Konopné extrakty jako prevence před COVID-19? (STUDIE)

Za nedlouho to bude už rok, co se v České republice objevil první případ nákazy novým typem koronaviru, tedy onemocnění COVID-19. V souvislosti s tím, probíhá samozřejmě obrovské množství výzkumů. Kromě těch, jež zkoumají běžné způsoby léčby, existují i studie zaměřené na využití přírodních látek v boji proti této zákeřné infekční nemoci.

Cíl výzkumu

Jedna z takovýchto studií byla provedena v Kanadě na University of Lethbridge. Zaměřuje se na využití nových silných typů extraktů z rostlin Konopí setého. Předmětem tohoto výzkumu bylo zjištění, zda látky obsažené v extraktech, potažmo jejich účinky, mohou snížit množství buněk infikovaných koronavirem, které často proniknou až do plic a dalších důležitých orgánů, kde dochází k rozvoji velmi těžkého akutního zánětu. 

Pro účely studie, tým výzkumníků vyvinul stovky nových kultivarů Konopí setého s velmi vysokým obsahem kanabinoidu CBD. Z nejsilnějších bylo vytvořeno celkem 23 extraktů, jejichž účinky laboratoř otestovala na 3D modelech lidských dýchacích a střevních tkání. 13 extraktů prokázalo jistou účinnost, a to snížením exprese enzymu ACE2, který při vystavení infekci přeměňuje receptor angiotenzinu, a velmi tak usnadňuje průchod koronaviru COVID-19 do organismu. 

„Zatímco naše nejúčinnější extrakty vyžadují další rozsáhlou validaci, naše studie je důležitá pro budoucí analýzy účinků léčebného konopí na COVID-19“ píše Olga Kovalchuk členka výzkumného týmu. 

Snížení hladiny enzymu ACE2, by mohlo být nadějnou prevencí

Je důležité podotknout, že receptor (enzym) ACE2 je zcela běžně přítomný v těle každého člověka. Nejvyšší koncentrace je dle výzkumu poté v plicích, dutině ústní, nosní sliznici, ledvinách a gastrointestinálním traktu, neboli trávicí soustavě

Právě v ústech je těchto enzymů skutečně velké množství, proto by se mohly stát důležitým cílem při prevenci vzniku onemocnění COVID-19. Studie s trochu jiným zaměřením, a sice na dolní cesty dýchací, prokázaly mnohem vyšší náchylnost k nákaze u pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí, přičemž u těchto pacientů bylo v oblasti plic zjištěna vysoká koncentrace enzymů ACE2. 

To vedlo výzkumný tým k domněnce, že snížení hladiny těchto receptorů ACE2 v tkáních, může zvýšit odolnost organismu, a zároveň tak znesnadnit průnik nákaze novým typem koronaviru

Koronavirus COVID-19 může do roganismu proniknout skrze receptory ACE2, proto by snížejí jejich množství mohlo být dobrou možností prevence
Koronavirus COVID-19 může do organismu proniknout skrze receptory ACE2, proto by snížejí jejich množství mohlo být dobrou možností prevence.

Průběh výzkumu

1. Účinky na tkáně bez postižení zánětem

Konopné extrakty s vysokým obsahem CBD, byly aplikovány na modely tkáně dýchacích cest, které nebyly nijak zanícené a simulovaly tedy dýchací ústrojí zcela zdravého člověka. Analýza identifikovala celkem 6 extraktů, které významně snížily expresi receptoru ACE2. Při aplikaci extraktů do modelů tkání dutiny ústní byly extrakty také účinné a snížily hodnoty aktivovaného receptoru ACE2. 

2. Účinky na tkáně se zánětem 

Při aplikaci extraktů na tkáně postižené určitým stádiem zánětu, došel tým také k zajímavým výsledkům. Zkoumá byl účinek zejména v dutině ústní a dýchacích cestách. Všechny konopné extrakty aplikované do úst, s výjimkou jednoho, zmírnily štěpení ACE2, která již jevila známky nákazy. V dýchacích cestách pak uspěly všechny extrakty. 

Aplikace na modelu trávicího traktu (především střev) prokázala účinnost taktéž, nicméně pouze u 2 extraktů se jednalo o významné hodnoty snížení infikovaného enzymu ACE2. 

Výsledky výzkumu a poznatky pro další studie

Závěry a hypotézy, které byly díky této studii zjištěny a stanoveny jsou velmi dobrým základem pro další studie. Dle vědců mají extrakty z Konopí setého velký léčebný potenciál pro využití v prevenci vzniku onemocnění COVID-19 a dalších virových onemocnění, která jsou založena na proniknutí viru do organismu pomocí štěpení enzymu ACE2. 

„Pokud tyto výsledky potvrdí i další studie, extrakty z našich nových kultivarů Konopí setého s vysokým obsahem CBD, se mohou stát užitečným a bezpečným doplňkem k prevenci a běžným metodám léčby COVID-19“ uvádí tým kanadských vědců v závěru své studie.

Zdroj studie: https://www.aging-us.com/article/202225/text 

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD, THC a CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 02/12/21
(Aktualizováno: 02/12/21)