Léčebné konopí pro starší pacienty - pravidla léčby a první výsledky (STUDIE 2019)

Užívání konopí může přinést mnoho pozitivních přínosů i starším pacientům. Nová studie se právě na toto téma zaměřuje.

Výtah ze studie


Seniorům může užívání konopí pomoci s různými symptomy jako je chronická bolest, problémy se spánkem a jiné, které nejsou adekvátně kontrolovány různými terapiemi. V současné době máme k dispozici nedostatek evidence týkající se účinnosti a bezpečnosti užívání konopí právě u těchto pacientů.

Tento článek se zaměřuje na představení pravidel, které se týkají užívání konopí u starších osob.

Zaměřili jsme se na pacienty ve věku nad 65 let, kteří užívali konopí v období od dubna 2017 do října roku 2018. Do výsledků se zařadilo i dodržování léčby, celosvětové posouzení účinnosti a nepříznivé účinky, které následovaly půl roku po léčbě.

Během celého výzkumu začalo 184 pacientů s léčbou konopím. 63,6% z nich byly ženy jejichž věk průměrně činil 82 let. Po prvním půl roce užívalo konopí zhruab 58,1% testovaných. Z tohoto počtu jich 33,6% ohlásilo nežádoucí účinky mezi které patřily závratě (12,1%) a ospalost a vyčerpanost (11,2%).

Ze všech zúčastněných potvrdilo 84,8% zlepšení jejich stavu.

Léčebné konopí by stále mělo být řádně a individuálně zvažováno. Do této kontroly by měla být zařazena analýza týkající se rizik jednotlivého pacienta a je třeba kontrolovat účinnost a bezpečnost v následujících měsících.

Klíčová slova studie: starší dospělí, senioři, léčebné konopí, marihuana, pravidla


Autoři studie: Ran Abuhasira, Addie Ron, Inbal Sikorin, Victor Novack.
Více z této studie si můžete přečíst zde: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6912698/.

Zdroj fotografie: unsplash.com

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD, CBD a Bolest mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 01/15/20
(Aktualizováno: 03/22/20)