Konopné semínko má mnoho podob

Ač teprve nyní se stává stále oblíbenějším a dere se do popředí zájmu, svou historii začalo již v dřívějších dobách. Naši předkové vařili z konopných semen kaše a polévky. Kromě těchto pokrmů získávali ze semen i olej a to tlučením nebo lisováním. Ovšem dlouhou dobu nebyla doceněna všechna jeho pozitiva.

Šedohnědá semena velikosti cca 4-6 mm vyznačující se vláknitou slupkou a olejnatým jádrem jsou dokonalým zdrojem živin pro člověka. Na lidský organizmus působí přímo blahodárně. 

 

 

Co vše je obsaženo v konopném semínku:

 • vitamíny A, B1, B2, B6, C, E
 • sacharidy ve formě vlákniny 
 • minerály (vápník, hořčík, fosfor, železo, sodík, draslík, jód, chrom, zinek, ...atd.)
 • esenciální mastné kyseliny omega-3 alfa linolenová a omega-6 linolová v poměru 1:3, omega-6 gama linolová 
 • bílkoviny (edestin, albumin)
 • voda
 • chlorofyl, lecitin, fytin, kyselina cannabidiolová
 • popeloviny

 

 šedohnědé konopné semínko

V čem nám prospívá:

Vitamín A -  nutný pro tvorbu rodopsinu, dobrý pro růst, vývoj, kvalitu a funkčnost sliznic, kostí a krvetvorby, antioxidační účinky

Vitamín C- antioxidační účinky,  účastní se tvorby kolagenu, hormonů nadledvin, metabolismu žlučových kyselin. Chrání organismus před těžkými kovy

Vitamín D- ovlivňuje činnost nervového systému, tvorbu a růst nových buněk, imunitní systém

Vitamín E- působí proti srážlivosti krve, obnovuje neprostupnost kapilár, zlepšuje využití kyslíku

B3 (niacin)-  nutný pro uvolňování energie z potravy, snižuje hladinu cholesterolu v krvi

B2 (riboflavin)- zlepšuje stav kůže, očí a funkce srdce, vliv na metabolismus sacharidů a aminokyselin

Hořčík- důležitý pro správnou činnost svalů a nervů, pro uvolňování energie z glukózy, správnou stavbu kostí, pomáhá při depresích, zlepšuje zdraví zubů

Sodík- účastní se nervových přenosů

Vápník- pro růst kostí a zubů.

 

 

Konopný olej

Konopné semeno obsahuje 8 esenciálních mastných kyselin. Právě tyto kyseliny si tělo nedokáže vyrobit samo a proto je třeba mu je dodávat aby správně fungovalo. Esenciální mastné kyseliny (EMK) pomáhají při zánětech, snižují možnost srdeční příhody, využívají se při léčbě rakoviny, při onemocnění srdce a cév,  zakrnění žláz, při žlučových kamenech, ledvinové degeneraci, na suchou kůži, posilují imunitní systém, pomáhají v boji proti akné a potlačují menstruační problémy.

Vláknina napomáhá trávení, doporučuje si při dietách, snižuje cholesterol a tím onemocnění srdce a cév, odstraňuje z těla škodlivé látky.

Bílkoviny ve formě edestinu a albuminu jsou lehce stravitelné narozdíl od živočišných bílkovin. Edestin se řadí mezi jednu z nejdůležitějších složek při léčbě tuberkulózy. 

 

 

 Zpracování konopného semene:

 • loupání
 • lisování

Loupaná semena se používají do salátů, omáček, k výrobě pečiva, müsli. Můžeme je i mixovat s vodou a tak získat vynikající mléko plné živin.

Lisováním získáváme olej, který má charakteristickou zelenou barvu a oříškovou chuť. Díky tomu, že je lisován za studena si zachovává důležité látky a proto se řadí mezi nejlepší rostlinné oleje. Používá se ve studené kuchyni např. při přípravě pomazánek, marinád, salátů, atd. Teplota jeho zpracování by neměla přesáhnout 60°C.

Využití:

Semínka nachází uplatnění v mnoha průmyslových odvětvích. Setkáme se s ním nejen na pultech našich prodejen
jako s potravispektrum využití semínek je velmi širokénou pro člověka, ale i třeba v kosmetickém průmyslu, kde se z konopného oleje vyrábí pleťové krémy, šampóny, kondicionéryV chemickém průmyslu pro výrobu laků, fermeží, mazivových olejů, mýdelFarmaceutický průmysl semena nejvíce využívá v dermatologii pro jejich baktericidní účinek.

Zbytky neboli pokrutiny jsou zkrmovány plemennými zvířaty. Uplatní se i v lékařstvírybařství...atd. 

 

 

 

 

Po přečtení řádků výše dojdeme k závěru, že pokud zahrneme tuto vynikající potravinu do jídelníčku, velmi prospějeme našemu zdraví. Není třeba se obávat ani omamných látek. Semínka totiž žádné THC neobsahují. Jsou vhodná i pro bezlepkovou dietu. Díky těmto pozitivům nelze nic jiného, než chválit a doporučovat.

 • Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 05/04/13