Aktualizováno: Léčebné konopí čekají nová pravidla od 2022

Poslanecká schválila má novelu zákona, která se dotkne pacientů užívajících lékařskou marihuanu i pěstitelů technického konopí. Konopí se nově bude moci vyvážet a mezi pěstiteli bude moci vzniknout konkurence.

 

Do senátu aktuálně míří novela zákona, která by měla vstoupit v platnost od ledna roku 2022. Aktuálně licenci pro pěstování konopí uděluje SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv). Řeč je ale pouze o konopí, které má být distribuováno v lékárně nebo má vyšší obsah THC. Pěstitelům konopí tímto zaručují, že od něj po vypěstování konopí vykoupí a sami jej poté distribuují lékárnám. V okamžik, kdy se lékárny rozhodnou, že konopí nevykoupí (nevyhovující kvalita, krátká doba spotřeby), musí být toto konopí zlikvidováno na náklady státu.

Umožněním exportu by takovýto problém odpadl, protože by se marihuana mohla dostat včas tam, kde jí potřebují nebo žádají.

Více pěstitelů – nižší cena

Sněmovna schválila vstup konkurenčním subjektům na trh pěstování. Díky tomu, že bude technické konopí moci pěstovat více zemědělců, vznikne přirozená konkurence a ceny léčebního konopí by tak mohly jít dolů. Aktuálně se cena jednoho gramu konopí v lékárnách pohybuje v rozpětí od 170 do 250 Kč.

Legalizace neprošla

Ačkoliv se zřejmě od ledna situace v mnoha ohledech změní k lepšímu, stále jsou tu body, které neprošly. Patří mezi ně snaha prosadit částečnou legalizaci konopí či možnost pěstovat si konopí doma. Jak poslanci hlasovali se můžěte podívat zde na webu Poslanecké sněmovny v bodech 259 - 280. Kompletní přehled o hlasování najdete ve sněmovním tisku.

Vyšší obsah THC

I přes naléhání Adama Vojtěch a ministerstva zdravotnictví byl s novelou schválen i nový pozměňovací návrh, který schvaluje zvýšení složky THC u technického konopí z 0,3 % na 1 %. Ačkoliv Adam Vojtěch tvrdí, že takové rozhodnutí může vést ke zneužívání technického konopí pro rekreační účely, oponenti nesouhlasí. Poslanec Radek Holomčík jako argument uvedl, že takové zneužití je nereálné a zvýšení složky THC je pouze „ochranou pro zemědělce“.

Ti totiž mohou pěstovat konopí podle určených podmínek, nicméně když se konopí díky počasí daří, nejsou schopni situaci jakkoliv regulovat a běžně se stane, že vypěstovaná rostlina měla vyšší obsah THC než bylo státem v daný okamžik povoleno. Taková rostlina je pak nevyhovující a čeká ji likvidace, což se v budoucnu usnadní.

Nové předepisování léčebního konopí

Lékařská marihuana už nebude vydávána prostřednictvím papírového receptu s modrým pruhem, ale prostřednictvím elektronického receptu na vysoce návykové látky. Farmaceuti budou muset pacienta důkladně poučit, protože na rozdíl od papírového receptu nejsou z toho elektronického rizika užívání tak zřejmá.

Dobrá zpráva pro pacienty i zdravotní odborníky

Lékaři a lidé užívající marihuanu pro svou léčbu tuto novelu zákona vítají. Vyplývá z ní totiž snižování ceny i nové možnosti na poli zpracování konopí a výroby nových forem léků.

Na co se dnes léčebné konopí používá

Podle stránek Státního ústavu pro kontrolu léčiv je lékařská marihuana klasifikována jako podpůrná nebo doplňková léčba, která se využívá pro tlumení negativních projevů závažných onemocnění.

Je využíváno v souvislosti chronickými a neuropatickými bolestmi, rakovinou a nevolnostmi jí způsobenou, při léčbě onemocnění HIV, dermatologickými potížemi nebo se s jeho pomocí léčí Touretteův syndrom.

Existuje celá řada dalších nemocí, na jejichž léčbu má konopí pozitivní vliv.

Stále vznikají nové a nové studie, které poukazují na pozitivní vliv konopné složky CBD na lidské zdraví. Ta je unikátní v tom ohledu, že není psychoaktivní a má prokázané terapeutické účinky. Zakoupit si ji můžete jako doplněk stravy. Plně legální dnes stále zůstávají druhy konopí s obsahem do 0.3 % THC, pěstují se zejména certifikované druhy konopí a druhy s vysokým obsahem CBD.

Jak si návrh zákona stojí v Senátu?

AKTUALIZOVÁNO: Dne 22. 7. 2021 vrátil Senát tuto novelu zákona Poslanecké sněmovně. Senátoři nesouhlasili právě s bodem, který kritizoval již v době vzniku ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Tímto bodem byl pozměňovací návrh, který usiloval o zvýšení zákonem povolené hladiny THC u technického konopí z 0,3 % na 1 %. Právě tato snaha narážela na kritiku ještě v Poslanecké sněmovně a Senát žádá, aby novela zákona vrátila hranici THC na 0,3 %. Usnesení ale nekritizuje pouze tuto skutečnost.

Dalším cílem Poslanecké sněmovny a novely zákona bylo zvýšit konkurenci v otázce pěstování technického konopí, která by vedla ke snížení ceny. Pozměňovací návrh pracoval s tím, že by na pěstování dosáhlo více jedinců. Senát ovšem návrh vrátil.

Nadále si totiž přeje, aby pěstiteli technického konopí byli pouze lidé, kteří jsou majiteli požadovaného certifikátu správné výrobní praxe, který vydává SÚKL. To samozřejmě postaví mimo hru menší dodavatele.

Teď nezbývá než čekat, zda se poslancům podaří přehlasovat rozhodnutí Senátu nebo ne. Také existuje možnost, že novela kvůli nesouladu názorů uvízne zcela na bodu mrazu.

 

Aktualizace 14.9.2021

Dnes, na posledním jednání sněmovny polanci přehlasovali Senát a schválili původní znění zákona. Zákon tak mří k podpisu prezidentovi. 

  • Články z kategorie Aktuální témata mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 08/31/21
(Aktualizováno: 09/16/21)