Konopí a nemoci 2. díl

 

Článek se zaměřuje na to, jak využít konopí při léčbě nemocí. Ve druhém díle se zaměříme na Tourettův syndrom, Crohnovu nemoc, chronickou bolest, zelený zákal, Alzheimerovu chorobu a Fibromyalgii.

 

 

 

 

 

 

 

Obsah článku: 

 

 

 

Konopí a Tourettův syndrom

 

Tourettův syndrom je neuropsychiatrické onemocnění, které se projevuje pohybovými a zvukovými tiky. Je to vážná nemoc, a pacienti, kteří jí trpí si mohou způsobit díky tikům a křečím vážná zranění. Odhady říkají, že ve Spojených státech je zhruba 100.000 lidí s tímto syndromem. Zatím neexistuje žádný lék, ale pacienti tvrdí, že příznaky se zmírňují s jejich zvyšujícím se věkem.

 

Německé studie z roku 1997 prokázaly, že pacientům s Tourettovo syndromem se snižuje četnost i intenzita tiků a dalšího souvisejícího chování při užití THC, aktivní látky v konopí. Žádná z těchto studií neprokázala případné poškození kognitivních funkcí.

 

Novější studie proběhli v roce 2003. V této studii bylo pacientům po šest týdnů podáváno THC, nebo nastolen placebo efekt. Po danou dobu byl sledován významný pokles tiků, bez nežádoucích účinků a bez negativních vlivů na paměť a schopnost učení.

 

Dnes stále není použití lékařské marihuany k léčbě Tourettova syndromu legální, a to i v zemích, kde je konopí schváleno pro jiné onemocnění. Tradiční léčba nefunguje, a pokud ano, tak s častými vedlejšími účinky, a proto by mohlo být konopí dobrou léčivou alternativou.

 

 

Konopí a Crohnova nemoc

 

Pokud sami máte, nebo znáte někoho, kdo trpí Crohnovo chorobou víte, že pacienti s tímto onemocněním mají vadu ve střevech, která umožňuje bakteriím unikat, což způsobuje záněty a bolesti. To může vést k sekundárnímu onemocnění, známému jako ulcerózní kolitida, při které se tkáň může protrhnout a krvácet.

 

Aktuální lékařské znalosti říkají, že obě tyto nemoci jsou způsobeny kombinací genetických a environmentálních faktorů. Což znamená, že lidé s genetickou predispozicí pro tuto nemoc, jsou vysoce náchylní a pokud jsou vystaveni například stresu, špatné stravě nebo se dostaví bakteriální infekce, spouštěč Crohnovy nemoci je na světě.

 

Nedávný výzkum prováděný ve Velké Británii ukázal, že dvě látky obsahující marihuana –CBD (kanabidiol) a THC, působí na střevní funkce, zvyšuje se spolehlivost neoficiálních důkazů, že lékařská marihuana je dobře účinná pro mnoho zánětlivých střevních onemocnění a to včetně Crohnovy choroby.

 

Britští vědci zjistili, že kanabinoidy ze skutečných rostlin (opak syntetických), podporují lepší vazby mezi buňkami, které zabraňují bakteriálnímu úniku. Kromě snížení zánětu, marihuana pomáhá také regenerovat střevní tkáň, zmírnit křeče a zvýšit chuť k jídlu. To, že marihuana podporuje chuť k jídlu je známé a má zásadní význam pro pacienty s AIDS, ulcerózní kolitidou a také Crohnovo chorobou, jelikož špatná střeva zabraňují dobře vstřebávat základní potřebné živiny.

 

A jaké druhy jsou nejlepší pro léčbu střevních problémů? Většina pacientů podporuje kmeny indica, protože mají silnější relaxační účinky.

 

 

crohnova nemoc

 

Konopí a chronická bolest

 

Existuje mnoho příčin, které způsobují chronické bolesti. Mezi tyto příčiny řadíme AIDS, artritidu, rakovinu, srpkovitou anémii, roztroušenou sklerózu, zranění zádové, krční, míšní a popáleniny. Téměř v každém případě bolest není základní podmínkou, ale je jednou z příznaků. Trvání, četnost a závažnost bolestí mohou být různá, u každého pacienta odlišná.

 

Cílem, a to ve všech možných případech, je snížení bolesti v co největší míře a minimalizování vedlejších účinků za účelem normálního fungování. Neschopnost odpovídajícím způsobem řídit chronické bolesti může vést k depresím, zoufalství, a dokonce si i pacienti mohou přát vlastní smrt, odmítají život a potencionální lékařské postupy, které by jim mohly pomoct od bolestivého utrpení – chirurgické zákroky, chemoterapie.

 

Konopí nemůže léčit vše, ale díky svým vlastnostem může pomoct k bezpečné a účinné léčbě bolesti:

 

1. Může poskytnout aktuální úlevu od bolesti, a to buď při použití samostatně, nebo společně s jinými analgetiky.

 

2. Může ovládat nevolnost, zvracení a závratě, které jsou často vyvolány jako nežádoucí vedlejší účinky při užívání opiátů.

 

Zatímco opiáty představují účinnou léčbu silných bolestí, bohužel mají také tendenci k navozování intenzivní nevolnosti, která ne jen že je vysoce nepříjemná, ale taky může vést k podvýživě, anorexii, kachexii a celkovému poklesu zdraví pacienta. Někteří pacienti tuto nevolnost snášejí velice špatně, až tak, že jsou schopni zastavit celou léčbu.

 

Téměř okamžitou úlevu od bolesti poskytuje inhalace konopí, kde se vyskytuje i méně nežádoucích účinků. Výzkum ukázal, že střik konopného extraktu pod jazyk, může také poskytnou téměř okamžitou úlevu od bolesti.

Semena marihuany, které pomáhají proti bolestem naleznete zde.

 

Konopí a zelený zákal

 

Všichni víme, že když mluvíme o marihuaně, rozumíme tím sušené listy a vrcholky rostlin. Ale ne všichni z nás znají látky, které obsahuje tato rostlina. Kromě známého THC – tetrahydrocannabinolu, tam je dalších 399 jiných látek. To je jeden z důvodů, proč konopí má tolik lékařského využití.

 

Glaukom je oční onemocnění, které se projevuje zvýšeným nitroočním tlakem, ten může způsobit slepotu, nejčastěji urychlením šedého zákalu. U konopí bylo prokázáno, že snižuje nitrooční tlak.

 

Dříve vypracované studie nedospěly k dostačujícímu výsledku, že preferovaný způsob léčby marihuanou by byl úspěšnější, než aktuálně dostupné léky na předpis.

 

Avšak jiné výzkumy prokázaly, že lidé užívající marihuanu orálně, intravenózně nebo vdechováním (ne zevním okem) mají nižší nitrooční tlak.

 

Snížený tlak obvykle trvá tři až čtyři hodiny, a vedlejším účinkem je pocit euforie. V této době nejsou žádné dlouhodobé studie vlivu marihuany na léčbu glaukomu. A proto většina států nedovoluje lékařské využití marihuany při léčbě glaukomu. Na léčbu glaukomu jsou vhodné všechny léčebné druhy konopí

 

 

Konopí a Alzheimerova choroba

Pokud jde o užívání marihuany k léčbě následků Alzheimerovy choroby, nejčastější formy demence, která postihuje více než 24 300 000 lidí po celém světě, na závěry je ještě brzy.

 

  • Výhody kanabinoidů: Výhodou léčby konopím je možné zlepšení paměti, za co se staví především vědci ze Španělska a Izraele. V roce 2008, Královská farmaceutická společnost Velké Británie (RPSGB) organizovala sympozium odborníků na konopí. Tam bylo zjištěno, že jedna z hlavních složek konopí výrazně zpomaluje ztrátu paměti. To je jeden z důležitých výsledků výzkumu, zahájeného před dvanácti lety RPSGB, který byl navržen speciálně pro zkoumání konopí jako možnost léčby pro pacienty s těžkými bolestmi nebo roztroušenou sklerózou. Užívání konopí k léčbě ztráty paměti bylo úspěšně testováno na laboratorních myších a vědci chtějí nadále pokračovat s lidskými subjekty, a to navzdory tomu, že se vyskytuje drobné znepokojení nad možnými halucinogenními účinky. Vědci však zdůrazňují, že tyto sloučeniny halucinogenní nejsou.

 

  • Rizika užívání konopí u pacientů s Alzheimerovou chorobou: Probém s užíváním konopí pacienty s Alzheimerovou chorobou je ten, že konopí obsahuje také THC, nebo-li Tetrahydrocannabinol, který je zdrojem psychoaktivity. Zatím u THC bylo prokázáno, že je prospěšné při léčbě AIDS, k zvyšování chuti na jídlo a při léčbě rakoviny chemoterapií, na druhou stranu prokazuje škodlivé účinky na paměť, proto by nemělo být používáné u pacientů, kteří již mají paměť poškozenou. Výzkumníci na konopí poukazují na fakt, že klinické studie používají pouze nepsychoaktivní složky konopí, což je léčebná metoda, která nemá nic společeného s rekreačním užíváním marihuany.

Podle zpětné vazby od pacientů doporučují k léčbě Alzheimerovy choroby lékaři v zamích, kde je léčebné konopí legální zejména tyto modely

 alzheimer

 

Konopí a fibromyalgie

 

I když je nutné provést další studie, výzkum provedený v Instutu de Recerca Hospital de Mar ve Španělsku ukázal, že konopí poskytuje významnou úlevu pro ty, kteří trpí fibromyalgií. Jedná se o chronické onemocnění, kterému pomáhá lékařská marihuana. Fibromyalgie způsobuje vážnou svalovou ztuhlost a bolesti na které navazuje silné vyčerpání.

 

Konopí obsahuje látky, které pomáhají s bolestí a ztuhlostí svalů. Ne však každá marihuana může být vhodná pro tento typ nemoci. Fibromyalgie způsobuje také těžkou nespavost a pro léčbu obou příznaků musí být zvoleno vhodné konopí (jakým je například Jack Herer).

 

Vědci ve Španělsku testovali pacienty s fibromyalgií, a to jak ty, kteří užívali konopí, tak i ty, kteří konopí neužívali. Závěrečné výsledky ukázaly, že konopí výrazně zmírnilo příznaky fibromyalgie a i zlepšilo celkový duševní stav pacientů, zatímco ti, kteří konopí neužívali, trpěli o něco více. Většina států nemá v současné době povolené vydávání lékařské marihuany na předpis pacientům s fibromyalgií.

 

O čem píšeme

Vydáno: 08/05/13