Současná evidence: konopí a Touretteův syndrom


Touretteův syndrom (TS) je neurologickou poruchou, která se vytváří v brzkém věku a vyznačuje se nechtěnými pohyby a zvukovými projevy, které hromadně nazýváme tiky. Tyto tiky mohou být bolestivé, ztrapňující a život narušující.Bohužel stále není jasné, zda a jak se dá TS léčit. Současná léčba dokáže kontrolovat tiky a tím zlepšit kvalitu života. Nevýhodou jsou ale možné nežádoucí účinky, jejichž výskyt není ničím speciálním.


Poskytnutí úlevy - ale za jakou cenu?


Léky, které jsou nejčastěji užívány na léčbu TS obsahují klonidin, risperidon, haloperidol a topiramát. Ačkoliv pacientům poskytují značnou úlevu, tak se s jejich užíváním pojí velké množství vedlejších účinků. Mezi nejčastější vedlejší účinky patří hypotenze, ospalost, přibírání na váze, deprese a vznik ledvinových kamenů.

Užití konopí v léčbě TS je relativně novou věcí. Průzkumu se zúčastnilo 64 osob, kteří byli vyzpovídáni na Hannover Medical School. 25% z nich užívalo konopí a více než 80% těchto osob potvrdilo, že se jim díky užívání snížily tiky.

Doporučená dávka podávána orálně začíná na 2.5mg denně a zvyšuje se o další 2.5mg každý třetí až pátý den. Maximální denní dávka činí 30mg. Během výzkumů se zjistilo, že ihalované kanabinoidy působí rychleji, a tak ulevují od příznaků. Bohužel ale nemáme dostatek evidence, která by podporovala toto prohlášení.


Nedostatek důkazů


Během testování pacienti požívali jak své předepsané léky, tak konopí. Tudíž je třeba vše podrobit hlubšímu prozkoumání, aby se potvrdila schopnost konopí fungovat jako samostatný lék. Přesto se ale konopí projevuje velmi nadějné ve zmírnění tiků a jiných příznaků spojených s TS. Rozsáhlejší testy jsou potřeba za účelem potvrzení účinnosti a bezpečnosti.

Autor článku: Joel Claycomb
Zdroj článku: thefreshtoast.com 
Zdroj fotografií: pixabay.com (autoři: John Hain, Esi Grünhagen)

O čem píšeme

  • Články z kategorie Aktuální témata, CBD a Bolest mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 10/31/19
(Aktualizováno: 11/12/20)