Mladí Češi a konopí v číslech

 

Užívání lehkých drog je v současnosti na velmi vysoké úrovni po celé Evropské unii. Přesněji řečeno, až 6% evropských respondentů uvedlo, že konopí užili vícekrát za poslední měsíc, 8% evropských respondentů užilo konopí v posledním roce a 12% evropské populace mladých lidí má s konopím zkušenosti minimálně jednou za poslední rok.

 

 

 

V České republice jsou tato čísla ještě vyšší. Téměř polovina respondentů z ČR uvedla, že s konopím mají určité zkušenosti. Téměř čtvrtina Čechů (23%) konzumuje konopí několikrát za poslední rok.
 
51% respondentů se domnívá, že získat konopí v české Republice je velmi snadné a téměř 24% Čechů uvedlo, že by tuto látku získalo poměrně snadno, zatímco menšina (12%) by konopný produkt získala velmi obtížně.

Tato nedávná zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost zjistila, že právě mladých Čechů ve věku 16-34 let, kteří užívají konopí pravidelně je mnohonásobně více než v jakékoliv jiné zemi EU.

Mapa uživatelů konopí v evropě.

Zdroj inforgrafiky: Aktuálně

 

Konopí v dobách komunismu

Je velmi pravděpodobné, že dokonce i Vaši rodiče mají s konopím určité zkušenost již z dob komunismu před rokem 1989. Překladatel a spisovatel Josef Rauvolf si velmi dobře pamatuje, jak to bylo s konopím v komunistickém Československu.

"Samozřejmě, že někteří lidé v té době již věděli o tzv. účincích z užívání konopí. Jednalo se však jen o šťastlivce, kteří buď měli známé, co konopí pěstovali nebo ho získávali pašované ze západu. Tito šťastlivci však dobře věděli, že je lepší pěstovat si konopí doma na zahradě, jelikož za pašování jim hrozili nejméně dva roky vězení. Kvalita však byla v té době velmi mizerná. Semínka se získávala od kamarádů nebo dokonce z ptačího krmení. Na druhou stranu pokud jste tehdy pěstovali trávu na vlastní zahradě, nikdo policii nezavolal, jelikož v té době nikdo nevěděl co je to za rostlinu a jak vypadá.“ Dodává s úsměvem známý překladatel. 

 

 

Čísla a statistiky mezi mladými

Průzkum Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost se zaměřuje na procento lidí, kteří kouřili marihuanu alespoň jednou za předchozí rok. Nebere však v úvahu i jiné faktory. Neříká například nic o intenzivních uživatelích marihuany, o dalším lékařském využití a tak dále. Možná, že jsou Češi přeci jenom více zvědaví nežli ostatní Evropané, anebo možná mají k rostlinám konopí volnější přístup nežli je tomu u ostatních členských států Unie.

Tak či onak mohou být tyto statistiky zavádějící a neukazují nám zcela přesně objektivní výsledky této analýzy. Dle našeho názoru nejsme jedinou zemí v Evropské Unii, kde je užívání konopí běžným sociálním aspektem mezi mladými lidmi. Možná že jsou Češi více otevření při podávání pravdivých údajů, možná je opravdu velmi jednoduché získat přístup ke konopí v České republice, ale rozhodně se v objektivních výsledcích nelišíme od ostatních zemí jako je například Francie a Španělsko, kde ovšem hrozí mnohem přísnější tresty za konzumaci léčebného konopí a tudíž se k jeho konzumaci oficielně přihlásí mnohem menší procento populace.

 

Zkušenosti s konopím mezi 16-letými16-ti letí češi a marihuana

1995

21%
199934%
200343%
200745%
201142%

pravidelní kuřáciOpakované užívání - více jak 6x za život

1995

16%
199927%
200335%
200735%
201129%

marihuana podle pohlavíPodle pohlaví..

 kluciholky
199525% 17%
199940% 29%
200347% 40%
200748% 42%
201147% 37 %

 

LEGALIZACE v ČR

Prodej lékařské marihuany na předpis by měl být od 1. dubna 2013 zpřístupněn pro pacienty trpící rakovinou, Parkinsonovou chorobou, roztroušenou sklerózou nebo dokonce lupenkou. Nový zákon však nepředpokládá, že by zdravotní pojišťovny hradily náklady na léčbu takového pacienta. Ceníky pro léčiva z konopí a pro konopí samotné zatím neznáme. Je však velmi pravděpodobné, že dosáhnou daleko vyšších cen, nežli je tomu v současnosti při nákupu konopí na černém trhu. Česká Republika bude nejprve importovat drogu z Izraele a Nizozemska, dokud Státní ústav pro kontrolu léčiv nezačne vydávat licence pro místní pěstitele, což bude nejdříve za pět let. Tento institut bude také regulovat tuto oblast a organizovat výběrová řízení na nákup marihuany od místních pěstitelů.

 

 

REALITA

30. dubna 2013: 
Zákon č. 50/2013 platí přesně měsíc, Ministerstvo zdravotnictví ČR ani Státní ústav pro kontrolu léčiv ale dosud nedokázaly spustit „Registr pro léčivé přípravky s omezením podle § 81a,“ jenž podle zákona měl být plně funkční od 1. dubna 2013. V důsledku toho není možné léčebné konopí legálně předepisovat ani vydávat indikovaným pacientům a zákon tak v důsledku ne/činnosti Ministerstva zdravotnictví ČR není naplněn.

 

  • Články z kategorie Legalizace konopí mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 07/04/13