 

 

 

 

 

Květník

Květník je lepší zvolit spíš větší. Můžeme se objemově pohybovat od 6 do 12 litrů. Pokud rozdělíme 40 litrů substrátu do 3 nádob rovnoměrně budeme mít v jedné nějakých 13 litrů. K naší ukázce použijeme 11 litrový květník v ceně 48 Kč kus. Je důležité použít květník, který má narozdíl od květináče, obalu žardinky nebo číše vespod odtok. Pokud nehnojíme je vhodnější zvolit větší nádobu. Ve větší nádobě bude víc živin. Klidně můžeme zvolit i větší 15-18 litrový květník a vzít si 50l substrát. Pro náš příklad ale bude stačit zmíněný 11l. Květník s dírou

 

3x květník v objemu 11 litrů vyjde na 144 Kč. 

 

 

 

 

Základní vybavení na 3 kvalitní výpěstky vyjde do tisícovky!

 

 

Extra vybavení

Dodatečná výživa

Pokud nemáte předhnojený substrát, je nutné přidávat v době růstu i květu hnojivo v zálivce. Dávkování se udává na litr, kde přidáváme 2-4 ml tekutého hnojiva. Volte raději komplexní hnojivo vhodné na celou dobu růstu. 

Pokud jste se rozhodli jako my v ukázkovém případě nehnojit můžete zvolit jen nějaký stimulátor. Stimulátory mohou pomáhat při zakořenění, což zlepšuje výšku, tím pádem i výnos. Dále také zvyšují množství květů a tím pádem i výnos z bylinky. 

stimulátor na růst

 

Stimulátory se přidávají do zálivky, většinou 1-2ml na litr vody. Použijeme v příkladu pro dodatečnou výživu a zlepšení výnosnosti Root Stimulátor od B-cuzz za 348 Kč

 

 

 

Minipařeniště

Češi jsou vynalézaví a tak nikoho nepřekvapí, že minipařeniště se hojně nahrazuje průsvitnou petlahví. Vlhkost je důležitá, hlavně v obchobí růstu. Co nejdýl by měla být rostlinka vystavena vlhkosti kolem 80 procent, cehož jde v minipařeništi docílit. Při klíčení v minipařeništi se navíc skoro týden vůbec nemusíte starat o vodu. 

K minipařeništi se velice odvědčili vylisované rašelinové květníky (případně jiffy tablety), do kterých dáte trochu kvalitního substrátu a necháte naklíčit semínko. Výhoda rašelinového květníku tkví v přesazování - jednoduše ho sloupete a zůstane vám v ruce zemina se semenáčkem. To ale pro ty méně líné, kteří si chtějí pěstování úžít. Je to přece 40 Kč navíc a pro pravidelný výsev se to hodí. 

Minipařeniště

 

Nebo zkuste Growset - obsahuje minipařeniště, stimulátor růstu, postřikovač i sadbovací tabletky. 

 

 

 

 

 

Postřikovač k nezaplacení

Ať jde o hnojivo nebo zálivku je postřikovač vynikající pomůckou, kterou řada lidí dostatečně nedocení. Rostliny milují vlhkost a postřikovač je v teplých dnech geniální formou zálivkou. 

V době, kdy jsou rostlinky malé nebo když je horko je to nedocenitelný pomocník v pěstování, který usnadní život. Najdete ho zde. Vynikající pomůcka jak na zálivku tak hnojení. 

rozpračovač na vodu i hnojivo

 

 

Postřikovač nebo rozsprašovač koupíte od 50 Kč. 

 

Reflexní fólie

Pokud se budeme bavit o balkonovém pěstování, je dobré využít světlo naplno. Slunce dopadá i na zdi balkonu a do stran. Zde se velmi osvědčila jedna vynikající věc - diamantová fólie.

Jeden metr této fólie, která odráží většinu světla vyjde na 148 Kč. Stačí jeden metr, který se přidá na zeď balkonu (většinou pod oknem) a výrazně se sníží světelný odpad. Slunce pak nepohlcuje zeď ale rozptyluje se zpět na rostlinu z druhé strany. Přidává množství světla srovnatelné s 400 wattovou zářivkou. fólie pro lepší světlo

 

Tato jednoduchá a velmi účinná vychytávka vás vyjde za metr od 148 Kč. 

 

 

 

Tip: Pokud hodně svítí, doporučujeme naopak přistínit.

Pozor: Pokud jde o nesamonakvétací rostliny, pozor aby se na rostliny nesvítilo přes noc třeba z okna! Může to narušit nutnou dobu tmy (v květu 12 hodin, v růstu 6 hodin).

 

 

S dalšími 550 Kč za extra vybavení můžete pěstovat jako profík. 

 

 

Shrnutí

Základní vybavení na 3 kvalitní rostliny nevyjde na víc jak tisícovku a nabízí už opravdu kvalitní pěstování s minimen úsilí. Vše o co se musíte starat je jen zálivka (viz: 30 tipů k zalévání). Doporučujeme používat rozprašovač, je opravdu k nedocenění. 

Takto lze vypěstovat z 3 rostlin dost slušná úroda s minimem úsilí. Finančně se vlezete i do tisícovky, což opravdu není na bankrot :) 

 

  • Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 07/04/13