Konopí a rakovina - co víme a nevíme

Rakovina neboli nádorové onemocnění se může projevit u každého jedince. Dnešní uspěchaný a stresující život tomu navíc napomáhá. Může se objevit v jakémkoli věku. K jejímu vzniku přispívá nezdravý životní styl a strava, nadměrná konzumace alkoholu, kouření, atd. Tomuto onemocnění ročně podlehne jen v ČR kolem 27 000 lidí. 

 

Rakovina se dá rozdělit na dva druhy. Prvním jsou karcinomy, což je nádor vznikající na vnějším nebo vnitřním povrchu těla a druhým jsou sarkomy, nádory vznikající v buňkách uvnitř těla. Už v této fázi vidíme, že otázka rakoviny není vůbec jednoduchá a tudíž stejně komplikované je to i s její léčbou.

 

 

Rakovinné buňky které již značně oslabily lidský organismus

 

 

 

V poslední době se často diskutuje o látce, která by měla pomáhat při její léčbě. První kdo provedl klinickou studii protinádorových účinků THC na člověka byl Manuel Guzman se svým týmem. Pacientům, kteří již nevykazovali reakce na tradiční léčbu podával THC. Podařilo se mu snížit bujení nádorových buněk.

 

Další studie provedená na Harvardu hlásí, že THC má podíl na zastavení rakoviny plic. Rozdíl v čem se liší klasická léčba chemoterapií od léčby pomocí výtažku THC je ten, že chemoterapie ničí všechny buňky. Kdežto THC zabíjí nádorové buňky aniž by poškodila zdravé. 

 

Vedlejší účinky při léčbě rakoviny

 

Léčba rakoviny sama o sobě vyvolává vedlejší účinky. Mezi ně se řadí například anorexie, kachexie, zvracení, silné bolesti nebo problémy se spánkem. Anorexii, která vzniká jako důsledek nechuti k jídlu a často je doprovázená kachexií (nepřiměřený úbytek hmotnosti, svalů a tuků) se dá zabránit a to podáváním THC, které pomáhá zvyšovat chuť k jídlu.

 

Protirakovinné léky dráždí sliznici žaludku, což má za příčinu vyvolání nevolnosti a zvracení. Opět zde sehrává konopí kladnou roli. Má totiž anti-emetické neboli protinevolnostní vlastnosti a tím se stává užitečným při léčbě pacientů s rakovinou. Podávat ho lze různými způsoby, proto je vhodné i pro pacienty kteří nemohou přijímat potravu. Semínka marihuany, které pomáhají proti nevolnostem najdete zde.

 

ztráta vlasů jako důsledek chemoterapie

Mezi další plus konopí se řadí schopnost uvolňovat napjaté svaly a tím tak zmírňovat bolesti. Využití při poruchách spánku je také možné, protože konopí má sedativní účinky. Poukazuje se i na to, že složky obsažené v konopí mají schopnost rakovinu zastavit.

 

Léčba mozkových nádorů

 

Nejagresivnějším a nejvíce běžným typem mozkového nádoru u člověka je Glioblastoma multiforme. Délka života s tímto typem se odhaduje na půl roku až rok.  

bujení nádorových buněk v mozku

Současná léčba operativním odstraněním a radioterapií je neúčinná. Důležitou roli proto zde mohou sehrát kanabionidy, které chrání astrocyty (buňky patřící do skupiny neuroglií). Cílem kanabinoidů jsou rakovinné buňky v mozku. Stimulací kanabinoidy se potlačí růst nádoru a výrazně se ovlivní životaschopnost buněk Glioblastoma multiforme. Pokusy provedené na gliových buňkách prokázaly, že inkubací s kanabinoidy se vyvolá u buněk buněčná smrt. Zdravé mokové buňky zůstávají nedotčeny.

 

 

 

V současné době se strategie zaměřují na optimalizaci protirakovinné účinnosti kanabinoidů. Před podáním látky pacientovi ji předchází zdlouhavý výzkum. Oficiálně se používá pouze k léčbě těžce nemocných nebo umírajících lidí a to jen v několika málo státech.

Je ale třeba si uvědomit, že tato rostlina není všemocná a to co pomůže jednomu člověku, nemusí pomoci druhému. S tím jsou spojena i další kritéria jako je věk pacienta, pohlaví, zdravotní stav, stadium nemoci, použitá odrůda, ...). Někomu tedy mírně nebo více zlepší zdravotní stav a někomu pomůže se z nemoci i zcela vyléčit.

Současná legislativa v ČR ale nedovoluje pěstování marihuany za účelem samoléčby. 

 

 

Nezapomeň článek sdílet s tvými kamarády!

 

O čem píšeme

  • Články z kategorie Studie CBD, Konopí a rakovina, THC a CBD mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 08/02/13