Vlhkost v růstu a květu

Abychom přispěli k rychlému a zdravému vývoji rostlin je třeba zajistit jako jednu z mnoha věcí i ideální vlhkost. Víme, že dýchání rostlin je zajištěno pomocí průduchů, které se nachází na spodní straně listů.

 

A právě vlhkost ovlivňuje jejich funkci a tudíž i výměnu kyslíku a oxidu uhličitého. Pokud nemá rostlina dostatek vody, průduchy se uzavřou, fotosyntéza přestane probíhat a rostlina trpí. 

 

 

 

  • Nízká vlhkost- Průduchy na listech zůstávají stále otevřeny, dojde k velkým ztrátám vody a následnému uvadání rostlin. Může to dojít až tak daleko, že se průduchy delším vysycháním uzavřou úplně, rostlina přestane růst a nakonec zahyne. 

 

  • • Vysoká vlhkost- Jelikož rostliny nemají takovou schopnost, aby se zbavily přebytečné vody, projeví se to na rozvodu živin, který se zpomalí či dokonce úplně zastaví. Navíc vysoká vlhkost je častou příčinou vzniku plísní a hub.

 

 

Jak lze tedy regulovat vlhkost? Například zakoupením zvlhčovače a odvlhčovače. Tyto přístroje se nikdy nespouští současně. Jejich umístění by mělo být takové, aby ke všem rostlinám měly zhruba stejnou vzdálenost. Tím se docílí toho, že vlhkost se šíří ke všem rostlinám stejně nebo naopak v případě odvlhčovače odebírá. 

 

 

Zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu

Zvlhčování ve fázi růstu je pro rostlinný vývoj důležité. Dají se zakoupit přístroje, které fungují na bázi odpařování. Přístroj má nádržku na vodu ze které proudí voda na topné těleso a to ji ohřívá až dojde k přeměně na páru.

 

Kromě zvlhčování vyrábí přístroj teplo a to může být nevýhodné pro některé pěstební prostory. Použitím membránových zvlhčovačů lze oteplování eliminovat. 

 

 

Odvlhčovač vzduchu

V období květu, zejména poslední 2-4 týdny je zapotřebí omezit vlhkost v pěstírně. V této době jsou rostliny nejvíce náchylné na vznik plísní. Odvlhčovač pohlcuje vzdušnou vlhkost a ukládá ji ve formě vody do nádržky. Snížit vlhkost můžeme i odvětráváním pěstírny, ovšem výsledků jako s použitím odvlhčovače nedosáhneme. 

 

Pro sledování relativní vzdušné vlhkosti slouží vlhkoměry. Cenově jsou přijatelné a některé jsou vybaveny funkcí zaznamenávání maximální a minimální dosažené vlhkosti. 

 

 

Vlhkost v růstu a květu

Vlhkost se v různých fázích růstu mění. Už při klíčení ale hraje důležitou roli. Semínka potřebují nejen teplo a tmu, ale i vysokou vlhkost. Proto je dobré nechat je cca 12- 24 hodin ve vlažné vodě (teplota 20-25°C). Teprve pak se přesunou na navlhčený papír popř. vatu. Díky tomu, že semínka nasají vlhkost tak se jim rychleji objeví klíčky.

   

Jako nejrizikovější bod se považuje období po zasazení naklíčených semínek. V této fázi je dobré udržovat vlhkost kolem 80%. Hlavní důvod je, abychom rychle nastartovali silný růst. Mnoho chyb se napáchá při zalévání rostlin, když jsou ještě malé. Přelitím uhnívají kořeny, stonek a nakonec se zahubí celá rostlina. Pamatujte proto, že substrát musí být vlhký, nikoli mokrý. 

 

Plíseň na květu

V dalších týdnech je třeba udržovat vlhkost v rozhraní 60-80%. Vyšší vlhkost prospívá rychlejšímu a silnějšímu větvení rostlin.

 

V začátku květu neboli přesněji v prvním měsíci květenství stačí usměrnit vlhkost na cca 65%. Teprve poté co začnou palice houstnout vlhkost se sníží na 50%. V tomto období jsou palice nejvíce náchylné na vznik plísní. 

 

 

 

Dnes jste se dozvěděli jaké divy dokáže vlhkost. Nyní již víte, že v začátku růstu je třeba udržovat vyšší vlhkost a čím více se blížíme koncové fázi, tak je potřeba ji snižovat. Při dodržení těchto pravidel se zajisté dojde ke kýženému výsledku.

  • Články z kategorie Pěstování mají pouze informační charakter. Nemají za cíl vybízet k pěstování ani šíření konopí jako drogy, ale vytvářet osvětu léčebného konopí.

Vydáno: 09/02/13