Působení terpenoidů a fytokanabinoidů na aktivitu cytotoxických buněk (STUDIE 2019)


Ovlivňují se vzájemně THCA, CBDA a terpenoidy? Výtah ze studie


Směs různých fytokanabinoidů cannabis sativa je více biologicky aktivní než jediný fytokanabinoid sám o sobě. Zatím ale nebyly kanabinoidní terpenoidy dostatečně prozkoumány jakožto iniciátory fytokanabinoidní aktivity.

Skupiny terpenoidů byly statisticky spojené s určitými odrůdami konopí, které byly bohaté na kyselinu tetrahydrokanabinolovou (THCA) nebo kyselinu kanabidiolovou (CBDA). Tyto skupiny mají schopnost zvýšit aktivitu dekarboxylace fytokanabinoidů (tj. THC nebo CBD).

Analytické HPLC a GC/MS byly využity pro identifikaci a určení množství druhých metabolitů v 17 odrůdách cannabis sativa. Během toho byla u každé odrůdy určena vzájemná souvislost mezi kanabinoidy a terpenoidy.

Rozdělení do sloupců bylo použito za účelem rozdělení a sesbírání sloučenin. Chemická analýza životaschopnosti buněk byla použita kvůli posouzení biologické aktivity. Zjistili jsme, že v odrůdách s “vysokým THC” nebo “vysokým CBD” se fytokanabinoidy vytváří spolu s určitou sadou terpenoidů. Jen související terpenoidy zlepšily cytotoxickou aktivitu fytokanabinoidů na buňkové linie MDA-MB-231 a HCT-166.

Vzájemná souvislost mezi THCA a CBDA a určitou sadou terpenoidů může ovlivnit pěstování konopí a může mít dopad na využití terapeutického rázu.Klíčová slova studie: cannabis sativa, fytokanabinoidy, terpenoidy, doprovodný efekt, rakovinové buněčné linie


Autoři studie: Dvora Namdar, Hillary Voet, Vinayaka Ajjampura, Stalin Nadarajan, Einav Mayzlish-Gati, Moran Mazuz, Nurit Shalev, Hinanit Koltai.
Více z této studie si můžete přečíst na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6749504/. Celá studie je v anglickém jazyce.

Zdroj fotografie: unsplash.com (autor: Kelly Sikkema)

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 11/04/19
(Aktualizováno: 11/12/20)