THC vs THCA: V čem je rozdíl?

Slyšeli jste už někdy o THCA, neboli kyselině tetrahydrokanabinolové? S největší pravděpodobností znáte jen jejího potomka, a sice THC. Ačkoliv jedna bez druhé, by tyto látky vůbec neexistovaly, je mezi nimi opravdu celá řada poměrně zásadních rozdílů. V dnešním článku vám THCA podrobně představíme, stejně jako její vztah k THC. Povíme si také, zda má tato kanabinoidní kyselina nějaké léčebné využití a zodpovíme si například, jak se k THCA staví legislativa. Na konci článku naleznete shrnutí tématu v několika základních otázkách a odpovědích. Dejme se do toho..

Co je THCA?

Stejně jako mnoho jiných kanabinoidů, i THCA má svůj původ v takzvaném “mateřském kanabinoidu”, kterým je často nazývána kyselina kanabigerolová, neboli zkráceně CBGA. Pomocí mnoha enzymů, které konopné rostliny produkují, je CBGA přeměněna na další kanabinoidní kyseliny a posléze také na kanabinoidy, například samotné CBG a dále CBD, CBN, CBC nebo THC.

Surové rostoucí konopí samo o sobě není psychoaktivní. Ve své podstatě neobsahuje žádné THC ani jiné kanabinoidy, za to však disponuje vysokými hladinami kanabinoidních kyselin, tedy i THCA. Obsah THC se lehce zvyšuje již při sklizni, kdy dochází k sušení rostliny a tedy i jejímu zahřívání. Zásadní je ale jiný moment a proces, o němž si povíme v následujících řádcích.

Jak jsme si řekli, THCA je na počátku “pouze” kyselina. “A” v názvu kyseliny značí karboxylovou skupinu, která je vylučována procesem dekarboxylace. Pod tímto záludným pojmem se v podstatě skrývá pouhopouhé zahřátí dané kanabinoidní, chcete-li karboxylové, kyseliny. Odstraněním karboxylové skupiny vzniká z nepsychoaktivní kyseliny THCA, psychoaktivní kanabinoid THC.

Pakliže se léčíte například s fibromyalgií, dost možná vám váš lékař nabídl možnost vyzkoušet, při běžné léčbě, taktéž účinků léčebného konopí. Bez ohledu na odrůdu medicínského konopí, které vám odborník předepsal, je podstatný fakt, že spíše než THC, je rostlina doslova nabitá THCA. Tedy až do momentu, dokud nezačnete tuto bylinku například vaporizovat. Vaporizér květ konopí zahřívá a dochází k již zmiňované dekarboxylaci, tedy přeměně THCA na THC. 

Surové rostoucí konopí je prakticky nepsychoaktivní, jelikož se v něm v naprosté většině vyskytují pouze kanabinoidní kyseliny, nikoliv kanabinoidy
Surové rostoucí konopí je prakticky nepsychoaktivní, jelikož se v něm v naprosté většině vyskytují pouze kanabinoidní kyseliny, nikoliv kanabinoidy; zdroj foto: unsplah.com (autor: Alejo Reinoso)

Porovnání THCA vs. THC

O kanabinoidní kyselině THCA jsme si již něco řekli. Ačkoliv se může zdát, že THCA a THC jsou si v některých ohledech podobné, opak je pravdou. V mnohém jsou naprosto diametrálně odlišné. Pro přehlednější orientaci, jsme pro vás přichystali krátké porovnání základních parametrů, jimiž se tyto 2 látky odlišují.

Vlastnosti THCA:

 • NENÍ intoxikační

 • Vyskytuje se zcela přirozeně v surovém rostoucím konopí

 • S endokanabinoidními receptory CB1 a CB2 interaguje jen velmi slabě

 • Před procesem dekarboxylace představuje až 90% celkového obsahu THC v rostlinách konopí

 • Může mít podobně jako kanabinoid CBD, uklidňující a neurologické účinky

 • Možné využití v lékařství je prozatím stále předmětem mnoha výzkumů (viz. níže)

Vlastnosti THC:

 • JE silně intoxikační

 • Vzniká z THCA procesem zvaným dekarboxylace

 • Významně interaguje s receptorem CB1, dochází k jeho aktivaci a intoxikaci organismu

 • V některých případech může vyvolávat halucinace, změny v chování a vnímání, schizofrenii či jiné psychické poruchy

 • Nemá pouze negativní účinky - v lékařství je využíván v nutných případech, obvykle k tlumení silných bolestí svalů, kloubů či neuropatických bolestech

THCA jako klíčový ukazatel

THCA slouží jako důležitý biomarker, co se testování léčebného konopí týká. Biomarkerem se rozumí jakýsi měřitelný indikátor, tedy ukazatel, biologického stavu a podmínek. Jde o charakteristiku, jež se objektivně měří a vyhodnocuje, přičemž výsledek je důležitý pro posouzení biologických či patogenních procesů, nebo v případě léčebného konopí pro posouzení terapeutického potenciálu ve farmacii. 

Všechny pěstírny konopí výhradně pro medicínské účely a využití, musí hladiny THCA pečlivě kontrolovat. Ze vzorků rostliny léčebného konopí mohou získat poměrně přesný obraz o tom, jak silné rostliny pěstují. Dle výzkumů, je nutné během procesu dekarboxylace počítat s až 30% ztrátou vůči počátečním hodnotám kanabinoidů. Zejména tedy pokud budeme mluvit o konverzi THCA na THC. 

Jednou z pomůcek pro zjištění přesných hodnot celkového THC v dané odrůdě léčebného konopí, se využívá této rovnice: 

Hodnota celkového THC = (% THCA) x 0,877 + (% THC)

Kanabinoidní kyseliny vs. kanabinoidyKanabinoidní kyseliny vs. kanabinoidy

Co o THCA říkají výzkumy?

Účinky a vlastnosti THCA jsou předmětem hned několika výzkumů, a to zejména v posledních letech. Převážná část studií probíhá na zvířatech (konkrétně myších) či v laboratoři na buněčných vzorcích. Obzvláště letos se se slibnými výsledky doslova roztrhl pytel. Musíme však myslet na skutečnost, že výsledky klinických studií prokazující účinky THCA na lidi, jsou prozatím dosti nejednoznačné a takzvaně “v plenkách”. Následující příklady studií na zvířatech, však fungují jako jakýsi indikátor možných vlastností kyseliny tetrahydrokanabinolové a pro lékaře a vědce jsou nepostradatelné...

1. Pomoc při hubnutí

Téma hubnutí a vlivu kanabinoidů, jsme řešili již v několika předchozích článcích. Ani kyselina THCA není výjimkou. Letošní studie na myších, prokázala účinek THCA na receptory PPAR, díky čemuž u zkoumaných subjektů došlo ke snížení množství tukových zásob. Receptory PPAR hrají zásadní roli v regulaci buněčné diferenciace, vývoji či metabolismu.

2. Může zmírňovat bolesti kloubů

Jednou z potenciálních schopností THCA je působení proti bolesti. Obzvláště slibně se tato kyselina jeví při tlumení bolestí kloubů, což dokazuje nedávná studie pocházející z června 2020 (odkaz naleznete níže). Kyselina tetrahydrokanabinolová působí na receptor PPAR a receptory CB1 v endokanabinoidním systému, o čemž si můžete více přečíst zde

3. Mohlo by napomáhat při nevolnosti

Výzkumy kyseliny tetrahydrokanabinolové jsou poměrně čerstvé. Nicméně další z nich, taktéž z roku 2020, naznačuje potenciál THCA v léčbě akutní nevolnosti. Bohužel na jednoznačné výsledky si budeme muset ještě nějakou chvilku počkat. 

4. Může být prospěšné pro zdraví jater

Možné účinky THCA zkoumala studie zveřejněná, stejně jako předchozí příklady, také v tomto roce. Subjekty ve výzkumu byly myši postižené jaterní fibrózou či zánětem. Přičemž toto poškození bylo způsobeno chemickými vlivy či obezitou. Výsledky této studie jsou velmi slibné a pokládají významný základ pro budoucí bádání... 

Jak formu THCA zvolit?

Pravděpodobně nejvhodnějším zdrojem kyseliny tetrahydrokanabinolové jsou konopné extrakty či oleje, poté také čistý nepsychoaktivní THCA izolát. Tento izolát je však možné získat většinou pouze ve specializovaných lékárnách, a to za předpokladu, že žijete v zemi, kde je konopí s THC pro lékařské účely dekriminalizováno, nebo dokonce pokládáno za legální, ačkoliv za značně omezených podmínek.

POZOR: Berte na vědomí, že konopí a produkty z něj s obsahem THC vyšším než 0,3 % jsou v České republice omezeny zákonem. Legální cestou je lze získat pouze za předpokladu, že jsou předepsány v omezeném množství vyškoleným lékařem, jelikož to váš zdravotní stav vyžaduje. V ostatních státech se mohou zákony lišit.

V Česku je možné získat sušené konopí s vysokým obsahem THC a jeho produkty pouze na lékařský předpis od speciálně vyškoleného lékaře a jen pokud to váš zdravotní stav vyžaduje.
V Česku je možné získat sušené konopí s vysokým obsahem THC a jeho produkty pouze na lékařský předpis od speciálně vyškoleného lékaře a jen pokud to váš zdravotní stav vyžaduje; zdroj foto: unsplash.com (autor: Jeff W)

THCA & THC: Otázky a odpovědi

1. Je THCA legální?

THCA je jakožto kyselina tetrahydrokanabinolová pokládáno za kanabinoid, který nepůsobí intoxikaci. Podle úmluvy OSN se tedy nejedná ani o psychotropních látku. Takříkajíc “poslední slovo” má však však vždy legislativa konkrétní země. Zákony jsou v každém státě odlišné, obzvláště pak, co se konopí a látek v něm týká. V některých zemích je tedy THCA klasifikováno jako zakázaný analog k THC.

2. Kde se THCA vyskytuje?

THCA se vyskytuje ve všech odrůdách rostliny konopí, které obsahují THC, byť například ve stopovém množství. V “surovém” rostoucím konopí, se nachází pouze THCA. Psychoaktivní látka THC se začíná vytvářet až po sklizni, kdy je konopí sušeno a vystavováno teplu. Zahříváním započne proces dekarboxylace a přeměna kanabinoidní kyseliny THCA na kanabinoid THC. 

3. Co je to izolát THCA?

Izolátem jsou nazývány velice jemné krystalky THCA, jež jsou získávány ze silného a vysoce koncentrovaného extraktu této kyseliny. Čistota tohoto koncentrátu dosahuje až 99 %. Kyselina tetrahydrokanabinolová (stejně jako jiné kanabinoidní kyseliny) je extrahována pomocí rozpouštědel, aniž by během procesu odpařování byla vystavována nadměrnému teplu.

4. Dá se THCA inhalovat?

Ve své podstatě ne, nedá. Inhalace vyžaduje určitý stupeň teploty, k vytvoření požadované páry, kterou poté uživatel inhaluje. Pakliže byste se pokoušeli THCA inhalovat, došlo by k nadměrnému zahřátí a přetvoření na intoxikační THC. Toto jistě není vaším záměrem. Aby bylo možné, využít potenciálních vlastností THCA (které však ještě nejsou 100% prokázány), doporučuje se konzumovat jej ve formě oleje nebo extraktu.Zdroj základní titulní fotografie před úpravou: unsplash.com (autor: Jakub Matyáš)

Zdroje zmiňovaných studií: 

1. Hubnutí - www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0006295219303922

2. Bolesti kloubů - bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/bph.15155

3. Nevolnosti - link.springer.com/article/10.1007/s00213-019-05428-4

4. Zdraví jater - www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.05.11.088070v1.abstract

O čem píšeme

 • Články z kategorie CBD a Bolest, THC a CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 10/26/20
(Aktualizováno: 11/12/20)