Konopí může pomoci s léčbou PTSD, je zapotřebí více výzkumů


Nová studie provedená v UCL ale potvrzuje, že je potřeba podrobit konopí více výzkumům, aby se mohlo předepisovat jako lék na posttraumatickou stresovou poruchu.

V systematickém shrnutí zveřejněném v Journal of Dual Diagnosis se objevují zmínky, že aktivní sloučeniny, zvané kanabinoidy, by mohly být nadějné v léčbě PTSD. Obzvláště pak ve zmírnění příznaků jako jsou noční můry.

Potenciál konopí v léčbě PTSD


,,V poslední době se zvedla vlna zájmu užití konopí jako léku PTSD. Týká se to hlavně válečných veteránů.” říká vedoucí celé studie doktor Chandni Hindocha.

Jak CBD, tak THC mohou být nápomocné v léčbě PTSD, jelikož dokáží měnit proces, jakým mozek zpracovává vzpomínky. Dopomáhá k tomu zabudovaný endokanabinoidní systém, který navíc reguluje ostatní funkce, které PTSD postihlo. Vědci ale varují, že je stále mnoho nezodpovězených otázek týkajících se bezpečnosti a účinnosti léků PTSD na bázi konopí. Do těchto otázek řadíme i potencionální dlouhodobé účinky jako je závislost či riziko vzniku psychózy.

Dostupná evidence ale potvrzuje, že by konopí mohlo být nápomocné ve snižování příznaků jako je nespavost a noční můry.


Je zapotřebí více výzkumů


,,Vzhledem k dostupné evidenci zatím nemůžeme doporučit užívání kanabinoidů v léčbě PTSD. Současná zjištění potřebují hlubšího prozkoumání, obzvláště co se týče dlouhodobých klinických testů.” řekl autor studie doktor Michael Bloomfield.

,,Mnoho studií se zaměřilo na válečné veterány. Je ale potřeba se zaměřit i na ostatní skupiny osob. Posttraumatická stresová porucha vzniká z různých zážitků jež ji vyvolávají, a tak by bylo dobré zaměřit se na více skupin.”

,,Vzhledem k legislativě bohužel bylo náročné studovat užití léčebného konopí, tudíž to může chvíli trvat než se dočkáme potřebných důkazů, které by podporovaly naše tvrzení. Musíme výzkumům věnovat více prostoru - jen tak získáme tu nejzajímavější evidenci za celou existenci lidstva.” dodává doktor Hindocha.


Co je to vlastně PTSD?


PTSD může být velmi vysilující poruchou, která se zpravidla objevuje u válečných veteránů a u osob, které si prošly jakýmkoliv traumatickým zážitkem (dopravní nehody, znásilnění, živelné pohromy…).

Zdroj článku: healtheuropa.eu 

Zdroj fotografií: pixabay.com (autoři: Alexas_Fotos, Defence-Imagery, Alf-Marty)

O čem píšeme

  • Články z kategorie Aktuální témata, CBD a Úzkost/Stress mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 10/22/19
(Aktualizováno: 11/12/20)