Mohlo by být konopí alternativní náhradou opioidů?


V roce 2017 vyhlásila kanadská vláda a Americké Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb pohotovost týkající se veřejného zdraví. Způsobila ji opiátová krize. Dle výzkumu se zjistilo, že léčebné konopí má potenciál snížit předepisování opioidních analgetik. U části populace hrozí vysoké riziko, že se u nich objeví chronická bolest a s ní spojené poruchy vyvolané užíváním opioidů a následné předávkování opioidy.
Konopí samo o sobě dokáže tlumit bolest a dle nové studie by se mohlo stát náhradou za opioidy.

Díky této studii se konečně objevil klíč k tomu, jak konopí vytváří důležité molekuly ulevující od bolesti, jež jsou 30x silnější než Aspirin. Tím se nám otvírají dveře, jak vytvořit přirozeně derivovaný lék proti bolesti u kterého nehrozí vybudování závislosti.

“Cannflaviny” nebo flavonoidy


Cannflaviny A a B (známé jako flavonoidy) byly objeveny v roce 1985, kdy vědci potvrdili, že nabízí protizánětlivé účinky, které byly téměř 30x účinnější než kyselina acetylsalicylová (prodává se jako Aspirin či Acylpyrin).

Díky kombinaci biochemie a genomiky byli vědci schopni zjistit, jak konopí vytváří dvě důležité molekuly, které nazýváme cannflavin A a cannflavin B.

Přesto se ale celý výzkum desetiletí nehýbal, jelikož byly všechny experimenty týkající se konopí regulovány. Díky tomu, že je teď konopí v Kanadě legální a výzkum genomiky neskutečně pokročil, je možno cannflaviny lépe prozkoumat.

Tariq Akhtar, profesor katedry molekulární a buněčné biologie, řekl: ,,Naším záměrem bylo, abychom lépe pochopili, jak se tyto molekuly vytváří.”


,,Je vzrušující, že jsme schopni nabídnout nový způsob, jak ulevit od bolesti a jsme hrdí, že má náš objev potenciál stát se novou zbraní proti bolesti.”Alternativa opioidů

Americký Národní zdravotní institut zveřejnil zprávu o tom, že více než 130 lidí, žijících v Americe, denně zemře na předávkování opioidy - včetně léků na předpis jako například fentanyl.

V roce 2018 zemřelo v Kanadě na 4460 osob, jejichž smrt se pojila s užíváním opioidů. Osoby trpící chronickou bolestí občas potřebují užívat opioidní analgetika, které fungují tak, že blokují receptory nacházející se v mozku, ale tím přináší rizika ve formě nebezpečných vedlejších účinků a závislosti. Narozdíl od nich cannflaviny bojují proti bolesti tak, že snižují záněty. Díky tomu mají vysoký potenciál, aby se z nich staly náhrady opioidů.

Zdroj článku: healtheuropa.eu
Zdroj fotografií: pixabay.com (autoři: Julia Teichmann, Arek Socha)

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD, CBD a Bolest mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/23/19
(Aktualizováno: 11/12/20)