První kroky k hydroponii

Pěstování za pomoci hydroponických systémů jednoduše znamená, že kořeny rostlin jsou umístěny v inertním, sterilním pěstebním prostředí namísto klasického půdního substrátu. Jako pěstební médium můžeme použít specielní „Rockwool“ kostky z minerální vaty nebo keramzit. Pěstební médium v takovém případě slouží pouze pro stabilní ukotvení rostlin a zaručuje dostatečný přístup kyslíku ke kořenům.

Jak „Rockwool“ v různých rozměrech, tak také specielní hydroponický keramzit můžete zakoupit ve specielních obchodech.

 

Při hydroponickém pěstování jsou všechny důležité látky rostlině dodávány za pomoci vodní lázně s upravenou hodnotou PH, která obsahuje minimální koncentraci základních živin. Za pomoci hydroponie tak spolehlivě dosáhneme rychleji rostoucích rostlin v jejich vegetativní fázi. Vyvážená kyselost roztoku je při hydroponickém pěstování velmi důležitá, protože při nesprávných hodnotách PH je pro rostlinu problematické živiny správně přijmout. Dále je velmi důležité vodu pravidelně okysličovat, jelikož kyslík je základním stavebním prvkem veškeré rychle rostoucí vegetace.

K bohatému životu každá rostlina potřebuje pouze základní prvky jako je dusík (N)fosfor (P)draslík (K)vápník (Ca)hořčík (Mg) a síru (S). Tyto látky jsou tzv. rostlinné makroprvky (nejvíce důležité chemické prvky). Dále rostlina vyžaduje mikročástice, jako jsou Železo (Fe)Chlor (Cl)Mangan (Mn)Bór (B)Zinek (Zn)Měď (Cu) a Molybden (Mo).

Nyní pokud máte alespoň základní představu o tom, jak hydroponie funguje, pojďme více do detailů. Pokud se chystáte k hydroponickému pěstování, budete potřebovat vhodné místo a vybrat si vhodný hydroponický pěstební systém. Existuje celá řada různých hydroponických systémů dostupných na současném trhu.

 Výsledek obrázku pro keramzit

Nejběžnější hydroponické systémy jsou:

  • Aeroponie
  • Bubbler (Hluboká vodní lázeň s přísunem kyslíku)
  • Dripping system (zavlažování za pomocí kapilár)
  • Ebb&Flow (systém odlivu a přílivu vody)
  • NFT (hydroponický systém živného filtru)

Hydroponické zahrady mají také mnohem menší nároky na prostor, nežli je tomu při běžném pěstování v půdním substrátu. Rostliny tak můžete umístit blíže k sobě (osm až šestnáct palců). Některé konopné odrůdy však dorůstají vyšších rozměrů (zejména konopí seté) a jsou velmi husté, proto budou potřebovat více místa, ale zároveň Vám také zaručí vyšší výnos.

Rostliny jsou tvořeny z 80% až 95% právě z vody, zbývající procenta jsou uhlík, kyslík a vodík.

EBB & FLOW

Hydroponický systém „Ebb and Flow“ je jedním z nejoblíbenějších hydroponických metod pro pěstování Vašich rostlin. Je to velmi jednoduchý systém fungující na principu přílivu a odlivu vody a je velmi snadno aplikovatelný.

Nádrž obsahující živný roztok je umístěna pod rostoucím zásobníkem. Tento vrchní zásobník obsahuje rostliny, které jsou umístěny v nádobách s rostoucím médiem, jako je například již zmiňovaný „Rockwool“. Spodní nádrž je naplněna živným roztokem a ponorným čerpadlem, které při sepnutí časovače naplní vrchní nádrž s rostlinami. Časovač, který se po několikaminutové časové frekvenci vypne, vyřadí čerpadlo a živný roztok se tak volně vrátí zpět do spodní nádrže.

Ebb&Flow systémy jsou velmi oblíbené, jelikož vyžadují nízké nároky na údržbu, zaručí vysokou produktivitu celého systému a jeho snadné použití. Ideální je nejen pro úplné začátečníky, ale také pro pokročilejší zahradníky.

Nezapomeň sdílet článek s tvými kamarády! 
Pokud máš tip na článek, pošli nám námět na tip@semena-marihuany.cz a přidej se k nám na Facebooku, Twitteru nebo Google plus, kde najdeš vždy nové články ze světa cannabis :)

 

  • Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 07/04/13
(Aktualizováno: 07/09/21)