Historie marihuany

Po dlouhou dobu se nevědělo, do které rodiny konopí (cannabis) zařadit.

Nejprve byla marihuana přidělena k rodině Urticaceae , což jsou kopřivy, později Moraceae.

Teď je ale konopí ve zvláštní rodině druhu Cannabinaceae.

Tato rodina má má pouze dva známé druhy: Tím prvním je právě Konopí, tím druhým je známá česká plodina - Chmel

 

 

Kde jsou kořeny marihuany ?

Původně se konopí vyskytovalo pouze v  západní a střední Asii. Nyní je už ale rozšířeno po celém světě. Hluboké kořeny má marihuana v Indické kultuře, kde se vyskytovala už v letech 2000 a 1400 př. nl. Zbytky marihuany byly nalezeny dokonce v hrobce faraona Ramsese II (cca 1200 př.nl) ! I Řekové a Římané si byli vědomi účinků marihuany a používali konopí jako lék. V zemích západní Evropy se ve středověku používalo technické konopí hlavně pro výrobu provazů, oděvů a větrných bariér.


Jako povzbuzující prostředek se konopí stalo známé i v moderní Evropě. Francouzský spisovatel Baudelaire pod napsal vlivem marihuany některé ze svých nejslavnějších prací. Ve dvacátém století hrála marihuana nejvýznamější roli na drogovém poli, zejména v USA. 

Související obrázek

Užívání marihuany jako lék

V minulém století byly významně zastoupeny konopné extrakty vě většině nizozemských lékáren. Používaly se především proti křečím, na astma, poruchy spánku a migrény. Ale stejně jako ve většine oblastí se marihuana vyvíjela spíše drogovým svěrem a zaznamenala razantní úbytek ve výrobě. Ještě v roce 1958 existoval oficiální lék s názvem "Cannabis extractum indicae", který obsahoval významné množství THC. 

 

Letem světem a marihuanou

Ve čtyřicátých letech se začalo masově s vývojem a izolováním cannabinolu a cannabidiolu.V šedesátých letech se podařilo izolovat směs delta-9-tetrahydrocannabinolu (THC),jakožto hlavní psychoaktivní látky. Brzy poté byly izolovány další psychoaktivní látky z marihuany a začalo se s jejich zkoumáním. Koncem osmdesátých let byl celkově popsán stav intoxikace na lidský organismus a způsob jakým účinkují kanabioidy na mozkové receptory.

 Na počátku devadesátých let byl objeven anandamid - psychoaktiní látka, která účinkuje na stejné receptory. Vyskytuje se přirozeně v lidském těle, ale také v čokoládě a kakau. 

O čem píšeme

Vydáno: 09/03/11