Konopný flavonoid pro léčbu rakoviny slinivky?


Studie se ujal vědecký tým s Dana Farber Cancer Institute a Harvard Medical School. Zaměřili se na vliv FBL-03G (flavonoidu získaného z cannabis sativa L.) na vývoj nádorů. Celý výzkum byl proveden na pokusných zvířatech.
Takto demonstrovali terapeutické účinky jak v lokálním, tak metastazujícím vývoji nádorů u zvířat s rakovinou slinivky břišní.

Co to vlastně je konopný flavonoid?

Flavonoidy jsou druhými metabolity, které nalezneme v rostlinách, houbách a plísních. Ty které najdeme pouze v konopí nazýváme “kanaflaviny”. Tyto látky dodávají rostlině barvu, která láká opylovače, spolupracují s terpeny, co se výroby chutí a vůní týče a chrání rostlinu před škůdci a chorobami.

Flavonoidy jsou zatím velmi neprozkoumané, ale díky vyspělosti vědy se do nich již můžeme ponořit. Mnoho posledních studií, které se věnovaly flavonoidům, potvrdilo, že tyto látky nabízí mnoho farmakologických přínosů. Obvláště ty, které jsou obsaženy v konopí.

Terapeutické účinky

Ve studii zveřejněné v Frontiers in Oncology stojí, že se díky opakovaným experimentům na zvířatech zvýšila šance na přežití s rakovinou slinivky.

Ve studii stojí: ,,Studie, které jsou momentálně v procesu se zaměřují na specifický mechanismus imunoterapeutického potencionálu tohoto derivátu z konopí. Je velmi vysoká šance, že využití této terapie by mohlo léčit metastázu nebo zvýšit šanci na přežití. Mnoho osob trpících rakovinou slinivky totiž trpí metastatickým onemocněním, kde je léčba velmi omezena.”

,,Výsledky se obzvláště týkají potenciálu využití ne-kanabinoidů, nepsychoaktivních extraktů z konopí, v léčbě těchto problémů.”

,,Výsledky týkající se FBL-03G odhalují nový potenciální ne-kanabionidní derivát z konopí, který by měl být zvažován v následujících výzkumech týkajících se léčby rakoviny slinivky břišní. Nové možnosti léčby jsou v tomto případě nutné.”

Potlačení růstu nádorů v ostatních částech těla

Tým vědců byl překvapen nezvyklými objevy, které potvrzují, že konopné flavonoidy potlačují vývoj nádorů v dalších částech těla, kam se rakovina rozšířila. Během experimentu byla podávána nepřetržitá dodávka derivátu z FBL-03G skrze radioléčbu.  Tímto postupem se docílilo potlačení růstu nádorů jak lokálních, tak neléčených, s ale i bez ozařování.

Zdroj článku: healtheuropa.eu
Zdroj fotografií: pixabay.com (autoři: Gerd Altmann, Eugenio Cuppone)

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD, Konopí a rakovina mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/27/19
(Aktualizováno: 11/12/20)