Trichomy konopí zblízka

Pokud jste někdy viděli konopné rostliny pod makroskopickým objektivem nebo pod mikroskopem, pak jste si jistě všimli mnoha průsvitných, lesknoucích se pryskyřičných žláz, které vyčnívají jak z květů, tak v podstatě z celé rostliny. Většina odborníků dobře ví, že jde právě o tyto „trichomy“. Lepkavá vrstva „trichomů“ je domovem všech účinných látek obsažených v konopných rostlinách.

Mezi hlavní patří Tetrahydrocannabinol (THC), cannabidol (CBD) a další léčebné kanabinoidy. Přemýšleli jste však někdy, k čemu přesně trichomy rostlině slouží a proč je konopí z biologicky rostlinného hlediska tolik potřebuje?

 

 

 

Vývoj

V přírodě vždy platilo obecné pravidlo, že pouze silnější přežije.
Trichomy“ slouží jako obranný mechanismus většiny rostlin proti celé řadě potenciálních nepřátel. Název „trichomy“ má základ ve staré řečtině a znamená ve své podstatě "růst vlasů“. Tyto chloupky také chrání semena rostlin před nebezpečím z okolí, což umožňuje rostlinám bezpečnou reprodukci v přírodě. Lepkavá pryskyřice tvoří ochranný štít proti útoku nepřátelského hmyzu. Například chemické látky obsažené v těchto chloupcích zaručují obtížnější stravitelnost pro zvířata a mohou také částečně inhibovat růst některých typů plísní. Právě pryskyřice obsažená v „trichomech“ pomáhá rostlině odolávat silnému větru a vyrovnává vlhkost vzduchu v okolí. Působí také jako přírodní ochrana proti UV-B paprskům slunečního světla.

 

trichom konopí

 

Kanabinoidy

Kanabinoidy jsou skupiny sloučenin, které se přirozeně vyskytují v rostlinách konopí a byly poprvé objeveny v roce 1940. Při běžné inhalaci se tyto chemikálie vážou na kanabinoidní CB1, CB2 a aktivují tak receptory v lidském mozku, což způsobuje u lidí euforii.

Širší definice zahrnuje tři základní typy kanabinoidů:
„Phytocannabinoids“, které se vyskytují pouze u konopných rostlin;
 „endogenní kanabinoidy“, obsažené v orgánech člověka a jiných savců, ptáků, ryb a plazů;
„syntetické kanabinoidy“, které jsou příbuzné sloučeninám vyrobených uměle v laboratořích.

 Kanabinoidy, které jsou přítomné, obsahují již zmiňované THC, CBD, cannabinol (CBN), cannabichromene (CBC), cannabigerol (CBG) a tetrahydrocannabivarin (THCV).

Trichomy nejsou známka síly

Mnoho nezávislých zdrojů uvádí, že síla a potenciál dnešního konopí se dramaticky zvýšila za posledních 30 let. Jedna věc je však jistá. Vyšší množství „trichomy“ nemusí nutně znamenat vyšší potenciál a sílu konopí, protože tato pryskyřice může, nebo nemusí obsahovat vysoké hladiny THC a jiné psychicky aktivní látky. Někteří odborníci spekulují, zda se množství „trichomy“ odrazí na množství THC oleje uvnitř pryskyřičných žláz, ale nové studie dokazují, že také ostatní „kanabinoidy“ mají výrazný vliv na mozkové funkce člověka.

 

trichom zblízka

Druhy trichomy

Trichomy nalezneme v mnoha tvarech a velikostech, u mnoha druhů rostlin po celém světě. 
Rostlina konopí vyvinula tři hlavní druhy (z encyklopedie Navajo):

 

Baňatý:

Tento typ je nejmenší (15 až 30 mikrometrů). Jeden až čtyři buňky tvoří tzv. "nohu" a "stonek" a čtyři buňky tvoří tzv. "hlavu" žlázy. Hlavní buňky vylučují pryskyřici, pravděpodobně kanabinoidy a příbuzné sloučeniny, které se hromadí mezi buňkami hlavy a na pokožce rostliny. Když žláza uzraje, může její výstupek vytvořit pevnou membránu od tlaku nahromaděné pryskyřice.

 

Přirostlý kulovitý:

Druhý typ žlázy je větší (25-100 mikrometrů) a je četnější nežli baňaté žlázy. Nazývají se anglicky „capitate“, což znamená, že mají kulovitý tvar hlavy. Na nezralých rostlinách, leží vrcholky v jedné rovině, nemají stonek a nazývají se anglicky „capitate“ (přirostlé). Hlava se skládá obvykle z osmi, ale někdy až z 16 buněk, které tvoří tzv. konvexní růžici. Tyto buňky vylučují kanabinoidy a příbuzné sloučeniny, které se hromadí mezi rozetou a jeho vnější membránou. To mu dodává typický kulovitý tvar.

 

Stonkový kulovitý:

Kanabinoidy jsou nejhojnější právě u těchto typů žláz. Během kvetení se zvětšené žlázy, které se objevují hlavně na nově vzniklých částí rostlin. Některé žlázy jsou zvýšeny do výšky 150 až 500 mikrometrů. Tyto dlouho stonkové žlázy se objevují v průběhu kvetení a tvoří jejich nejhustší kryt na listovém povrchu zakrývající semena u samičích rostlin. Jsou také vysoce koncentrované na malých listech, které doprovázejí květenství.

 

O čem píšeme

  • Články z kategorie Pěstování, THC a CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 05/04/13