UV světlo jako dobrý pomocník

Na začátku si povíme co to vlastně UV záření je. Jedná se o elektromagnetické záření, jehož vlnová délka je kratší než u viditelného světla. Ovšem delší než u rentgenového záření. Platí tu jedno pravidlo. Je-li vlnová délka kratší, energie je vyšší a naopak čím je vlnová délka delší, tím se energie snižuje. Jako přirozený zdroj UV se uvádí sluneční světlo. UV záření se dá rozdělit na několik typů. O nich se dočteme v následujících řádcích.

 

Typy UV záření: 

  • UVA- Jedná se o záření které se považuje za neškodné, samozřejmě ne v neomezené míře. Člověk je tomuto záření vystaven prakticky trvale. Ve vyšším množství má za příčinu stárnutí kůže. Co se týče rostlin, nemá na ně žádný vliv, jelikož rostlina UVA vnímá jako modré světlo a nikterak neovlivňuje tvorbu THC a pryskyřice. Vlnové délky se pohybují v rozmezí mezi 315-400nm. Někdy je též nazýváno jako tzv. "černé světlo".

 

  • UVB- Toto záření je z většiny pohlceno přímo v ozonové vrstvě. Pro organismus je nebezpečnější, protože energie UVB rozkládá bílkoviny, při zasažení DNA dochází k onemocnění rakovinou. Negativně se podílí i na zraku. Dokáže poničit tyčinky, čípky, gangliové buňky a nervová zakončení v rohovce. Neovlivňuje pouze člověka ale i rostliny. Negativně se podílí například na fotosyntéze. To jsme si řekli negativní vlivy. Z pozitivního hlediska působením UVB na kůži se podílí na vzniku vitamínu D3, který zajišťuje správnou funkci imunitního systému. Jeho dlouhodobějším nedostatkem je tělo náchylnější k akutním respiračním infekcím a chřipce. Zajímavostí je, že dokáže proniknout i několik metrů vodou. Oblečení, sklo, mraky nebo jiné věci jej dokáží zachytit. Rozpětí vlnových délek se pohybuje mezi 280- 315nm.

 

  • UVC- Záření tohoto typu je velmi karcinogenní pro organismy. Rozdíl mezi UVB a UVC je takový, že UVB pronikne jen skrz několik vrstev buněk, kdežto UVC má daleko větší podíl průniku. Je využíváno k dezinfekci vody nebo k ničení bakterií v nemocnicích a potravinářském průmyslu. Proto se také často označuje jako tzv. "dezinfekční záření". Vlnové délky jsou menší než 280nm.

 

 

Účinky na rostliny:

Pro pěstování konopí indoor se využívá UVB záření. Nejdostupnější jsou trubice do solárek. Platí zde určitá pravidla. 

  • nesmí se svítit moc dlouho, jelikož UV se aktivně podílí na rozkladu THC na CBN
  • nesmí se svítit příliš silně, jinak dojde ke spálení rostlin
  • svítit UV světlem je třeba až na konci květu

 

UVB působí jako stresující faktor, který vyvolá zvýšenou produkci THC a pryskyřice, což je hlavním cílem. Rostlina se tak snaží chránit před negativními vlivy. 

 

UV záření ovlivňuje u rostlin větvení stonku, omezuje dlouhý růst, zapřičiňuje zvětšení listů, při větším působení omezuje fotosyntézu, urychluje stárnutí pletiv, zvyšuje obsah proteinů a fotoaktivních flavonoidů. 

Pro příklad uvedeme pár UV zářičů:

Zářivková trubice Reptilight, kterou je možno zakoupit o výkonech 15, 18, 25, 30 a nebo 36W. Má optimální vyvážení UVA a UVB, kde UVA činí 30% a UVB 4%.

Mezi další lze zahrnout třeba ultrafialové výbojky LVM 125 vysokotlaká výbojka UV 125W/E27 LUXTEN nebo LVM 160 směsová vysokotlaká výbojka UV 160W/E27 LUXTEN.

SunLux UV 50W PAR 30: intenzita 3300lm, teplota chromatičnosti 6000K, průměrná životnost 6000hod.

  • Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 05/04/13