Konopí a autismus: léčebné konopí zmírňuje příznaky


Studie se zaměřila na spojitost mezi léčebným konopím a změnami v chování u dětí (18 a méně let) trpících autismem. Zjistilo se, že konopí je velmi dobře tolerováno tělem a navíc je bezpečnou a účinnou volbou, jak ulevit od příznaků mezi které řadíme záchvaty, tiky, deprese nebo zuřivé útoky.


Vědci z Ben Gurionovy univerzity v Negevu (BGU) a Soroka University Medical Centre potvrzují, že po půl roce léčby, oznámilo 80% pacientů výrazné zlepšení.

Konopí a zlepšení chování u autistických dětí


Porucha autistického spektra (ASD) je rozsáhlou poruchou, která se může projevit v téměř jakémkoliv stádiu dětského vývoje. Dnes tento zdravotní problém řadíme mezi obsáhlé vývojové poruchy.

Doktor Gal Meiri z BGU řekl: ,,Dostupná data jsme podrobili analýze. Tato data byla sesbírána z léčebného programu, který se konal mezi lety 2015 až 2017, kdy 188 pacientů s autismem užívalo léčebné konopí. Celá léčba byla postavena převážně na konopném oleji, který obsahoval 30% konopného oleje (CBD) a 1.5% tetrahydrokanabinolu (THC). U příznaků a vedlejších účinků došlo během tohoto půlroku k významným změnám, které pak byly ohodnoceny skrze dotazníky.”

Celá studie byla zveřejněna v Scientific Reports. Po půl roce léčby zaznamenalo 30% pacientů výrazného zlepšení, 53.7% mírného zlepšení a pouze 15% potvrdilo, že u nich nastalo velmi slabé nebo žádné zlepšení.


Zlepšení kvality života


Studie se zaměřila i na pozitivní přínosy užívání konopí při autismu a celkové zlepšení kvality života. 31.3% pacientů se před zahájením léčby mohlo pyšnit kvalitním životem. Během daného půl roku se kvalita života zdvojnásobila a to na 66.8%. Před léčbou mělo zhruba 42% pacientů pozitivní náladu, po půl roce se číslo zvýšilo na 63.5%.

Dalšími aspekty na které byl brán zřetel, byly aktivity týkající se nezávislosti. Převážně pak oblékání a sprchování dle svých přání a potřeb. Tyto body se díky užívání konopí výrazně zlepšily. Kromě již zmíněných dokázal konopný olej zlepšit spánek a soustředění.

Zdroj článku: healtheuropa.eu 
Zdroj fotografií: unsplash.com (autoři: Jesper Sehested/PlusLexia, Alicia Jones)

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/20/19
(Aktualizováno: 11/12/20)