Vlastní chilli papričky v květináči

Přemýšlíte o tom, že by jste si domů pořídili nějakou rostlinku? Takovou, kterou můžete legálně pěstovat a ještě z ní budete mít užitek? Co třeba takové chilli papričky. Můžete je znát i sušené pod názvem kajenský pepř. Jedná se o exotickou rostlinu nejvíce pěstovanou v Mexiku, Japonsku, Číně, Vietnamu, Africe a Jižní a Střední Americe. Vyznačují se pálivou a ostrou chutí za kterou může látka kapsaicin. Je dokázáno, že tato látka má schopnost uvolňovat endorfiny, podporuje krevní oběh, zlepšuje metabolismus, podporuje zažívání.

 

Využití nachází i v nemocnicích, kde se podává pacientům do kůže před operací a tím eliminuje pooperační bolesti. Uplatnění nachází i při léčbě trombózy nebo křečových žilChilli papričky jsou bohaté na vitamín B a C. Řadí se i mezi nejznámější afrodiziaka pro svůj pozitivní vliv na libido. 

 

Pěstování chilli papriček je snadné, proto si je můžeme vypěstovat i doma za oknem v květináči nebo na balkoně. Velikostí jsou to nižší keříčky nenáročné na prostor a co je opravdu velké plus, tak že vypěstovat je dokážeme za 70 dnů! Jako správný milovník pálivých a ostrých jídel se můžete pyšnit rozmanitě zbarveným keříkem s různorodě tvarovanými plody.

 

 

Chilli papričky lišící se barvami, tvarem, velikostí

 

Pokud jste tedy rozhodnuti, že si chilli vypěstujete sami, tak si pojďmě přiblížit co vše to obnáší. Jako první je třeba sehnat vhodná semínka. Druhů je nepřeberné množství, uvádí se více než 4 000. Mezi nejpálivější druhy by se daly zařadit Naga Jolokia, Dorset Naga, Chilli "HP22B", Infinity Chilli Pepper nebo třeba i Naga Viper Pepper. Náš eshop nabízí bohatou škálu semen, kde si jistě vyberete to pravé i Vy.

 

 

A kdy začít se sázením? Když budeme chtít pěstovat doma, kde je možnost využití umělého osvětlení, tak můžeme prakticky začít kdykoli. Pokud ale uvažujeme o přemístění ven, je třeba brát ohled na místní klimatické podmínky. Vhodné je tedy začít už někdy v únoru a přibližně v červenci se můžeme těšit na báječnou úrodu. Před samotnou sadbou je vhodné zkontrolovat semínka, abychom zvýšili šanci na vzrůst pouze zdravých sazeniček. Pokud se objeví zdeformovaná, prasklá či taková, která mají tmavé skvrny značící nemoc vyřadíme je.

 

 

Vybrali jsme tedy semínka a jako další krok bude následovat klíčení. Je ovšem třeba počítat s tím, že čím pálivější odrůdu máme, tím bude i delší doba klíčení. Nezbytné pro naklíčení je teplo, vlhko a dostatek kyslíku

 

 

Test klíčivosti 

 

Test klíčivosti je metodou kontrolující životaschopnost semínek. Než se do tohoto testu pustíme, je dobré si zjistit jaké požadavky k vyklíčení a jaký čas potřebuje chilli které jsme si vybrali. Je třeba mít dostatek trpělivosti, protože některé druhy klíčí i 6 týdnů! Začneme tedy tím, že rozložíme několik semínek na vlhký papírový kapesníček (ubrousek). Pro přesnější test je lepší použít semínek více. Po rozložení na kapesníček překryjeme semínka dalším listem vlhkého kapesníčku a umístíme například do igelitového sáčku pro udržení vláhy.

 

Uchováváme v teple a po 5-10 dnech zkontrolujeme vyrašená semínka. Ta zasadíme do zeminy a zbytek vrátíme do tepla. Klíčivost spočítáme jako procento semínek, která naklíčila v rámci všech testovaných semen. Pokud v období několika dalších týdnů již žádná nevyraší, můžeme dojít k závěru, že všechna semínka která byla životaschopná tak během testování vyklíčila.

 

 

chilli papričky žluté barvy

Jak zlepšit naklíčení

Existuje několik technik, které napomáhají úspěšnějšímu naklíčení. Nejvíce využívanými jsou chemické namáčení a fyzikální skarifikace. Fyzikální skarifikace je metoda, při které se oslabuje, poškozuje nebo odstraňuje osemení před samotným klíčením. Provádí se nejčastěji ostrým nožem. Máčení neboli chemická skarifikace zahrnuje změkčení vnějšího obalu semínka použitím vody z vodovodu, slabého čaje, holubího trusu a také kyseliny giberelové (GA3).

 

 

Čajová metoda

 

Co tkví v úspěchu této metody? Jsou to právě třísloviny obsažené v čaji které změkčují obal semínka. Nemusíme kupovat ani žádný speciální čaj, tuto službu nám poskytnou všechny druhy čajů. Zkušení pěstitelé radí, že zvlášť heřmánkový je velmi dobrý. Především díky svým protihoubovým účinkům (snižuje možnost uhnití).

 

Postupuje se takto:

 

 

 • 1) Uvaříme vodu a přelijeme čajový sáček (tak získáme silný čaj, ale naším cílem je získání slabého odvaru. Proto čaj vylijeme a přelijeme sáček ještě jednou (teď už máme požadovaný odvar)

 

 • 2) Vezmeme talířek na který dáme papírový ubrousek, dále semínka a přikryjeme ubrouskem. Dolijeme čaj, aby papír nasákl vodu.

 

 • 3) Umístíme přes noc na teplé místo 

 

 

Během klíčícího procesu se hojně využívá vody. Musíme ale mít na paměti, že růst podporuje vlhko a v žádném případě mokro. Takové prostředí způsobuje odumírání a plesnivění semínek. Teplota při klíčení je též důležitým faktorem. Optimálně by se měla pohybovat mezi 24°C- 32°C. Světlo není až tak rozhodující při klíčení. Po vyklíčení přichází na řadu sázení do půdy.

 

 

Zemina

 

 Aby nám vyrostly opravdu silné a zdravé rostliny je důležité do jaké zeminy sázíme. Chilli papričkám se daří v půdě, kde se úroveň pH pohybuje kolem 6. Půda by měla být dobře odvodnitelná a provzdušněná. Přidáváme proto perlit nebo vermikulit, který provětrávání zajištuje. Prakticky v dnešní době nám stačí zajít do obchodu a koupit substrát určený pro papriky nebo rajčata a tím dodáme rostlinám vše co potřebují. Při koupi hnojiva se zajímejte o to co podporuje, jestli růst, květ a nebo plod. Důlěžité prvky které papričky vyžadují jsou: uhlík, dusík, fosfor, draslík, vápník, síru, mangan, hořčík, železo, měď, zinek, bór, chlór, molybden.

 

 

Na co si dát pozor

 

 • 1) Dbejte na to aby jste semínka nezasadili příliš hluboko do zeminy. Mohlo by se totiž stát, že semínko jež obsahuje živiny na omezenou dobu, která je určená pro růst tak vyčerpá energii a uhyne dřív než dosáhne povrchu. Sázíme do hloubky 2-3 milimetry!

 

 • 2) Vybírejte pouze místa dobře osvětlená s co možná nejdelším slunečním svitem. Dostatek světla je důležitý pro bezproblémové dozrávání, ovlivňuje celkovou vitalitu a odolnost rostlin.

 

 • 3) Jelikož je chilli původem subtropická a tropická rostlina, měli bychom jí dopřát dostatek tepla. Delší nízké teploty rostlinu vyčerpávají a mají za následek zpomalený růst. Za ideální teplotu se považuje 35°C. 

 

 • 4) Teploty dosahující více než 50°C (dosáhnout se jich dá v nevětraném skleníku) přináší rostlinám komplikace v podobě zastavení látkové výměny v listech.

 

 • 5) Zaléváme pouze odstátou a vlažnou vodou (studená voda způsobí rostlině teplotní šok) 

 

 • 6) Nepřeléváme! Chilli nemá rádo trvalé zamokření půdy. V období růstu se snažíme o udržení mírně vlhké půdy a při dozrávání zalévání omezíme ještě víc. 

 

 • 7) Mohou se objevit i choroby a škůdci, nejčastěji mšice, padlí, venku slimáci. Proto neváháme a včas proti nim zasáhneme.

chilli papričky

Když už Vám papričky dozrají, meze fantazie jak je využít se nekladou. Milovníci jistě vědí jak je zhodnotit a ti co ne, tak pro Vás máme tip na dvě dobré chilli omáčky. 

 

Tabasco omáčka- Celé papričky se rozmixují, přidá se vinný ocet se solí až nám vznikne řídká kapalina. Pro dochucení přidáme šťávu z limetek. Odrůdy vhodné pro tuto omáčku jsou naga jolokia, habanero, tabasco, ...atd.

 

Spiracha omáčkaRozmixují se papričky spolu s rajčaty ze kterých se odstraní vodnaté jádro a smíchá se s kečupem. Dochutí se česnekem a limetkovou šťávou. 

 

 

 

Ač se to možná na první pohled nezdá, pěstování je opravdu jednoduché. Proto jestli Vás to zaujalo, tak neváhejte a zkuste to. U nás si můžete vybrat semínka dle své chuti.

 

 • Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 08/10/13