Seznam povolených odrůd konopí setého (AKTUALIZOVÁNO)

Pakliže se ptáte, jak je to letos s povolenými odrůdami technického konopí, jste na správné adrese. Připravili jsme pro vás kompletní aktualizovaný seznam registrovaných odrůd. Zároveň se podíváme na základní legislativní pravidla, která je potřeba dodržovat. Poradíme, na co si dát pozor. Kdy je potřeba tzv. “ohlašovací povinnost” a co to vlastně je? Dejme se do toho…

Legislativa a zákony v ČR

Pěstování rostlin konopí je v České republice ošetřeno zákonem ve dvou základních podobách: 

1. Konopí s obsahem THC do 0,3 %

Tímto se rozumí nakládání výhradně s odrůdami konopí setého, které jsou uvedeny v aktuálním společném katalogu odrůd (viz. níže). Seznam se skládá výhradně z druhů konopí, jejichž obsah THC nepřekračuje povolenou hranici 0,3 % obsahu této látky. K pěstování těchto rostlin není vyžadováno žádné povolení. Pakliže celková rozloha pěstovaného konopí nepřekračuje 100m2, není třeba ani ohlašovací povinnost. Jde tedy o možnost volného pěstování technického konopí v domácích podmínkách. 

2. Odrůdy konopí s obsahem THC nad 0,3 %

POZOR - Tato forma pěstování již podléhá přísným regulačním opatřením a kontrolám. Tento druh konopí mohou pěstovat například vědecké instituce, školy, některé státní organizace, výzkumné ústavy, nebo licencovaní dodavatelé léčebného konopí. Takové povolení k zacházení vydává Ministerstvo zdravotnictví. Všechna zařízení navíc musí vlastnit licenci udělenou Státním úřadem pro kontrolu léčiv. 

Co je to ohlašovací povinnost? 

Ohlašovací povinnost se týká výhradně osob, které pěstují konopí s obsahem do 0.3%, přičemž celková rozloha rostlin přesahuje 100 m2. Na dodržování všech požadavků při pěstování konopí o takovéto rozloze, dohlíží Celní správa České republiky. 

V rámci ohlašovací povinnosti je pěstitel povinen podávat příslušnému celnímu úřadu veškeré informace o konopí, a to včetně údajů o pěstování, sklizni či odstranění technického konopí, v závislosti na aktuální vegetační fázi rostlin. O ohlašovací povinnosti na základě povolení k zacházení, všech podrobnostech a náležitostech pojednává ustanovení § 29 zákona o návykových látkách. Plné znění naleznete zde

Seznam registrovaných odrůd Cannabis Sativa

Následující seznam odrůd představuje odrůdy Konopí setého s obsahem THC nižším než 0,3 %, jež jsou registrovány a tedy i legální, při dodržení výše zmiňovaných legislativních opatření, k volnému pěstování a využívání v rámci EU. Společný katalog odrůd je vydáván v rámci Úředního věstníku Evropské unie, aktuální verze pochází z 1.12.2020. 

V případě že pěstitel pěstuje odrůdů z tohoto katalogu, je to pro něj garance, že jde o legální druh konopí. V případě kontroly pěstitel dokládá např. certifikát. Kontrola ale může spočívat i v testu odrůdy. Na trhu je velké množství ordůd, které splňují zákonné hranice ale nejsou zatím uvedené v tomto seznamu odrůd.

Odrůdy jsou abecedně seřazeny:

Armanca

Asso

Austa SK 

Balaton 

Beniko

Bialobrzeskie (této odrůdě jsme věnovali speciální článek)

Białobrzeskie = Bialobrzeski

Cannakomp

Carma

Carmagnola

Carmaleonte

Chamaeleon

Codimono

Dacia Secuieni

Delta-405

Delta-llosa

Dioica 88 

Earlina 8 FC

Eletta Campana

Epsilon 68 

Fedora 17 

Felina 32 

Férimon 

Fibranova 

Fibrante 

Fibrol 

Fibror 79

Finola 

Futura 75 

Futura 83 

Glecia 

Gliana 

Glyana 

Helena 

Henola 

Ivory

KC Bonusz 

KC Dora 

KC Virtus 

KC Zuzana 

KCA Borana 

Kompolti

 Kompolti hibrid TC

Lipko 

Lovrin 110 

Marcello 

Marina 

Markant 

Matrix 

MGC 1013 

Mietko 

Monoica (více si můžete přečíst v našem článku)

Olivia 

Orion 33 

Rajan 

Ratza

Santhica 23

Santhica 27

Santhica 70 

Secuieni Jubileu

Silvana 

Sofia 

Succesiv

Teodora 

Tiborszallasi 

Tisza 

Tygra 

Uniko B 

Uso-31 

Villanova

Wielkopolskie 

Wojko 

Zenit 

Adzelvieši 

Pūriņi

Plné znění katalogu společných odrůd (i se zemí původu konkrétních druhů konopí setého) můžete nalézt ZDE.

UPOZORNĚNÍ: Tento článek v žádném případě neslouží k nabádání k pěstování konopí. Má za úkol pouze edukovat o legislativních opatřeních ošetřující problematiku nakládání s rostlinami konopí a jejich druhy, a to v rámci České republiky a Evropské unie. Respektujte zákony své země. 

O čem píšeme

  • Články z kategorie Legalizace konopí mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 02/03/21
(Aktualizováno: 05/24/21)