Teoretické vysvětlení sníženého BMI a rizika obezity u uživatelů konopí (STUDIE)


Jaký vztah mezi sebou má konopí a index tělesné hmotnosti?
Výtah ze studieSeznámení:


Obezita je velmi odolnou chorobou vůči léčbě a je spojena s velkým množstvím zdravotních komplikací, které mohou být velmi vážné. Od 60. let se obezita u dospělých v Americe ztrojnásobila.

Současné studie ukazují, že zvýšení příjmu mastných kyselin omega-6 a omega-3 zvyšuje riziko obezity. K tomuto procesu dochází kvůli zvýšení endokanabinoidních signálů AEA a 2-AG, které způsobují nadměrnou stimulaci CB1R a vedou ke zvýšení kalorického příjmu, snížení metabolické rychlosti a přibírání na váze.

Konopí, nebo THC, taktéž stimuluje CB1R a zvyšuje příjem kalorií během akutní expozice.


Cíle studie:

Stanovit, jaký vztah má mezi sebou konopí a index tělesné hmotnosti (body mass index/BMI) a nabídnout teoretické vysvětlení jejich vztahu.


Výsledky:

Současná metaanalýza odhaluje významný pokles indexu tělesné hmotnosti a míry obezity u uživatelů konopí ve spojení s vysokým příjmem kalorií.


Teoretické vysvětlení:

Poprvé můžeme poskytnout kauzativní vysvětlení tohoto paradoxu. Rapidní a dlouhotrvající down regulace CB1R následovaná naléhavým užitím konopí snižuje hladinu energie a zvyšuje rychlost metabolismu.Klíčová slova studie: konopí, cannabis, index tělesné hmotnosti, BMI, obezita, omega-6 mastné kyseliny, teorie


Autoři studie: Thomas M. Clark, Jessica M. Jones, Alexis G. Hall, Sara A. TabnerRebecca L. Kmiec
Více z této studie si můžete přečíst na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6340377/. Celá studie je v anglickém jazyce.

Zdroj fotografie: pixabay.com (autor: jarmoluk)

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/25/19
(Aktualizováno: 11/12/20)