Snížení užívání benzodiazepinů u pacientů s předepsaným léčebným konopím (STUDIE 2019)


Užívání benzodiazepinů se pojí s velkým množstvím nežádoucích účinků. Je možné snížit jejich užívání díky léčebnému konopí? Nová studie se zaměřuje právě na tuto problematiku.

Výtah ze studie


Pozadí studie:

Benzodiazepiny patří do skupiny léků se sedativními účinky. Jejich využití je nejčastější u osob trpících úzkostmi a jinými neurologickými problémy. Tyto léky se pojí s různými nežádoucími účinky.

Tato studie, postavená na pozorování, se zaměřuje na zkoumání snížení užívání benzodiazepinů u osob, které užívají léčebné konopí na předpis.


Využité metody:

Retrospektivní analýzy se zúčastnilo 146 pacientů užívajících konopí, kteří při zahájení “konopné” terapie užívali benzodiazepiny. Průměrný věk činil 47 let, převažovali ženy v 61% a 54% oznámilo, že již konopí v minulosti užívalo.

Tato data jsou součástí databáze a byla sesbírána klinikou Canabo Medical.


Výsledky: 

Na konci dvouměsíčního kurzu skončilo 30.1% pacientů s benzodiazepiny. Po dalších dvou měsících ukončilo léčbu benzodiazepiny 65 (44.5%) pacientů. Na konci celé terapie (trvající 6 měsíců) bylo celkově 66 (45.2%) pacientů rozhodnutých skoncovat s benzodiazepiny.


Výsledky: 

Ze skupiny 146 pacientů, kteří podstoupili terapii na bázi konopí, 45.2% osob úspěšně ukončilo léčbu benzodiazepiny. Tento výzkum potřebuje hlubšího prozkoumání, aby se zjistily účinky terapeutického užití konopí. Navíc je potřeba se zaměřit i na potencionální rizika a vztah konopí a benzodiazepinů.


Klíčová slova studie: benzodiazepiny, předepisování, přerušení, léčebné konopí


Autoři studie: Chad Purcell, Andrew Davis, Nico Moolman, S. Mark Taylor.
Více z této studie si můžete přečíst na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6757237/. Celá studie je v anglickém jazyce.

Zdroj fotografie: unsplash.com (autor: Ben Blennerhassett)

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 11/01/19
(Aktualizováno: 11/12/20)